Tegoroczne V forum IGHP, które odbyło się we wrześniu 2020 roku, zdominował temat wpływu COVID-19 na naszą branżę oraz dalsze perspektywy rozwoju sytuacji. Na pewno dużą wartością spotkania była dyskusja na temat rynku hotelarskiego w czasie pandemii w bardzo szerokim i przede wszystkim decyzyjnym gronie: polityków, prezesów, właścicieli obiektów i dyrektorów hoteli z całej Polski.
Z powodu COVID-19 w najgorzej sytuacji są hotele miejskie z uwagi na brak turystów i wyjazdów służbowych w dużych miastach. Obiekty resortowe oraz zlokalizowane w popularnych regionach wypoczynkowych w okresie wakacyjnym mogły liczyć na stabilniejszą sytuacją lub w kilku przypadkach lepsze wyniki niż rok temu. Natomiast jesień jest redukcją obrotów dla wszystkich. Tego dotyczyły najważniejsze według mnie wystąpienia podczas kongresu. Usłyszeliśmy sporo obietnic ale na ile one zostaną wdrożone i czy są realne – czas pokaże.
Spis treści
TOP obietnice z wydarzenia
- Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział strategiczny plan dla polskiego hotelarstwa. Mówił o próbach polepszenia współpracy przedsiębiorców z sanepidem i lasami państwowymi. Ta deklaracja była odpowiedzią na głosy z sali, że niektóre urzędy nie wspierają hotelarzy w inwestowaniu poza sezonem (np. wysoka opłata za zajęcie plaży poza sezonem). Innym przykładem, który podał sam minister, był fakt, że w tym roku właściciele pól campingowych sygnalizowali problem z podniesieniem standardu sanitarnego z racji restrykcyjnego podejścia Lasów Państwowych do nowych inwestycji na ich terenach.
- Grzegorz Podgórski, reprezentujący Ministerstwo Finansów, poinformował, że podatek minimalny nie będzie pobierany do czasu zakończenia pandemii oraz niestety zapowiedział brak planów na obniżenie podatku VAT dla usług hotelarskich.
- Obecnie wszystkie firmy zatrzymują gotówkę na trudne i wstrzymują inwestycje. Istnieje szansa, że dzięki obsłudze kredytów inwestycyjnych banki odegrają pozytywną rolę i pomogą hotelarzom w racjonalny sposób ponownie stanąć na nogi.
Zaangażowanie IGHP podczas pandemii COVID-19
W czasie lockdownu od marca od czerwca IGHP organizowała co 2-3 dni wideo rozmowy. Dzięki nim hotelarze z Izby jak i niezrzeszeni mieli informacje z pierwszej ręki od sekretarza Marcina Mączyńskiego i zespołu Ani Kołtan oraz Agaty Soltan-Grzyb. Te 3 miesiące spotkań dały nam poczucie jedności oraz pokazały, jak silni możemy być jako branżowe środowisko, które skupia Izba. Wcześniej było to w bardzo ograniczonym zakresie! Wydaje mi się, że bez tego nie dalibyśmy sobie rady z subwencjami, dotacjami i może popełnilibyśmy masę błędów.
Czas pandemii sprawił, że od marca poznałem nowe osoby, które bardzo się zaangażowały i wspierały w tworzeniu akcji #wypocznijbezpiecznie. Te osoby to: Dorota Kłyszewska, Anna Skrzypek, Magdalena Mareczko-Diuwe, Joanna i Michał Olejnik, Wiesław Jacheć, Agnieszka-Maszner-Paprocka i Joanna Zębik.
Wyróżnienia IGHP
Wieczór branżowy podczas kongresu także miał swój wątek indywidualny. Najaktywniejsze osoby otrzymały statuetki GWIAZDY IGHP za zaangażowanie i pomoc hotelarzom w ostatnich miesiącach. Uważam, że docenianie członków, którzy się społecznie angażują i wspierają innych powinno być naszą nową tradycją. Bardzo się cieszę, że podczas forum Agnieszka Maszner-Paprocka, prezes Havet Hotel Resort & Spa ***** Dźwirzyno, została nagrodzona medalem za zasługi dla turystyki od Ministerstwa Rozwoju. Kto współpracował z Agnieszką ten wie, że sprawy księgowości i rachunkowości zarządczej ma w małym palcu.
Dodatkowo Izba podczas kongresu zapowiedziała start szkoleń branżowych z dofinansowaniem, które odbędą się w różnych miastach w Polsce.
Działalność i współpracę z przedstawicielami IGHP z Ministerstwem Rozwoju docenił również sam minister Gut-Mostowy. Przy czym zadeklarował dalszą otwartość i słuchanie branżowego głosu hotelarzy.
Holiday Inn Józefów i organizacja
W zakresie organizacji samego wydarzenia w hotelu Holiday Inn w Józefowie pod Warszawą warto zwrócić uwagę na 4 kwestie.
- Testy na COVID-19. W związku z sytuacją wszyscy uczestnicy i pracownicy hotelu przed rozpoczęciem forum IGHP byli poddawani testom na koronawirusa covid19. Na wynik czekało się 20 minut, niektórzy w tym akurat ja – mieli go robionego dwukrotnie dla pewności. To było bardzo dobrze zorganizowane.
- Przygotowanie hotelu. Widać, że obiekt przestrzega i realizuje politykę #wypocznijbezpiecznie. Na recepcji rozdzielano długopisy czyste i zużyte. Wszystkie posiłki bufetowe były serwowane przez serwis kelnerski zgodnie z wymogami. Z minusów to żałuje, że nie był czynny dział SPA.
- Menu hotelowe. Bardzo dobre przerwy kawowe, a w nich dużo warzyw i lekkich ciastek. Podczas śniadań do wyboru było również mleka roślinne, co nie jest jeszcze standardem w Polsce. Podczas wieczornej gali organizator zadbał o potrawy wegetariańskie, a nawet wegańskie.
- Przyjazne rozwiązania dla mobilnych. Ponieważ w moim pokoju był kabel z gotowymi złączkami do ładowania różnych telefonów. Genialne! W windzie jest schowek do oddania karty do pokoju, dla osób niemających czasu lub chcących szybko wyjechać z hotelu. Hotel zapisuje jako obiekt dla osób aktywnych i uprawiających takie sporty jak golf czy tenis. Piękny i rozległy teren zielony blisko Warszawy.
V Forum Hotelarzy IGHP zakończyła uroczysta kolacja i bardzo sympatyczny wieczór, pełen rozmów i wzajemnych podziękowań. Cieszę się, że spotkanie miało formułę tradycyjną i IGHP zdecydowało się na organizacje spotkania z pełnym reżimem sanitarnym. Przy okazji dowiedziałem się, że dwukrotny test nie wykazał obecności covid-19 w moim organizmie.
Wnioski:
- Przedstawiciele rządu deklarują dalszą pomoc ale nadal nie ma strategicznego planu.
- Do końca pandemii nie będzie pobierany podatek minimalny od hotelarzy.
- Nie ma planów obniżenia podatku VAT dla usług hotelowych.
- Przyszły rok 2021 będzie równie trudny jak nie gorszy dla hoteli od mijającego 2020 roku.
- Działalność Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego znacząco wpłynęła na integrację naszej branży podczas pandemii.
- Hotel Holiday Inn Józefów zaskoczył mnie kilkoma rozwiązaniami organizacyjnymi.
Spodobała Ci się moja relacja z kongresu? Sprawdź inne opisy odwiedzanych przeze mnie wydarzeń w zakładce „Relacje”.
Do usłyszenia,
Maciek Straus