Cyfrowi nomadzi – jak żyją i jakie technologie wykorzystują?

Cyfrowi Nomadzi

Cyfrowi nomadzi to osoby, które kojarzą nam się z pracą poza biurem.  Mającym stały dostęp do Internetu i elastyczny czas pracy. Czy to jednak wszystko, co powinniśmy wiedzieć? Jakie technologie wykorzystują w codziennym życiu? Co jest im całkowicie zbędne? Cyfrowy nomada to pracownik przyszłości. Dlatego firmy nastawione na współpracę z najlepszymi specjalistami, i w oparciu o nowoczesny model pracy powinny zainteresować się ich stylem życia. W tym artykule postaram się go maksymalnie przybliżyć.

Cyfrowi nomadzi to osoby, które dzięki technologii pracują z dowolnego miejsca na ziemi. Nie mają stałego adresu zamieszkania. Niekoniecznie są to ludzie podróżujący po całym świecie, ale także przemieszczający się tylko w ramach jednego kraju.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem życia cyfrowego nomady, to z mojego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie technologie są istotne w życiu cyfrowego nomady?
  • Co o swoim stylu życia mówią cyfrowi nomadzi?

Zapraszam do lektury!

Nowe technologie w życiu cyfrowego nomady

Jak wspominałem w poprzednim artykule „Nomada kiedyś koczownik, a dzisiaj? Tryb życia czy nowe pokolenie?”, dostęp do nowych technologii jest w życiu nomadów bardzo ważny. Ich tryb życia sprawia, że muszą doskonale dbać o dyscyplinę pracy.

Świetną listę, która wymienia narzędzia IT przydatne cyfrowym nomadom, jednocześnie porządkując je tematycznie (podróże, tworzenie treści itp.), znajdziemy w serwisie Worldpackers.com.

Także na blogach nomadów można znaleźć wiele polecanych przez nich aplikacji. Przykładowo www.digitalnomadsoul.com, Digital Nomads i społeczność wifitribe.co wskazują:

  • Trello, Asana – aplikacja do organizacji pracy i zarządzania projektami,
  • Everynote, Google Keep – aplikacja do zapisywania ciekawych artykułów czy robienia notatek,
  • Focus@Will – aplikacja wykorzystująca biały szum i relaksujące dźwięki, aby nomadzi mogli skupić się podczas pracy,
  • Zoom, Skype, Slack – aplikacje do wideorozmów i kontaktów z pracodawcą oraz współpracownikami.

Co ciekawe, twórcy narzędzi IT coraz częściej dostrzegają potrzeby towarzyskie cyfrowych nomadów – nie tylko te związane ze wspólnym podróżowaniem, ale również z randkowaniem. Jedną z takich aplikacji jest Fairytrail, która dopasowuje zalogowane osoby po cechach osobowościowych i zainteresowaniach podróżniczych.

Wśród innych technologii wykorzystywanych przez cyfrowych nomadów należy wspomnieć o cloudcomputingu, czyli chmurze. To w niej najłatwiej jest gromadzić pliki bez konieczności zabierania ze sobą przenośnych dysków.

Transport współdzielony idealny dla nomadów

Według raportu „Droga przed nami: Przyszłość mobilności osób” przygotowanego przez Avis Budget Group, aż 66% ankietowanych przynajmniej raz w tygodniu korzysta z aplikacji do zamawiania przejazdów lub wynajmu środków transportu. Te liczby dotyczą zarówno przejazdów prywatnych, jak i służbowych.

Rozwiązaniem, które skierowane jest do osób nieposiadających własnego samochodu i dbających o ekologię (w tym cyfrowych nomadów), są elektryczne hulajnogi. Można je wypożyczać kilkoma kliknięciami w aplikacji. Dostawcy takich rozwiązań to także uważni obserwatorzy rynku. Przykładowo Bolt – jeden z dostawców elektrycznych hulajnóg w Polsce, w związku z pandemią wprowadził codzienną dezynfekcję swoich pojazdów (https://blog.bolt.eu/pl/ruszamy-z-nowa-usluga-w-bolcie-hulajnogi).

Kolejny obszar z zakresu transportu współdzielonego to wypożyczalnie samochodów (krótko- i długoterminowe) lub zamawianie pojedynczych przejazdów w mieście. Wszystko to sprowadza się do jednego wniosku. Nomada dzięki cyfrowym rozwiązaniom może łatwiej i szybciej podejmować decyzje dotyczące chwilowego wykorzystania środków transportu.

 

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Maciek Straus (@maciek.straus)

 

Ciekawe rozwiązania dla cyfrowych nomadów

Wiele krajów zauważyło rosnący trend łączenia pracy i podróży oraz pojawiające się w związku z tym problemy. Jednym z nich może być… wiza dla cyfrowego nomady. Różnie można postrzegać pracę w miejscu, w którym przebywamy na wizie turystycznej. Z jednej strony nie zabieramy pracy miejscowym. Z drugiej – pracujemy na terenie kraju, w którym przebywamy.

Cyfrowi Nomadzi

Aby ułatwić życie cyfrowym nomadom, niektóre państwa oferują spore ułatwienia w prowadzeniu lub rejestracji firmy czy po prostu w zakresie pracy zdalnej. Kilka takich programów poniżej:

Jak żyją cyfrowi nomadzi?

„Mobilność okazuje się najwyżej cenioną i pożądaną wartością, a swoboda poruszania się – ten nierówno dzielony towar, którego stale brak – szybko staje się głównym czynnikiem kształtującym społeczne podziały w dobie późnej nowoczesności czy też w czasach ponowoczesnych.” – tak mobilność i globalizację definiuje Zygmunt Bauman, wybitny polski socjolog i filozof.

To perspektywa naukowa, poniżej znajdziesz kilka praktycznych historii opowiedzianych przez współczesnych cyfrowych nomadów.

Andrzej Budnik

To jeden z twórców bloga LosWiaheros, tak opisuje swoje początki dla portalu podroze.gazeta.pl:

„Od kiedy pamiętam, to pracuję zdalnie na zlecenie dla kogoś. Nie przepracowałem ani jednego dnia na umowie o pracę, a swoją aktywnością zawodową dobijam już 15 lat. Dla mnie więc była to naturalna kolej rzeczy, która wynikła trochę przez przypadek, gdy dowiedziałem się, że to, co robię, właśnie nazywa się cyfrowym nomadyzmem.

Gdy wraz z Alicją wyjeżdżaliśmy w 4,5-letnią podróż po Azji i Australii, zabraliśmy ze sobą laptopa, aby pisać bloga, ale też po to, aby móc dorabiać w podróży. Przed wyjazdem zajmowałem się projektowaniem stron www oraz pozycjonowaniem ich w Google i robiąc to w podróży, mogliśmy po prostu dłużej w niej być. Nie mieliśmy tyle oszczędności, aby tylko z nich pokryć wydatki na kilkuletnią podróż. Praca zdalna, bo tak to wtedy określałem, była mi więc bardzo na rękę – potrzebowałem tylko dostępu do Internetu.”

Justyna Jen

Pisze o swoich pierwszych krokach na blogu https://justynjen.com:

„Five years ago I dropped out of university to travel the world. What I thought was going to be a year away turned quickly into two and before I knew it I had $100 to my name and I was halfway around the world sleeping on someone else’s couch.

It’s through having no money, no way to get home and a whole lot of ambition that I was able to begin working online. My journey as a Virtual Assistant turned quickly into running a full blown Pinterest Marketing company for business and bloggers around the world.”

Krzysztof Mosek

Rozpoczął swoją przygodę z nomadyzmem w 2016 roku, tak podsumowuje swoje życie dla cyfrowinomadzi.com:

„Staram się wybierać miejsca, w których uprzednio nie byłem, oraz oddalone od Polski na tyle, że stają się dla mnie atrakcyjne pod względem klimatycznym czy kulturowym. Na miejscu priorytetem jest zorganizowanie odpowiedniego środowiska, które zapewni mi możliwość bycia produktywnym w obowiązkach, które mi przynoszą dochód. Następnie staram się skupiać na eksplorowaniu danego miejsca i kultury z nim związanej. Bardzo nie lubię, kiedy ktoś mnie traktuje jak turystę, który przyjechał na tygodniowe wakacje. Dużo czasu poświęcam na zawieranie lokalnych znajomości, które pozwolą mi doświadczyć danej okolicy w bardziej autentyczny sposób (na ile to możliwe w danym miejscu). Czas organizuję sobie w sposób „biurowy”, pracując głównie w tygodniu i odpoczywając w weekend. Klienci, z którymi współpracuję, są w strefie czasu europejskiego, więc muszę również uwzględniać czas na wspólne audiokonferencje.”

Derek

Twórca bloga Wandering Earl:

„Ta przygoda obejmuje już ponad 100 krajów na 6 kontynentach, ponieważ pracowałem, mieszkałem, podróżowałem i byłem wolontariuszem na całej planecie. Nauczyłem się hiszpańskiego w Meksyku. Podróżowałem do niektórych bardziej niebezpiecznych regionów świata takich jak Afganistan, Syria i Jemen. Mieszkałem w Rumunii i pracowałem jako kierownik wycieczek na statkach wycieczkowych.

Byłem w Indiach trzydzieści razy. Raz nawet grałem w programie telewizyjnym w Bollywood. (…) Dawniej uczyłem angielskiego w Tajlandii. Byłem też w każdym kraju w Europie za wyjątkiem Polski i Białorusi. Obecnie pracuję online. Podczas podróży, prowadzę bloga i niesamowitą firmę zajmującą się wycieczkami w małych grupach, którą założyłem w 2012 roku, Wandering Earl.”

Cyfrowi nomadzi – podsumowanie

Cyfrowi nomadzi, to w większości osoby z pokolenia millenialsów. Ich zwyczaje dotyczące technologii i mobilności zbadała firma ARC Rynek i Opinia. Zgodnie z ich raportem aż 2/3 osób z pokolenia Y deklaruje, że chce jak najczęściej zmieniać swoje środowisko, a już ponad połowa millenialsów ma za sobą przynajmniej jedną wyprowadzkę do innego regionu w kraju lub za granicę.

Blisko 50% z nich nie wyklucza takich zmian w przyszłości. Oznacza to stale rosnącą mobilność młodych ludzi. Potrzeba częstych zmian środowiska, to także wzrost liczby cyfrowych nomadów w naszym kraju.

Jeśli jesteś ciekaw jak współcześni nomadzi – wpływają na branżę turystyczną, to zapraszam do przeczytania artykułu jaki napisałem na ten temat.

Maciek Straus

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

Jedna odpowiedź

  1. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *