Wiza cyfrowego nomady. Czym jest i do czego uprawnia?

Wiza cyfrowego nomady

Wiza cyfrowego nomady to dokument, który w wielu krajach uprawnia do ulg podatkowych i reguluje pobyt. Cyfrowi nomadzi (ang. digital nomads) to ludzie, którzy jednocześnie pracują i podróżują po całym świecie. To zupełnie nowy styl życia o którym nie raz już pisałem. Stał się on popularny wraz z upowszechnieniem się stałego dostępu do internetu. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda praca cyfrowego nomady, koniecznie musisz zapoznać się z tym zagadnieniem od strony prawnej.

Sam jakiś czas temu żywo interesowałem się tym tematem. Dlatego teraz przedstawię Ci najważniejsze informacje o wizie cyfrowego nomady

Czym jest wiza cyfrowego nomady?

Jest to dokument umożliwiający cyfrowym nomadom legalny pobyt i pracę w kraju, w którym aktualnie się znajdują. Gwarantuje on szereg opłacalnych udogodnień. Wśród nich należy wymienić niższe podatki lub całkowite zwolnienie z konieczności ich opłacania.

Co istotne, w świetle prawa cyfrowi nomadzi nie mogą ubiegać się o tradycyjną wizę pracowniczą w danym kraju. Wynika to z ich niestandardowego trybu życia oraz z zarabiania za pomocą pracy zdalnej. I to właśnie dla nich powstał osobny typ wizy, który ułatwia im mobilne funkcjonowanie.

Jednak otrzymanie tego dokumentu wcale nie jest takie proste. Wnioskodawca musi dostarczyć do wyznaczonego miejsca w danym kraju szereg dokumentów oraz informacje na temat posiadanego przez niego majątku. Podpowiem Ci teraz, co powinieneś przygotować i gdzie się udać, by otrzymać wizę cyfrowego nomady.

Wiza cyfrowego nomady

Jak otrzymać taką wizę?

Na początku muszę Cię poinformować, że w każdym kraju obowiązują inne regulacje dotyczące wydawania tego dokumentu. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych informacji, które pomogą Ci zorientować się w tej kwestii.

Pamiętaj jednak, żeby oprócz tego zajrzeć na stronę konsulatu lub ambasady danego państwa. Tam poznasz aktualne informacje dotyczące wydawania tamtejszych wiz dla cyfrowych nomadów.

Gdzie złożyć wniosek o wizę cyfrowego nomady?

Aby otrzymać wizę, musisz mieć ze sobą paszport oraz poświadczenia, że jesteś pracownikiem niezależnym i pracującym zdalnie. Oprócz tego należy dołączyć do dokumentacji wyciągi z banku (najlepiej z ostatnich 6 miesięcy, ale to zależy od regulacji w danym kraju). Dzięki nim udowodnisz, że będziesz w stanie sam się utrzymać. W niektórych przypadkach będziesz też musiał wykupić odpowiednie ubezpieczenie lub wnieść opłatę za wydanie wizy.

W trakcie rozpatrywania wniosku kluczowe będą 3 czynniki:

  • Twoje obywatelstwo,
  • dotychczas złożone aplikacje,
  • ocena, czy stanowisz w danym kraju potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.

Jeśli dostarczysz wszystkie potrzebne dokumenty oraz uzyskasz pozytywną ocenę po uwzględnieniu powyższych czynników, otrzymasz wizę.

Najczęściej będziesz musiał osobiście udać się do odpowiedniego konsulatu lub ambasady. Jednak zanim to zrobisz, sprawdź na oficjalnej stronie internetowej, czy w danym państwie nie została już wprowadzona zdalna obsługa podań o wizę cyfrowego nomady.

Jak otrzymać wizę dla cyfrowego nomady

Jak długo trzeba czekać na wizę dla cyfrowych nomadów?

Jeśli decydujesz się na taki podróżniczy styl życia, odpowiednio wcześnie postaraj się o uzyskanie odpowiednich pozwoleń i dokumentów. W tym wypadku jest to szczególnie istotne, ponieważ czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o wizę cyfrowego nomada może wynosić od 20 do nawet 120 dni!

Do czego uprawnia wiza cyfrowego nomady?

Przede wszystkim będziesz mógł zgodnie z prawem przebywać i pracować w danym kraju dożywotnio lub przez ograniczony czas. Oprócz tego, zależnie od reguł obowiązujących w interesującym Cię państwie, otrzymasz ulgę podatkową. W niektórych wypadkach będziesz mieć nawet darmowy dostęp do przestrzeni coworkingowych!

Poniżej przedstawię Ci krótką listę krajów wydających wizy dla cyfrowych nomadów z podziałem na państwa należące i nienależące do Unii Europejskiej.

Zalety takich wiz w krajach Unii Europejskiej

Rozpocznę od sąsiadujących z nami Niemiec. Obowiązuje tam tzw. Freiberufer Visa, czyli wiza dla freelancerów, z której korzystać mogą również cyfrowi nomadzi i artyści. Wystawia się ją zazwyczaj na 3 miesiące. Po tym czasie trzeba ubiegać się o pozwolenie na pobyt, które obowiązuje maksymalnie do 3 lat. Jednak w tym celu trzeba przedłożyć dokumenty poświadczające, że jesteś w stanie utrzymać się ze swojego biznesu.

Ubieganie się o wize dla nomady

Włochy i ulga podatkowa dla cyfrowych nomadów

Warte uwagi są też prawa ustanowione we Włoszech. Pobyt dłuższy niż kwartał wystarczy zarejestrować tam w urzędzie miasta, w którym będziesz przebywać. Warto jednak postarać się też o wizę.

Dlaczego? W 2020 roku, w związku z gwałtownym wzrostem pracowników zdalnych, wprowadzono aż 70-procentową ulgę podatkową dla cyfrowych nomadów. Jej otrzymanie wymaga złożenia wniosku o visto per lavoro autonomo, które obowiązuje do 5 lat. Procedura okazuje się jednak skomplikowana i dobrze jest rozpocząć ją na kilka miesięcy przed przekroczeniem granic tego państwa.

Grecja i 50 % ulga podatkowa 

Podobne ulgi podatkowe wprowadziła też Grecja – zdalni pracownicy spoza tego kraju mogą liczyć na 50% ulgę podatkową na maksymalnie 7 lat. Co ważne, podanie o wydanie wizy dla cyfrowych nomadów obowiązującej w tym państwie bez problemu złożysz już przez internet.

Norwegia i dożywotnia wiza dla pracowników zdalnych

Łatwo też prowadzić podróżniczy tryb życia w Norwegii. Jeśli jesteś obywatelem kraju wchodzącego w skład Strefy Schengen, bez problemu otrzymasz dożywotnią wizę dla pracowników zdalnych. Dzięki temu będziesz mógł osiedlić się w tym państwie na tyle, na ile będziesz chciał.

Chorwacja wcale nie taka przyjazna

Jednak nie wszędzie jest tak łatwo otrzymać stosowne zgody i dokumenty. Skomplikowana procedura funkcjonuje na przykład w Chorwacji. Otrzymanie rocznej wizy dla cyfrowego nomady wymaga wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, złożenia zaświadczenia o zatrudnieniu i otrzymywaniu wystarczającego do utrzymania się wynagrodzenia. Ponadto trzeba wynająć mieszkanie oraz przedstawić historię aplikującego.

Rozpatrywanie wniosku trwa niecały miesiąc. Choć jest z tym dużo zachodu, warto się postarać. Otrzymanie wizy dla cyfrowych nomadów w Chorwacji gwarantuje całkowite zwolnienie z podatku przez rok, jeśli nie pracuje się dla tamtejszego przedsiębiorstwa.

Cyfrowi Nomadzi

Uprawnienia związane z wizą cyfrowego nomady poza Europą

Ciekawe rozwiązanie zastosowała Indonezja. Tamtejsze Ministerstwo Turystyki oferuje ważną przez 5 lat wizę dla osób, które chciałyby pracować zdalnie na Bali. Co warte odnotowania – bez obowiązku opłacania podatków! To sprawia, że ta egzotyczna wyspa staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia dla cyfrowych nomadów. Tym bardziej że koszty życia są tam niskie!

Z kolei w Dubaju wyrobienie rocznej wizy kosztuje ok. 1100 zł i wymaga zaświadczenia o zarobkach przekraczających 5 tysięcy dolarów miesięcznie. W zamian jednak jej posiadacz jest całkowicie zwolniony z podatku, może korzystać z lokalnych banków i wysyłać swoje dzieci do szkoły. Z jednej strony to spora inwestycja na start. Jednak z drugiej – czy życie w jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc na świecie nie jest kuszące?

Podsumowanie

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółowych informacji na temat wymogów i zasad obowiązujących cyfrowych nomadów na całym świecie, odsyłam Cię tutaj, a także w to miejsce. Wiza dla cyfrowego nomady to wątek, który będzie się coraz częściej pojawiał na portalach internetowych oraz w dyskusjach na grupach podróżniczych. Rosnący trend pracy zdalnej tylko nasili presję większych prac legislacyjnych w wielu krajach i również na terenie Unii Europejskiej. 

A jeśli interesuje Cię wątek nomadów lub podróżniczego stylu życia to zapraszam do innych artykułów:

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *