Pierwszy raz na campingu wydaje się prosty i niczym nieskomplikowany. Też tak myślałem i dlatego spisałem kilka wątków, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze jak i jechaniu na wymarzony kemping w Polsce czy Europie. Czas spędzony na Twoim pierwszym campingu może sprawić, że stanie się to dla Ciebie nowa ulubiona forma spędzania wakacji czy weekendów!
By tak się jednak stało, chciałbym Ci przedstawić kilka porad i zasad, dzięki którym doskonale przygotujesz się do wakacji na campingu, a ponadto zapewnisz sobie oraz innym wypoczynek w komfortowych warunkach. Podpowiem Ci, jak zorganizować wypoczynek na campingu, o co zadbać, wynajmując kamper, a także – co najważniejsze – jakie są zasady zachowania na campingu. Z tą wiedzą pewniej wyruszysz w podróż kamperem lub przyczepą, która ma być czymś nowym!
Spis treści
Jak przygotować się do wakacji na campingu?
Tak naprawdę połowę faktycznej roboty trzeba zrobić jeszcze w domu. Dzięki odpowiedniej organizacji zminimalizujesz ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Oto kilka wskazówek i porad, które podpowiedzą Ci, jak przygotować się na pierwszy camping.
Dobrze zaplanuj miejsce wypoczynku i trasę
Niby oczywiste, a jednak niekoniecznie. Znajdą się co prawda amatorzy spontanicznych wypraw (które też mają swój urok), jednak w dobie coraz większej popularności caravaningu lepiej jednak przemyśleć cel wycieczki, a szczególnie za pierwszym razem. Dzięki temu nagle nie okaże się, że w środku europejskiego kraju zabraknie miejsca na campingu, a kolejny jest 500 km dalej.
Przemyśl miejsca do chwilowego postoju i takie, w których chcesz zatrzymać się na dłużej. Zastanów się, jak daleko chcesz pojechać „na raz” i czy będziesz mieć drugiego kierowcę na zmianę.
I weź długi urlop! A gdy już odpowiednio zaplanujesz to wszystko…
Zrób dokładny research campingów w wybranej okolicy
Tutaj już zaczynają się prawdziwe konkrety. Przemyśl, jaki typ campingu będzie odpowiadał na wszystkie Twoje potrzeby. Zadaj sobie kilka ważnych pytań, np.:
- Czy zależy Ci na pełnej infrastrukturze, basenach i innych udogodnieniach?
- Czy wolisz spędzić ten czas w miejscu zaprojektowanym „na dziko”?
- Czy dany camping jest przyjazny rodzinom z dziećmi?
- Chcesz mieć łatwy dostęp do morza, jeziora lub lasu?
- Jak wygląda kwestia zakwaterowania – wolisz spać w kamperze na wydzielonej parceli, w namiocie, a może domku letniskowym?
To są absolutne podstawy.
Jak wybrać camping na wyjazd?
Gdy to mamy już z głowy, czas wziąć w dłoń telefon i wykręcić numer do recepcji danego campingu. Oto lista pytań, które warto wtedy zadać, by mieć jasną sytuację i dobrze zorganizować wypoczynek na campingu:
- Parcela – jak duża jest? Czy jest ogrodzona? Na jak długo można tam zostać?
- Okolice parceli – czy w pobliżu są jeziora, baseny, restauracje i place zabaw? A może w okolicy jest raczej pusto, co gwarantuje ciszę i spokój?
- Usługi – jak daleko jest najbliższy sklep, piekarnia, restauracje oraz inne punkty gastronomiczne? Czy są jakieś dodatkowe usługi (np. wypożyczalnie rowerów, sprzętu wodnego)? Do której godziny są one otwarte?
- Czy jest dostęp do kuchni, pralni, pryszniców i wspólnych zmywalni?
- Jak bardzo nasłoneczniony jest camping? Czy są miejsca zacienione?
- Jak długo trwa cisza nocna i jakie zasady obowiązują w ciągu dnia na campingu?
- Czy można rozpalić ognisko lub grilla?
Wiem, trochę tego jest. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że to są kluczowe kwestie, pozwalające dokładnie rozeznać się w sytuacji. Jeśli jedziesz z dziećmi, z pewnością plac zabaw w pobliżu Twojego kampera znacznie ułatwi Ci pilnowanie pociech. Jeśli jednak jedziesz sam lub z kilkoma dorosłymi i cenicie sobie spokój, zapewniam Cię, że lepiej jest zarezerwować parcelę na uboczu. Jeśli jednak chcesz podróżować kamperem trochę na dziko to przeczytaj mój artykuł: Postój kamperem na dziko. Jak robić to legalnie w Polsce i Europie.
Masz już niezłe rozeznanie i podstawy do tego, by dobrze zorganizować wakacje na campingu. Tylko co warto ze sobą zabrać?
Co wziąć na camping?
Osobiście wyznaję zasadę: im mniej, tym lepiej. Nie tylko po to, by się nie zagracać, lecz także ze względu na zwiększone spalanie bardziej obciążonego kampera (pisałem o tym w artykule o wpływie podróżniczego stylu życia na środowisko).
Oto lista rzeczy, które moim zdaniem dobrze jest wziąć na camping:
- przejściówki do skrzynek z prądem (taka wtyczka z trzema bolcami);
- kilka dużych misek (najlepiej składanych);
- apteczka, a w niej: podstawowe lekarstwa (środki przeciwbólowe, na przeziębienie, na biegunkę), opatrunki, coś na komary i preparaty na oparzenia;
- scyzoryk wielofunkcyjny – w podróży przyda się absolutnie każda końcówka;
- przedłużacze z długim kablem, by doprowadzić prąd do parceli;
- wyposażenie namiotowe (śpiwory, poduszki, sam namiot) do spania na świeżym powietrzu;
- latarki z zapasowymi bateriami;
- pościel;
- zapałki, ścierki, papier toaletowy;
- wielorazowe naczynia i sztućce (nie śmiecimy jednorazowymi!).
Dla większej wygody można też pokusić się o kartusz gazowy (w zestawie z kawiarką – pyszna kawa w każdym miejscu na świecie gwarantowana!). Z tym wszystkim na campingu nie zginiesz, nawet za pierwszym razem!
Etykieta kempingowa – co wolno, a czego nie?
Masz już spakowane wszystko, co trzeba. Tysiąc kilometrów za tobą. Jesteś na miejscu. I co teraz? Poznaj podstawowe zasady na campingu, dzięki którym zapewnisz sobie oraz innym komfortowy wypoczynek. Przy czym zaznaczę, że oszczędzę Ci czasu i pominę oczywistości typu „dzień dobry”, „do widzenia”, „nie śmieć, gdzie popadnie”. Przejdźmy do konkretów!
Przyjazd, parkowanie, rozpakowanie na campingu
Na camping przyjeżdżamy, żeby odpocząć. Często z zatłoczonych centrów miast. Dlatego na większości takich miejscówek obowiązuje zakaz poruszania się pojazdem w trakcie ciszy nocnej. Zaplanuj podróż tak, by przyjechać między 8 a 21. Nikogo dzięki temu nie obudzisz.
Jedną z mniej oczywistych zasad na campingu jest parkowanie w tym samym kierunku co sąsiedzi. Kampery są duże i trudno się nimi manewruje. Dzięki temu ułatwisz wyjazd sobie oraz innym kamperom.
Pamiętaj też o odpowiednim dystansie od innych pojazdów. Gdy jedziesz na camping z wydzieloną parcelą, sprawa staje się prosta. Często jednak tak nie jest. Dlatego pamiętaj, by zachować przynajmniej 3–4 metry odstępu od innych kamperów. Zadbasz dzięki temu o zapewnienie sobie oraz innym wystarczającej ilości miejsca np. na meble. Pamiętaj też, że to nie plaża na Helu, by parawan stał koło parawanu!
Żyj w zgodzie z sąsiadami na campingu
Dotyczy to absolutnie każdej sfery życia – zachowania porządku, dbania o czystość i ciszę. Nie przechodź przez parcelę sąsiada, by skrócić sobie drogę, bo mogą z tego wyniknąć same problemy. Głośna muzyka? Lepsze będą słuchawki! Zasada jest prosta – na campingu traktujmy się jak rodzina!
Bądźmy dla siebie uczynni. Raz pomogłem sąsiadom z kampera pozbierać pranie i ręczniki, zanim spadł ulewny deszcz. Dzień później mój kamper miał check-engine. Okazało się, że ten sam sąsiad jest mechanikiem i miał komputer z kablem OBD. Sprawdził silnik, skasował błędy i po kilkunastu minutach ruszyliśmy dalej. Zaoszczędziłem wtedy kilka cennych godzin, wzywania assistance do kampera. A kto wie, może i też kilkaset euro na naprawę?
Przestrzeganie etykiety campingowej to kwestia kultury osobistej!
Serwis techniczny kampera – ścieki i kaseta toaletowa
Ciemna strona życia w podróży – nieustanna konieczność pozbywania się chemicznych zanieczyszczeń. Nigdy nie wylewaj ich w lasach lub do rzek i jezior – zatruwasz środowisko! W tym celu czyść toalety w miejscach do tego przeznaczonych. Tam też znajdziesz miejsce, by właściwie pozbywać się ścieków.
Dzieci i zwierzęta na campingu
Niektórzy mogą poczuć się urażeni (oby nie!), że traktuję dzieci i zwierzaki hurtowo. Jednak dotyczą ich dokładnie te same zasady zachowania na campingu. Nie zostawiaj swoich podopiecznych bez opieki i dbaj o to, by nie hałasowali, szczególnie w miejscach przeznaczonych do odpoczynku.
I może bardziej w kontekście psów – wielu osobom przeszkadza zwierzę kąpiące się na głównej plaży. Może zabierz je gdzieś na ubocze? Tam z pewnością będzie jeszcze lepsza zabawa i jeszcze mniejsze ryzyko konfliktu. No i sprzątajmy to, co zostawił na trawie psiak. Takie prezenty nie są fajne!
Bądź jak ninja – zasada zachowania na campingu
Dotyczy to wszystkich, wszędzie i zawsze. Cokolwiek robisz, pamiętaj, by nie pozostawić po sobie najmniejszego śladu. Ognisko? To zależy i w wielu miejscach nie można go rozpalać, chyba, że w wyznaczonym miejscu. Byleby nie dymić sąsiadom i nie zostawić spalonej ziemi. Śmieci? Każdy je tworzy. Ważne, by w końcu zawsze trafiły tam, gdzie ich miejsce i to posegregowane. Światła? Używaj zewnętrznych tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Gaś na noc zewnętrzne oświetlenie przedsionka.
Podsumowanie
Życzę Ci takiego campingu, na którym każdy będzie przestrzegał powyższych zasad. Dzięki temu przekonasz się, jak niesamowita magia tkwi w tej formie spędzania wolnego czasu!
Maciek Straus