Kaucja za kampera. Kiedy ją stracisz i czy można ją ubezpieczyć?

Kaucja za kampera

Kaucja za kampera podczas wynajmu budzi wśród klientów liczne obawy i wątpliwości. Zauważyłem, że wiele osób jest zaskoczonych przeciętną wysokością kaucji za kampera i tym, za co można ją stracić. Dodając przy tym fakt, że nie raz wpłacona kaucja może nie wystarczyć na pokrycie zniszczeń jakie powstają podczas wynajmu, to mamy duży problem gotowy i nieudany urlop. 

W tym artykule postaram się dokładnie omówić ten temat i przy okazji poruszyć kwestię ubezpieczenia kaucji od kampera. Jest to nowość na rynku ubezpieczeniowym, o której wielu najemców i właścicieli kamperów jeszcze nie wie.

Tekst ten jest też rozwinięciem wątku dotyczącego ubezpieczenia kampera. Zachęcam Cię do zapoznania się z nim. Dzięki temu zyskasz dostateczną wiedzę, aby temat ubezpieczeń kamperów nie miał już przed Tobą wielu tajemnic!

Co to jest kaucja za kampera i po co się ją wpłaca?

Kaucja za kampera, inaczej kaucja zwrotna, to z góry ustalona kwota, którą wpłaca się wypożyczalni jako finansowe zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia pojazdu przez najemcę lub niewypełnienia warunków umowy. To właśnie z tych pieniędzy opłaca się naprawę szkody lub koszty usług, które mają przywrócić kamper do pierwotnego stanu.

Kaucja za kampera

Jak wspomniałem, ta kaucja jest teoretycznie zawsze zwracana. Wystarczy tylko odpowiednio zadbać o najmowanego kampera i stosować się do ustaleń zawartych z wypożyczalnią. Przed oddaniem kampera do użytku firma tworzy protokół dotyczący stanu samochodu. Proces ten powtarza się po zwrocie kampera i trwa zazwyczaj od 1 do 2 dni. Czas oczekiwania na zwrot kaucji za kampera zależy od praktyki wypożyczalni, ale zazwyczaj trwa to od 3 do 14 dni.

Ile wynosi kaucja za kampera?

Wysokość kaucji za wynajem kampera zależy od kilku czynników. Zazwyczaj bierze się pod uwagę model pojazdu (wiek, stan faktyczny, wyposażenie), sezon i długość najmu. 

Najczęściej trzeba się tu liczyć z wydatkiem od 3 do 5–8 tysięcy złotych. Jeśli wypożycza się starszy kamper poza sezonem wysokim (czyli majówką, wakacjami i długim weekendem w czerwcu), a także na dłuższy okres, można spodziewać się dodatkowych zniżek w cenie wynajmu ale nie kaucji za kampera.

Kiedy traci się kaucję za kampera?

Jeśli wszystko jest w porządku, pieniądze z kaucji zwracane są do najemcy w całości. Jeśli nie, ustala się wysokość szkód i koszty ich wyeliminowania. W tym miejscu zaczyna się „zabawa”.

W umowie najmu kampera lub załączniku powinny być zawarte wszystkie przyczyny potrąceń z kaucji wraz z kosztami pozbycia się danej szkody. I najczęściej takie informacje są dokładnie przedstawione. Problem jest taki, że najemcy albo się z nimi nie zapoznają, albo nie chcą sobie zdawać z nich sprawy. I potem pojawia się zdziwienie, że z kilkutysięcznej kaucji nie pozostaje nawet grosz.

Dlatego teraz postaram się dokładnie rozpisać, za co można stracić kaucję za kampera, dołączając orientacyjne stawki potrąceń za daną szkodę.

kaucja za kampera

Opłaty za uszkodzenia kampera

W tym wypadku odlicza się kwotę kaucji, która pozwoli w całości pokryć koszt naprawy, wymiany lub kupna nowej części wraz z profesjonalną usługą. Najczęstsze przyczyny potrąceń z kaucji za kampera to:

 • rysy na lakierze i obite alufelgi;
 • braki w wyposażeniu,
 • spalona pompa wody;
 • pognieciony tłumik;
 • urwane uchwyty i inne elementy wyposażenia kampera;
 • zamoczone materace i brudna tapicerka;
 • stłuczona pokrywa kuchenki gazowej;
 • zepsuta moskitiera i markiza.

Lista mogłaby być znacznie dłuższa, ale to za te uszkodzenia najczęściej traci się część kaucji za kampera. Koszty naprawy lub wymiany wahają się tu od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego dobrze jest po prostu dbać o najmowany sprzęt, bo można dzięki temu sporo nie stracić. 

Opłata za przekroczenie limitu kilometrów

Kaucję można też stracić nie tylko przez uszkodzenia, lecz także po przekroczeniu z góry ustalonego limitu przebytych kilometrów kamperem. Informacje o tym zawarte są w umowie najmu kampera. Przykładowo, najemca może mieć wpisany dzienny limit kilometrów – 450 km. Jeśli wynajmujemy kampera na 10 dni to mamy w cenie najmu limit 4500 km. Za każdy kilometr powyżej tego limitu zapłacimy ustaloną stawkę.

Po przekroczeniu tego progu naliczana jest opłata, która wynosi zazwyczaj 1,2 lub 3 zł za każdy dodatkowy kilometr. Dzięki temu wypożyczalnia zabezpiecza się przed nadmierną eksploatacją i sytuacją, w której konieczne byłoby ściąganie najmowanego samochodu z drugiego końca świata. 

Można spotkać na rynku wypożyczalnie kamperów, które nie mają limitów kilometrów.

Zwrot brudnego kampera

Potrącenia z kaucji za kampera dokonuje się też często za:

 • zwrot nieposprzątanego samochodu: ~350 zł;
 • zwrot z nieopróżnioną toaletą chemiczną: ~250 zł;
 • zwrot z nieopróżnionym zbiornikiem szarej wody: ~200 zł;
 • zwrot z niepełnym zbiornikiem paliwa: ~150 zł + koszt paliwa.

Prysznic w kamperze

Odpowiedzialność za szkody o koszcie przekraczającym wysokość kaucji

Załóżmy, że wpłacona została kaucja za kampera w wysokości 5 tysięcy złotych. Niefortunnym zbiegiem okoliczności z winy najemcy doszło do szkód, których naprawa wyniesie więcej. Co w takiej sytuacji? To zależy ;-)!

Okazuje się, że w niektórych przypadkach po prostu straci się całą kaucję za kampera, a za wyższe kwoty nie ponosi się już odpowiedzialności. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami umowy najmu kampera, ponieważ tam zawsze powinien być zapis, który reguluje tę kwestię.

Praktyka jest bardzo różna i często zależna od wartości kampera. Wynika to z tego, że pewne części do kampera, które zepsujemy potrafią jednostkowo kosztować np. 13500 zł – bojler ciepłej wody. A zepsuć go wcale nie jest tak trudno ;-). 

Wynajem kampera bez kaucji. Czy to możliwe?

W teorii wynajęcie kampera bez wpłaty kaucji jest możliwe. W praktyce – jest o to dość trudno. Osobiście nie znam firmy, która zdecydowałaby się na takie ryzyko. Jeśli Ty znasz takie przedsiębiorstwo, daj znać w komentarzu, chętnie poznam powody takiej decyzji i nazwę firmy!

Straty w kamperze

Ubezpieczenie kaucji od kampera – czy warto się na nie zdecydować?

Nowością na rynku jest możliwość kupna takie polisy jak: ubezpieczenia kaucji od wynajmu kampera. A precyzyjniej – wykupienia opcji pokrycia udziału własnego w ubezpieczeniu podróżnym. Jeśli zajmujesz się wynajmem kamperów, poinformuj klienta o tej możliwości. Dzięki temu obie strony będą miały niby pewność, że w razie nieprzewidzianej sytuacji znajdą się pieniądze do pokrycia szkód. Dlaczego niby? O tym poniżej 😉

Jeśli jesteś klientem, który wynajmuje kampera, tym bardziej powinieneś zainteresować się takim ubezpieczeniem. Dzięki temu, teoretycznie zminimalizujesz ryzyko utraty kilku tysięcy złotych z kaucji na kampera

Ubezpieczenie kaucji za kampera – najważniejsze informacje i ograniczenia

Musisz jednak wiedzieć, że ubezpieczyciele bardzo dokładnie określają zasady, w związku z którymi obowiązuje możliwość pokrycia udziału własnego najemcy kampera.

Przede wszystkim ubezpieczenie udziału własnego w wynajętym kamperze najczęściej obowiązuje wyłącznie poza granicami Polski. Warto więc zaopatrzyć się w nie na dłuższych wyjazdach zagranicznych. A w trakcie jazdy po Polsce? Figa z makiem ;-)!

Poza tym towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo dokładnie precyzują sytuacje, kiedy możliwe jest zniesienie udziału własnego w wynajętym kamperze. To jest dla mnie HIT – ubezpieczenie, które jest ale zniszczeń wewnątrz kampera czy wyposażeniu nie pokryje. A przecież z tym jest najwięcej problemów! Ale to nie koniec niespodzianek. 

Zniesienie udziału własnego możliwe staje się tylko w wyniku kolizji lub wypadku drogowego.

Kolizję w tym przypadku rozumie się jako sytuację, w trakcie której doszło wyłącznie do straty materialnej wskutek:

 • uszkodzenia pojazdu spowodowanego nienależytą ostrożnością;
 • potrącenia pieszego, rowerzysty lub zwierzęcia;
 • innych sytuacji drogowych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. uszkodzenia opony);
 • niegroźnych zdarzeń na parkingu (np. otarć i wgnieceń karoserii, uszkodzeń lusterek bocznych, reflektorów).

Z kolei wypadek drogowy rozumie się jako zdarzenie spowodowane nieumyślnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa. W jego wyniku może dojść do uszkodzenia pojazdu oraz uszczerbku na zdrowiu jednego z uczestników wypadku trwającego dłużej niż 7 dni lub jego śmierci.

Do tego wszystkiego określony jest wiek kampera, który zazwyczaj nie może przekraczać 10 lat oraz maksymalna DMC wynosząca 3,5 tony. Jak się okazuje, kluczowa jest też liczba osób przewożonych kamperem – może być ich co najwyżej 9. Co prawda dziewięcioosobowego kampera to ja jeszcze nie spotkałem ale chodzi tu pewnie o vany i busy, które są wynajmowane. 

Podsumowanie

Jak widać, ubezpieczenie kaucji za kampera obejmuje kilka konkretnych sytuacji. Czy warto się na nie zdecydować? To zależy już od miejsca, w którym się przebywa i wiary w umiejętności własne oraz innych kierowców. Ja obecnie jestem rozczarowany ograniczeniami jakie są zawarte w polisie TU. Być może już nie długo powstaną modyfikacje takiego ubezpieczenia kaucji i produkt będzie bardziej dopasowany do potrzeb klientów, którzy wynajmują kampera. 

Podróżowanie kamperem

Sama kaucja za kampera to wątek którym interesujemy się po otrzymaniu wyceny szkód a nie przy wpłacaniu jej. Niestety nie czytamy dokładnie umów i po zdarzeniu podchodzimy do tematu emocjonalnie i znane są liczne przypadki szkalowania wypożyczalni kamperów.

Co ja polecam? Robić dokładnie zdjęcia stanu kampera oraz wyposażenia, przewidzieć jeden dzień na oddanie kampera i posprzątanie go. Jeśli zniszczymy coś w trakcie podróży to po prostu od razu wyślijmy zdjęcie i wiadomość do wypożyczalni, która przygotuje się na naprawę jak oddamy kampera. Spowoduje to mniejsze emocje i być może szybsze załatwienie sprawy. 

Dzięki za dzisiaj

Maciek Straus

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

3 odpowiedzi

  1. Co mówią OWU? Ubezpieczenie kaucji za kampera – to temat, który pojawia się w wielu mailach do mnie. Na razie brak polisy, która autentycznie zabezpiecza klienta przed utratą kaucji. Jest tyle wyłączeń, że polisa od kaucji dotyczy tylko kwestii komunikacyjnych a nie zniszczeń od użytkowania kampera. Tu jest największy problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *