Kamper na wynajem! Czy to dobra inwestycja i dochodowy biznes?

Wynajem kamperów Warszawa

Kamper na wynajem to pomysł na biznes lub spełnienie marzeń o posiadaniu kampera i zarabianiu na nim. Tylko czy faktycznie to jest dobry pomysł? W tym artykule znajdziesz obszerne informacje i zestawienie przychodów z mojego doświadczenia. Dla tych co nie chcą czytać całego artykułu, odpowiadam już tutaj: to nie ma sensu biznesowego. 

Pandemia, inflacja w 2022 roku, moda na kampery sprawiła, że zainteresowanie caravaningiem stopniowo rosło. A hasło kupno kampera na wynajem lub wypożyczalnia kamperów pojawia się coraz częściej na forach i grupach facebookowych.

Korzystają na tym przede wszystkim dealerzy marek aut dostawczych, serwisanci i importerzy kamperów. Obecnie kampery są droższe nawet o 30% niż przed COVID-19. Do tego doszła ustawa o akcyzie (18 %), rosnące koszty paliwa i wojna na Ukrainie w 2022 roku. Czas oczekiwania na wyprodukowanie nowego kampera to obecnie okres od 8 miesięcy do ponad roku!

To wszystko sprawia, że nadal w 2024 roku wcale nie mamy doskonałego czasu na inwestycję w kampera na wynajem. Ale to nie jedyny argument, dlaczego zakup kampera na wynajem się nie opłaca i dużo się traci.

Poniższe rozważania i wnioski są moim subiektywnym doświadczeniem jako przedsiębiorcy, który patrzy szeroko na tego typu mikro-biznes i inwestowanie. Czy zatem faktycznie kamper jako inwestycja ma sens? A może jest to również trend w 2024 i po ustaniu mody zostaniemy z drogim leasingiem, ubezpieczeniem kampera i problemem kosztów? Zapraszam do obszernego artykułu. 

Kamper jako inwestycja to slogan reklamowy

Być może jesteś w następującej sytuacji. Wypożyczyłeś podczas wakacji kampera z wypożyczalni. Spodobała Ci się taka forma wypoczynku, rozważasz zakup kampera na wynajem i zastanawiasz się jakie są koszty utrzymania kampera i czy można na nim sensownie zarobić? 

Myśląc o inwestycji w kampera, zakładam w zasadzie cztery scenariusze zdarzeń:

  1. Chcesz kupić kampera na własny użytek zamiast go brać z wypożyczalni kamperów.
  2. Rozważasz kupić kampera na własny użytek i jednocześnie wypożyczać go innym aby obniżyć koszty drogiego hobby. (mój przypadek)
  3. Chcesz kupić kampera na wynajem jako inwestycję lub dodatkowe źródło przychodu.
  4. Spodobała Ci się ta forma podróżowania i myślisz by otworzyć wypożyczalnie kamperów

Ile kosztuje kamper na wynajem? 

Nowy kamper na wynajem to wydatek w granicach 380-750 tys. złotych. Około 180-220 tys. kosztuje kamper podobnej klasy jak ten, który prawdopodobnie wypożyczyłeś (raczej nie jest on starszy niż 5 lat). Do 180 tys. można kupić używanego kampera w niezłym stanie z drugiej ręki, ale trzeba mieć wiedzę lub wsparcie osób, które pomogą uniknąć złego zakupu kampera na wynajem.  

kamper na wynajem

To wszystko są spore kwoty, dlatego trzeba zdać sobie sprawę, jaki potencjał ma ta inwestycja w kampera, jeszcze przed wyciągnięciem gotówki z portfela lub złożenia wniosku o leasing. Jeśli masz zasoby na zakup kampera do indywidualnego użytku bez wypożyczania, to z czterech powyższych scenariuszy to najsensowniejsza opcja.

Kamper to bardzo drogie hobby, ale w końcu robisz to dla siebie i swojego stylu życia – nie dla zarobku. Nikt Ci nie zniszczy kampera i na wiele lat masz pomysł na spędzanie wakacji z rodziną lub weekendowe wyjazdy po Polsce.  

Czy warto kupić kampera jako inwestycję w 2024 roku?

Ostatnie 4 lata, za sprawą pandemii covid19 były dość owocne dla producentów samochodów dostawczych i kamperów. W latach 2020 i 2021 zarejestrowano rekordowo dużo nowych i importowanych samochodów kempingowych — odpowiednio 1 979 sztuk (+107%) i 1 941 sztuk (+22%). Sytuacja zmieniła się w 2022 roku, a skutki wojny na Ukrainie stały się odczuwalne dla całej branży motoryzacyjnej. 

W okresie od stycznia do kwietnia 2022 zarejestrowano o 20% mniej kamperów niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. 📉Ograniczona dostępność półprzewodników wpłynęła na wielkość produkcji samochodów użytkowych, stosowanych przez producentów kamperów jako platformy pod zabudowę.

W związku z wojną w Ukrainie, a co za tym idzie załamaniem łańcucha dostaw wiązek elektrycznych, firma Volkswagen w marcu 2022 roku podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji we Wrześni i w Poznaniu.

Problemy z dostępnością znajdują także odzwierciedlenie w najnowszym raporcie firmy Knaus Tabbert. Co prawda, zgodnie z raportem, popyt na kampery nie zmalał, o czym ma świadczyć liczba zamówień, lecz produkcja została ograniczona, przez wzgląd na dostawy podwozi.

Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą lub włamaniem

Zakup kampera na wynajem a koszty posiadania

Zakładanie wypożyczalni kamperów to sezonowy i trudny biznes, w którym trzeba mieć możliwość szybkiego serwisu kamperów i dokonywania napraw. To nie jest tak kolorowo jak przedstawiają to liczne portale ogólnopolskie, napędzając tym rynek zbytu producentom i importerom kamperów. Weź to pod uwagę. 

Zupełnie inaczej rysuje się sytuacja, kiedy rozważasz nawet okazjonalne wypożyczanie kampera zarobkowo! Poniżej znajdziesz argumenty, dlaczego kupowanie jednego kampera na wynajem nie ma sensu z biznesowego punktu widzenia. Poniżej spisałem ryzyka jakie powstają przy wynajmowaniu kampera osobom trzecim. 

Ubezpieczenie kampera na wynajem zarobkowy

To jest w zasadzie newralgiczny punkt. Uważaj! Zestaw OC, autocasco, assistance to dla użytkowanego prywatnie kampera rocznie koszt od 8 do 14 tys. zł. Ale to nie wszystko! Wynajmując kampera nawet na jeden weekend, musisz zgłosić ubezpieczycielowi opcję: najem zarobkowy przy zawieraniu polisy.

Wówczas kwota ubezpieczenia może urosnąć nawet do zakresu 15-33 tys. zł.

Jeśli zataisz ten fakt, przy kolizji ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy. Od Klienta w zasadzie w praktyce możesz egzekwować tylko wysokość kaucji, która na pewno nie pokryje strat. 

Jakie ubezpieczenie kampera wybrać?
Jakie ubezpieczenie kampera wybrać?

Dodatkowo warto wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają kampery z opcją assistance. To auta jeżdżące przede wszystkim w innych państwach, a więc koszt ich obsługi przez samego ubezpieczyciela także jest wysoki i ryzykowny. 

Przeczytaj mój obszerny artykuł: “Ile kosztuje i jak wybrać ubezpieczenie kampera?”

Serwis nowego kampera u dealera

Klienci wypożyczając kamper, najczęściej go testują – czyli się uczą. Nie celowo, ale niszczą go dużo bardziej niż doświadczeni kierowcy. A Ty, aby nie stracić gwarancji fabrycznej, wszystkie naprawy musisz wykonywać u autoryzowanego dealera kamperów czyli w ASO.

Tu problemy są cztery:

  • mała liczba autoryzowanych salonów, a więc najczęściej musisz dojechać do miasta, gdzie taka naprawa może być wykonana.
  • bardzo wysokie koszty każdej naprawy.
  • długi czas oczekiwania na nowe lub zamienne części.
  • nie zarabiasz i nie dostaniesz kampera zastępczego.

Kamper zastępczy dla klientów to must have

Z moich doświadczeń wynika, że naprawy wynikające z normalnego użytkowania kampera to wizyta w salonie minimum 4-6 razy w roku. Poza tym, kiedy Twój kamper na wynajem jest w serwisie, to przecież nie jeździ, a więc nie zarabia.

Roller Team Kamper

Skąd weźmiesz kampera na zastępstwo dla klientów? Wynajmiesz z innej wypożyczalni? Niektórzy tak robią! A to może się zdarzyć także w środku wysokiego sezonu. Małych awarii, które uniemożliwiają wypożyczenie jest mnóstwo, m.in. spalona pompa wody, zalane kuchenki, pogięty tłumik, awarie ogrzewania Truma i klimatyzacji kampera. 

Kamper na wynajem
Kamper na wynajem – urwany klimatyzator dachowy przez klienta

Jeśli masz jednego kampera na wynajem i Klientów na zakładkę, to jest wysoce prawdopodobne, że po prostu nie dasz rady go przygotować na czas. Zmarnowane wakacje to wysoka frustracja u naszych Klientów.  Znam sytuację, w której Klient rościł sobie prawo o zwrot pieniędzy za zakupione bilety lotnicze dla rodziny, która miała podróżować kamperem z wypożyczalni, a finalnie tego kampera nie dostała. I mowa tu o wypożyczalni, która miała trzy – a nie jednego kampera na wynajem.

Koszty utrzymania kampera na wynajem

Na zimę potrzebujesz wysokiego, suchego garażu lub wiaty, gdzie jest przewiew powietrza, a dedykowane pokrowce na przyczepy lub kampery to bardzo duży wydatek. Popularna i tania, standardowa plandeka to szklarnia dla kampera! Wystarczy odrobinę wyobraźni, aby zwizualizować sobie, że promienie słońca nagrzewają okrycie, a pod nim od razu uszkodzeniom ulegają uszczelki i szczelność auta. 

Koszt zimowania kampera w strzeżonym, profesjonalnym, zadaszonym miejscu to 200,00-450,00 PLN miesięcznie. Obecnie jak grzyby po deszczu powstają miejsca na zimowanie kamperów, portale ogłoszeniowe są zalewane ofertami starych kurników, stodół lub miejsc pod chmurką, aby skusić nas na ofertę „zimowanie kampera lub przyczepy”. W takich miejscach gryzonie, wilgoć lub brak ochrony są normą i ja w ogóle bym ich nie rozpatrywał. 

Przygotowanie kampera do zimy

Być może zakładasz trzymanie kampera pod chmurką na działce ale ja nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Rozpatrując taki wydatek na wiele lat to uważam, że stan kampera po kilku sezonach pod gołym niebem w zimę od razu wpłynie na dodatkowe koszty i wszystkie plastikowe elementy. Klient rozpieszczony masą nowych kamperów nie będzie chciał takiego auta wynająć lub będzie rozgoryczony. 

VW Grand California klimatyzacja

Wypożyczalnia kamperów – biznes warty uruchomienia? 

Osoby które prowadzą od lat wypożyczalnie kamperów mówią jasno – “tu się zarabia ale przy sprzedaniu kampera po kilku latach wynajmu”. Jeśli samo ogłoszenie na OLX pod hasłem „wynajem kampera prywatnie” nie działa, to musisz uruchomić po prostu profesjonalny marketing internetowy, podobny do wypożyczalni kamperów (przeczytaj o tym artykuł – link), m.in:

  • stworzyć identyfikację wizualną firmy.
  • budować i utrzymać stronę www.
  • uruchomić stałe działania reklamowe.
  • obsługiwać liczne telefony z pytaniami od potencjalnych Klientów.
  • zakupić dodatkowe wyposażenie kampera dla klientów.
  • posiadać podstawowe części zamienne do kampera. 
  • zlecić wykonanie prawnikowi umowy na wynajem kampera i protokołu wydania.

To nie są małe koszty, jeśli chcesz, żeby firma wynajmująca kampera wzbudzała zaufanie. A musi tak działać, bo wypożyczasz kampera o dużej wartości Klientom czekającym na święty spokój podczas urlopu. Być może jedynego dłuższego w roku. Twoje zadanie to nie tylko przekonanie do wypożyczenia kampera, ale także do wyboru właśnie Ciebie, a konkurencja jest spora.

W 2023 roku przybyło kilka aplikacji do udostępniania swoich kamperów aby je zarobkowo wynająć. Przyglądam się im ale jeszcze żadna nie przekonała mnie do siebie. Po prostu nie widzę aby mieli klientów, może to nie ten etap jak w booking.com?

VW Grand California 600
VW Grand California 600

Oczekiwania klientów wobec wypożyczalni kamperów

Oczekiwania klientów są coraz bardziej dojrzałe i kompleksowe. Mam tu na myśli profesjonalizację potrzeb i oczekiwań względem firm wypożyczających kampery. Potencjalni klienci stawiają na full service, nieraz z podstawieniem i odbiorem kampera spod ich miejsca zamieszkania. Część z nich przed decyzję chce zobaczyć kampera – a to też twój cenny czas ;-).

Klienci chcą mieć poczucie, że dostają kampera na wynajem od profesjonalnego podmiotu gospodarczego, który ma zorganizowane procesy i jest gotowy na różne sytuacje związane z taką formą wypoczynku. Obsługa klienta w tej branży będzie kluczowa w następnych latach z racji rosnącej konkurencji

Pewnym rozwiązaniem jest oddanie swojego kampera do firmy, która zajmuje się wynajmem i serwisem. Tego tematu dogłębnie jeszcze jednak nie badałem, stąd na dziś nie mogę Ci go ani polecić, ani odradzić.  Wiem tylko, że pełne zarządzanie oferuje firma Campery Złotniccy ale nie znam osób ani relacji z efektywności współpracy z nimi. 

Grand California 600 tryb kampingowy
Grand California 600 tryb kampingowy

Portale do rezerwacji kamperów

Na rynku powstało kilka portali do rezerwacji kamperów (campiri.com, campdeck.com, bookingcamper.pl). Nie ukrywam, że przyglądam się kilku polskim projektom jak i zagranicznym graczom, które weszły na polski rynek. Na razie efekty są dość mizerne ale wynika to z niskiej świadomości naszych klientów, którzy nie znają tych platform tak dobrze jak hotelowego portalu OTA – booking.com.

Jak będę miał swoje doświadczenia w tym zakresie to umieszczę tutaj porównaniu lub napiszę oddzielny artykuł o pośrednikach w rezerwacji kamperów. Plusem tych portali jest system rezerwacji online, pobieranie płatności i budżety marketingowe na promocje. Czy to jest przyszłość i sprawdzi się u nas? Zobaczymy. 

Twój kamper na wynajem a utrata wartości samochodu  

Nowy kamper w ciągu roku traci na wartości trochę mniej niż auto osobowe, ale to też się zmienia z racji rosnącej podaży kamperów. W tym wypadku to około 10-15%. Jego wartość maleje także razem ze zwiększonym przebiegiem tysięcy kilometrów, a ten trudno, aby był niski, skoro top kierunki dla kamperów to południe Europy lub Skandynawia. Rocznie kamper na wynajem robi około 60- 80 tysięcy kilometrów. Mój zrobił pierwszego roku 42 322 kilometry ale dlatego, iż nie wynajmowałem go w okresie zimowym. 

Po 5 latach wynajmowania przebieg takiego kampera to bagatela 200-300 tysięcy kilometrów.

Tak jak w przypadku czarteru jachtów i tutaj zniszczenia podczas używania kampera na wynajem są naturalne. Nie raz kamperem podróżuje rodzina z dziećmi, które, jak wiemy, lubią testować odporność wyposażenia ;-). Kiedy postanowisz nawet okazjonalnie wypożyczany kamper sprzedać, to kupujących zraża fakt przebiegu i informacja o tym, że kamper był wynajmowany – po prostu odstrasza i rezygnują. Czy wartość sprzedaży kampera pokryje tę różnicę? Raczej nie. Wisienką na torcie wydaje się kwestia kosztów i zużycia podzespołów samochodu.

Eksploatacja kampera w wynajmie

Pomyśl jak często trzeba zmieniać tarcze, klocki hamulcowe, opony – które w przypadku częstego wynajmu kampera będą się szybko zużywać niż gdybyś sam nim podróżował. Oddzielną kwestią jest spadająca jakość kamperów, które są produkowane w ostatnim czasie.

Będąc na targach Camper Caravan Show w Nadarzynie, zobaczyłem jak w pogoni za popytem na kampery, spada ich jakość produkcji. Jest to oczywiście proces widoczny nie tylko w tej branży ale jako wynajmujący szybko odczujemy te oszczędności na produkcji kamperów. Pod tym linkiem możesz zobaczyć ile usterek wyszło w nowo kupionym kamperze na wynajem marki Volkswagen po roku – link.

Wynajem kampera prywatnie – a twój wolny czas

Klienci chcą zaczynać i kończyć podróż kamperem w weekendy! To oznacza, że my jako właściciele w weekend pracujemy.  Musimy kampera odebrać, sprawdzić, przyszykować do kolejnego wynajmu, ewentualnie naprawić i znów wydać. A jak jest usterka to naprawić lub znaleźć kampera zastępczego. Ja już miałem kilka takich wynajmów :/.

I wyobraź sobie, że tak spędzasz słoneczną połowę roku? Zabierasz sobie w ten sposób po prostu wolny czas i weekendy.

A Klienci wcale nie wynajmują kamperów jednorazowo na 6-8 tygodni jak głoszą niektóre fora internetowe. Standardowy wynajem to obecnie 7, maksymalnie 10-14 dni. A to oznacza, że wynajmujący przy każdym takim zleceniu mają sporo pracy logistycznej. Chciałbyś tak spędzać każdy wakacyjny, majowy weekend? Jeździć w trasę by usuwać awarię w kamperze? Ja nie! To podobno jest częsty powód rezygnacji z prowadzenia wypożyczalni kamperów lub zaprzestania wynajmu okazjonalnego. W wolnym czasie lepiej wynająć kampera i pojechać nad jezioro Garda do Włoch

Odliczenie VATu od kampera w firmie

Jeśli nie masz gotówki, to rozważasz pewnie leasing operacyjny lub finansowy kampera, ale tu znów sprawa nie jest tak różowa. Zakup kampera na firmę i możliwość odliczenia pełnego podatku VAT do zakupu kampera, jest tematem skomplikowanym i wymagającym indywidualnej oceny. Maksymalnie odliczysz kwotę 150 000 zł. Załączam jednak dokument, który obszernie przedstawia interpretacje Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 18 grudnia 2019 r. dotyczącą prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z użytkowaniem kampera – link.

Po pierwsze trzeba mieć działalność gospodarczą i najlepiej dla lepszej oceny wniosku o leasing kod PKD: „77.12.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli”.

Leasing kampera na wynajem

Standardowa rata leasingu kampera obejmuje zwykle w umowie przebieg do 20 000 km w skali roku. A klienci potrafią zrobić nawet 60 000 km w ramach jednego sezonu. Tu zaczyna się problem niedotrzymania warunków umowy leasingu i dodatkowe koszty, jeśli będziesz chciał zwrócić kampera do leasingodawcy bez wykupu końcowego. 

Wraz ze wzrostem liczby możliwych do przejechania kilometrów rośnie oczywiście rata leasingowa – około 20% na 20 000 km. Spotkałem się z opłatami rzędu 0,50 zł do 1,50 zł za przekroczony limit kilometrów w umowie leasingowej.  Dodatkowo firma leasingująca musi też wyrazić zgodę, że kierowcą może być ktoś inny niż właściciel. To samo tyczy się polisy ubezpieczeniowej kampera co rok. 

Jeśli zataimy w polisie OC, AC najem zarobkowy w opcji kamper na wynajem, sami będziemy naprawiać samochód lub pokrywać całkowitą szkodę kasacji kampera. Na dodatek łamiemy warunki umowy finansującej samochód.

Firma, która jest Twoim leasingodawcą co roku musi wyrazić zgodę na polisę ubezpieczeniową kampera, którą zamierzasz zawrzeć, jak się łatwo domyśleć to ciężko jest dostać zgody na podstawowe opcje w polisie, nie wspominając już o opcji najem zarobkowy.

Tabelka do zgody dla leasingodawcy przy chęci zmiany polisy na własną
Tabelka do zgody dla leasingodawcy przy chęci zmiany polisy na własną

Mi firma przysyła taką tabelkę, broker uzupełnia i sprawdza czy jego oferta spełnia te wymogi. Nie wszystkie towarzystwa mają takie opcje.

Ile właściwie zarobisz na prywatnym wynajmie kampera?

Ile klienta kosztuje wypożyczenie kampera? Do obliczeń trzeba przyjąć wariant odpowiedzialny, że kamper na wynajem pojeździ między 70 a 90 dni w roku. Przyjmowanie większej liczby dni jest zbyt optymistyczne w 2023 roku i zakłada, że my w ogóle nie będziemy korzystać z kampera w sezonie letnim. 

Chciałbym, aby sezon wynajmu kamperów trwał dłużej niż dwa wakacyjne miesiące, ale obecnie to wtedy jest najwyższy popyt i najlepszy zarobek. Pozostałe miesiące i okres zimowy, cieszą się  mniejszym zainteresowaniem, a więc także spadają ceny za wynajem twojego kampera.

Wynajmowanie kampera

Ceny zależą zatem od sezonu (niskiego, średniego lub wysokiego) i wahają się w średniej od 350,00 PLN/dzień do 900,00 zł dzień. Na potrzeby naszego przykładu przyjmijmy, że średnia cena wynajmu kampera to 500,00 brutto zł/dzień, a kamper jeździ średnio 75 dni w roku. 

Przychód: 500,00 brutto zł x 75 dni = 37 500,00 brutto zł

Koszty uzyskania przychodu z wynajmowania kampera

  • Podatek VAT 23%, czyli około 7 000,00 zł.
  • Kwotę podatku dochodowego 19% lub CIT 9 / 19 %.
  • Roczny koszt ubezpieczenia polisy kampera.
  • Ewentualne koszty napraw i serwisu kampera.
  • Amortyzację samego zakupu kampera na wynajem.
  • Opłatę za przechowywanie lub parking kampera poza sezonem.
  • Poniesione nakłady za przygotowanie kampera do zimy
  • Koszty urządzeń zabezpieczających kampera przed kradzieżą lub przywłaszczeniem.
  • Wydatki na reklamę lub prowizję od wynajmu kampera.
  • Utratę wartości kampera wynajmowanego o około 10 tys. rocznie.
  • Twój wolny czas, który zabierają Ci Klienci. (jak cenisz siebie?)

Obecnie w koszty można wrzucić jedynie kwotę leasingu na auta osobowe do kwoty 150 tys. zł. Pamiętaj też, że  tylko w niektórych przypadkach możesz odliczyć pełen VAT od zakupu kampera. Jest to tak skomplikowane i zależne od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, że nie podejmuję się opisania tego procesu w tym artykule. 

Finalnie widać, że jest to bardzo drogie hobby, a biznes przy jednym kamperze może ewentualnie pomniejszyć koszty posiadania kampera przy dużym ryzyku usterek. Oczywiście przy założeniu, że klienci powodują mało zniszczeń. Być może ktoś zarzuci mi, że do obliczeń przychodu z wynajmu kampera lepiej przyjąć 90 czy 130 dni. Też bym sobie tego życzył, ale praktyka pokazuje, że takie wyniki mają najlepsi na rynku pod względem floty samochodów oraz jakości obsługi. Czy Ty do nich już teraz należysz? Ja nie ;-)!

Kiedy zakup kampera na wynajem prywatny się opłaca?

  • Gdy akceptujesz ryzyko i chcesz, aby wynajem po prostu zoptymalizował Ci odrobinę bieżące koszty utrzymania kampera.
  • Możesz spędzać w nim wakacje poza szczytem sezonu i nie stanowi to dla twojej rodziny i ciebie problemu.
  • Dysponujesz zapleczem finansowym i nie czujesz presji, że kamper ma zarabiać. Po prostu robisz biznes gdzie indziej, a to dla Ciebie dodatkowe źródło przychodu i ewentualne koszty zaliczone do działalności.
  • Masz wystarczające oszczędności, aby ewentualnie wspierać swój biznes kamperowy w sytuacji zwiększonej liczby napraw czy kwot ubezpieczenia.
  • Prowadzisz zarejestrowaną działalność gospodarczą, którą tylko rozszerzysz o nowy zakres PKD.
  • Posiadasz nieruchomość lub swoją firmę, gdzie możesz przezimować kampera w bezpieczny sposób.
  • Traktujesz kamper jak swój drugi dom, gdzie możesz pracować, żyć, przechowywać osobiste rzeczy i mieć poczucie, że jesteś na swoim. Po prostu jesteś nomadem 😉
  • Gdy kupisz kampera w wersji zimowej i zarobisz na wyjazdach na narty. 
Camping Park Garda - bezpośredni dostęp do plaży
Camping Park Garda – bezpośredni dostęp do plaży

Czy warto kupić kampera na wynajem?

Moim zdaniem kupowanie i wynajmowanie jednego kampera jest mocno ryzykowne i absorbujące. Chodź sam to robię przy dwóch kamperach – tutaj. Jak chcesz na tym autentycznie zarobić, a nie dorobić, to musisz po prostu odpalić nową wypożyczalnię kamperów i markę – z flotą kilku kamperów oraz zapleczem logistycznym. To wymaga Twojego czasu i dodatkowych nakładów finansowych. Rynek wynajmu kamperów profesjonalizuje się z racji wymagań podróżujących. Kluczowym jest, czy będziesz w stanie dostatecznie konkurować z taką sytuacją rynkową? Dwa kampery na wynajem to minimum na pierwszy rok startu, a dobra wypożyczalnia powinna mieć między 5 a 10 kamperów i to różnego typu. A to już zupełnie inna skala biznesu niż jeden kamper na wynajem od czasu do czasu wypożyczany dla klientów z popularnych portali ogłoszeniowych. 

Jeśli masz inne doświadczenia z wynajmowania kampera w celach zarobkowych lub odmienne zdanie to zostaw komentarz z chęcią podyskutuje! Jeśli rozważasz czy kupić kampera czy przyczepę to zapoznaj się z artykułem, w którym podsumowałem moje wnioski zarówno finansowe jak i praktyczne. 

Opracowałem merytoryczną i funkcjonalną analizę z użytkowania w naszej firmie kamperów marki Volkswagen Grand California 600.

Jesteś ciekaw dlaczego piszę i w ogóle czemu powstała ta strona? – zerknij tutaj!

Pozdrawiam,
Maciek Straus

 

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

14 odpowiedzi

  1. Dobry artykuł ale nie jest dobrym pomysłem oddawanie kampera na wynajem do obcej firmy. Sugerowałbym nie polecanie takiego rozwiązania. Nikt nam nie zagwarantuje, że będzie o niego dbał jak o swojego. Klienci lubią ukrywać zniszczenia i drobne usterki bo mało kto lubi tracić nawet część kaucji za kampera. Nie wierzę, że pracownicy firmy będą o niego dbali jak o własny. Dla takiej firmy liczy się przede wszystkim pieniądz i czy dobrze na tym zarabiają. To już lepiej nie wynajmować i nie kupować nowego tylko jakiś 5 letni i zadbany. Sami szukamy teraz kampera ale prywatny użytek i nie zamierzamy go nikomu wynajmować i się denerwować jak będą go traktować klienci. Zabrakło mi w artykule informacji ile kosztuje samo OC na kampery i jak wygląda naprawa części mieszkalnej po wypadku.

    1. Dzięki za komentarz. Samo OC na kampery nie kosztuje dużo i jest to przedział między 700-1200 zł. Naprawa części mieszkalnej po wypadku – nie mam tu doświadczenia i ciężko byłoby mi coś o tym napisać. Z firmami, które przyjmują kampery na wynajem jest tak samo jak z firmami, które przyjmują łódki do czarteru. Kwestia dobrej selekcji partnera i ustalenia warunków. Nie zakładałbym stereotypowo, że te firmy nie chcą świadczyć dobrych usług dla właścicieli kamperów jak i klientów. Po prostu trzeba zrobić dobre rozeznanie i podjąć właściwą decyzję ale nie namawiam tylko bym tego od razu nie skreślał.

  2. Planujemy zakup kampera i chcemy go prywatnie wynajmować. Czy trzeba mieć zarejestrowaną działalność czy można wynajmować na umowę między osobami prywatnymi? Nam zakładanie firmy nie jest potrzebne ale chcemy przez 4-8 tygodni wynająć nasze kampera by zarobił na nasze podróże. Czy w związku z tym możemy mieć opcje w polisie związaną z najmem zarobkowym? Czy to jest tylko dla firm zarezerwowane? Będę wdzięczna za odpowiedzi. Artykuł świetny i bardzo obszerny chodź miejscami zbyt długi. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź tutaj lub na maila.

  3. Z dużym zainteresowaniem zapoznałam się z treścią dotyczącą camperow i wynajmu,
    Mam pytania jaka jest rentowność, gdy oddajē nowy takiej firmie jak Złotniccy?
    Nie chcę mieć kłopotów , wynajmu, czyszczenia i ew. naprawy itd, myślę ze , to mogę zlecić te czynności
    Traktując zakup campera czysto inwestycyjnie . Co Pan o tym sądzi? Czasem skorzystać poza sezonem .

    1. Kupno jednego kampera inwestycyjnie – nie ma sensu. Auto traci na wartości, jest mocno eksploatowane i klienci nabijają tysiące kilometrów. Sprzedaż kampera po wypożyczalni jest kłopotliwe. Jest to po prostu przepracowany samochód z zabudową mieszkaniową. Polecam skontaktować się z firmą Złotniccy i porozmawiać, są na rynku od dawna ale jak Ta współpraca wygląda i czy są ludzie z niej zadowoleni – tego nie wiem. Jak wyglądają takie kampery i jak właściciele z nich korzystają? Chyba poza sezonem? Natomiast nie wiem wtedy czy jest frajda i sens posiadania kampera jako hobby, skoro inni jeżdżą w najlepsze miesiące i wakacyjny okres szkolny. Rentowność to ciężki temat bo pytanie jak można i ile % odliczyć kosztów, włącznie z VAT. Temat skomplikowany i zmienny. Zachęcam do kontaktu bezpośredniego, będzie łatwiej wymienić się myślami. Dzięki za komentarz.

  4. Wszystko zależy – jeden kamper może być opłacalny pod warunkiem, że opłacalność liczmy w momencie sprzedaży Kampera a nie w momencie wynajęcia. Wystarczy by zakończyć sezon na zero!
    Co do artykułu -w kliku kwestach nie do końca się zgadzam:
    1. Serwis pięć razy w roku ? Serwis kampera na Fiacie – co 48 tys lub dwa lata. Jeśli chcemy dbać bardziej niż producent to bierzemy swój olej, filtr i jedziemy do serwisu i płacimy tylko za wymianę Moje doświadczenie związane z serwisem kampera – 3 serwisy w dwa lata.
    2.Wysokie koszty pozyskanie klienta?
    – możemy zrobić stronę www jako wizytówkę firmy i zapłacić 1000-1500 zł ale to przy jednym kamperze nie do końca się sprawdza. Sprawdzają się portale na, których możemy kampera wystawić – koszt za rok to około 500 zł/sezon. Pamiętajmy, że kolejny sezon to już idzie dodatkowo marketing szeptany!
    3. Mocno wyeksploatowane auta – to nie wyścigówka by klienci zajechali auto. Żywotność auta to kwestia właściciela nie klienta. Klient ma być dobrze przeszkolony z zakresu obsługi oraz znać kwoty jakie widnieją w umowie za bezmyślność. Można naprawdę zrobić dużo by klient czuł się pewnie ale i miał pod ręką odpowiedz na większość pytań ( np. dodatkowy przewodnik w aucie ) co za tym idzie – lepsza obsługa przez klienta.

    Bardzo fajny i ciekawy artykuł – pozdrawiam 🙂

    1. Karolu dziękuje za obszerny komentarz i odniosę się w punktach:
      ad.1 Twój kamper na Fiacie musiał chyba mieć małe przebiegi albo nie był nowy. Bo ja pisałem o przeglądach w ASO, które wynikają albo z usterek lub z koniecznej wymiany oleju. Pewne usterki muszą być naprawione w ASO bo tego wymaga gwarancja lub zawarte ubezpieczenia kampera AC.
      ad.2 Z portalami ogłoszeniowymi mam duży problem. Niestety dzwoniąc na ogłoszenie klient nie wie czy jego termin jest wolny. Po wykonaniu takich trzech lub czterech telefonach – czuje się zniechęcony słysząc: “wynajęte” a ogłoszenie wisi. O jakości obsługi klientów wypożyczalni kamperowych pisałem – tutaj .
      ad.3 Częściowo się nie zgodzę ale rozumiem o co Ci chodzi. Pisałem o zajechaniu kampera i spadku jego jakości ale z punktu widzenia rodzajów wynajmów. Jest coraz więcej klientów, którzy chcą w 7 dni pojechać do Hiszpanii i wrócić do Polski 😉 Jak będziemy mieć takich wynajmów dużo to nasz kamper w dość krótkim czasie złapie przebieg jak dziesięciolatek. Pozdrawiam

      1. 1. Fiat był nowy i dlatego zaznaczyłem, że w tym konkretnym przypadku serwis jest co 48 tys km lub dwa lata ( ASO) W moim przypadku był to jeden serwis naprawa gwarancyjna, drugi serwis – przegląd i jeden serwis u producenta zabudowy.
        2. Zawsze zaczynając ogłoszenie zaczynamy od terminów wolnych, jest zadatek na rachunku bankowym – edytujemy ogłoszenie i wpisujemy wolne terminy. W taki sposób klient widzi i sam stara się dostosować swój urlop pod termin. Oczywiście dotyczy to zabawy z jednym kamperem, dwoma ale już powyżej bym za pewne szedł w stronę działań sprzedażowych, strona WWW, płatna reklama, kalendarz rezerwacyjny itp.
        3. Na szczęście moi klienci, którym miałem przyjemność wydawać kampera to głownie pobyty: 2-3 tygodniowe 🙂

  5. Aktualnie sprzedajemy kampera, którego rok temu kupiliśmy na wynajem. Mąż chciał jeździć w weekendy nad morze a w niektóre terminy wynajmować przez olx czy inne portale. Niestety nasz kamper uległ kilku zniszczeniom przez klientów, kaucja pobierana od nich zwróciła koszty ale przy jakich epitetach i groźbach wobec nas.

    Ludzie są straszni i nie szanują kamperów. Prywatnie jeździmy niestety mało i dlatego chcemy sprzedać dobrego kampera marki Roller Team. Jeśli ktoś z Państwa czytających chciałby zakupić półintegrowanego kampera i to dobrze wyposażonego to proszę do nas napisać. Zostawiam do siebie mail w wizytówce.

    Artykuł bardzo prawdziwy i żałuję, że na niego na etapie zakupu nie trafiłam ale chyba Pan Maciek opublikował go później. W artykule brakuje mi jeszcze podsumowania o słabej jakości materiałów, które są stosowane przez różnych producentów kamperów.

    Jeśli ktoś z Państwa myśli, że inwestowanie w samochód kempingowy ma sens to proszę poczytać artykuły o utracie wartości aut i bardzo dużej liczbie nowych wypożyczalni kamperów. My się na tym biznesie sparzyliśmy.

  6. ten ostatni komentarz podsumowuje wszystko. Albo trzymamy dla siebie, albo liczymy się ze stratami, nerwami i stresem .

    1. Mówisz o komentarzu Pani, która sprzedaje swojego kampera a chciała go wynajmować w celu zarobkowym? Ci co kupują dla siebie to w dużej mierze szukają wiekowych, używanych kamperów.

      Takim kamperem chcą jeździć około 20-30 dni w roku i wydatek kilkuset tysięcy na nowego i de facto oddawanie go klientom w najlepszym terminie to żadna radość i sens. Do tego podróżowanie takim kamperem po Polsce to szukanie z lupą miejsc z wodą i miejscem gdzie można zrzucić szarą wodę. Nadal nasza infrastruktura caravaningowa nie dogania potrzeb rynku i zainteresowania kamperami.

      Dziwne, że jeszcze żadna sieć stacji paliw nie widzą w tym swojego interesu. Gdyby Orlen czy BP mieli takie punkty serwisowe przy autostradach i w dużych centrach miast to poza serwisem kampera i pobraniem opłaty, zyskują klienta, który zatankuje, zakupi coś z fast foodu i jedzie dalej. Można sięgnąć po dość lojalną i rosnącą grupę klientów.

  7. Cześć. Artykuł ciekawy i bardzo obszerny, ale jednak często ze skrajnymi wnioskami.

    Sam prowadzę wypożyczalnie kamperów aktualnie z jedna sztuką. To mój drugi sezon i póki co bez żadnych przykrych doświadczeń. Biznes kamperowy jest wymagający, angażujący, ale jak to w życiu bywa, niczego nie ma za darmo. To nie jest biznes który sam się kręci.

    Zrobienie strony www w moim przypadku to był koszt 1300 zł. Na marketing, reklamy na Google, FB/Instagram wydałem ok 400-500zł.
    Z założenia Kampera wynajmie w okresie ciepłym, tj od kwietnia do października.

    W sezonie 2022 zacząłem w majówkę i uzyskałem 106 dni najmu, kamper przejechał 41tys km z czego moje wyjazdy to 8 tys. (Włochy, kilka krótszych).

    Serwisy kampera: jeden gwarancyjny w Fordzie, koszt ok 1800 zł i jeden prywatny, wymiana oleju i filtrów na oryginalnych częściach, koszt ok 600 zł.

    Przegląd zabudowy kampera (gwarancyjny) plus drobne naprawy (na gwarancji) koszt ok 2000 zł plus jeden nieprzewidziany serwis kampera ( zacinający się zamek i wypalony LED) to koszt ok 500 zł.

    Naprawy po wynajmie kampera:
    uszkodzone ramie markizy,
    uszkodzony narożnik zderzaka: naprawy pokryte z kaucji, łącznie ok 5000 zł.

    Pierwszy sezon wynajmu kampera zamknąłem na małym plusie. Brałem pod uwagę 12 rat leasingu, ubezpieczenie, przeglądy.

    P.S. Klocki, tarcze przy normalnej eksploatacji nie wymagają wymiany tak często. Mój kamper na ponad 40 tys i na tych tarczach i klockach przejedzie jeszcze ok 20 tys.

    Drugi rok zapowiada się podobnie, na ta chwile mam zarezerwowane 109 dni najmu i więcej nie będzie.

    Co do krótki (czasowo) wyjazdów ale długim pod względem przebiegu, takie które mocno w krótkim czasie eksploatują naszego Kampera. Po prostu takich rezerwacji nie przyjmuje.

    Przechowanie Kampera na okres zimowy. Jeżeli mamy nowe auto to przecież ono nie przecieka (po to jest roczny przegląd w serwisie aby to sprawdzić, ewentualnie zabezpieczyć). Nie widzę potrzeby chowania Kampera pod dachem.

    Tak, biznes kamperowy jak wypożyczalnia kamperów jest angażujący. Jeżeli pracujesz na etacie od poniedziałku do piątku, może czasami w weekendu, to to nie jest dla Ciebie.

    Jeżeli rozmowy z ludźmi to nie jest Twoja mocna strona to ten biznes nie jest dla Ciebie.
    Jeżeli nie jesteś złota rączką (czasami samemu coś trzeba zrobić przy kamperze) to ten biznes nie jest dla Ciebie.
    Jeżeli nie jesteś w stanie na każdy najem poświecić ok 8 godzin (pozyskanie Klienta, rozmowy przez telefon, odpisywanie na mail, aktywność na grupach tematycznych, przygotowanie Kampera do wyjazdu, wydanie, odpowiadanie na pytania w trakcie wyjazdu klienta, przyjęcie Kampera, sprzątanie po zwrocie) to to nie jest biznes dla Ciebie.

    To prawda, w tym samym czasie kiedy ja zaczynałem powstało kilka wypożyczalni kamperów i pośredników. Wielu myślało, że to bieżnia samo zarabiający na siebie. Dzisiaj ich nie ma.

    Dlaczego? Na pewno każdy ma swój powodów.

    Podsumowując.

    Nie jest łatwo, ale przy własnym zaangażowaniu, chęciach, wyobraźni, umiejętnościach, umiejętności liczenia, ciężkiej pracy, warto wejść w ten biznes.

    Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych Klientów. Ja do tej pory trafiłem tylko na takich, najczęściej to bardzo ciekawe osoby, z pasjami.

    Każdy och wyjazd to zawsze nowa ciekawa historia.

    P.S. W tym roku, pl 75% zarezerwowanych najmów, to klienci z poprzedniego roku albo klienci z polecenia.

    1. Uczciwie napisany tekst. Podsumowując – wynajem kamperów, jak każde przedsięwzięcie biznesowe musi być oparty na solidnym biznesplanie. Amatorszczyzna ZAWSZE kończy się porażką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *