Ile kosztuje wypożyczenie kampera? Pierwsza podróż kamperem.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?
 Ile kosztuje wypożyczenie kampera? Jaki kamper na początek? Jakie prawo jazdy na kampera?  Gdzie Nocować kamperem i i czy wolno spać na dziko? Każdy na początku myślenia o wynajmie kampera chce wiedzieć takie podstawowe rzeczy. Spisałem swoje wnioski i niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na te i inne pytania. Uprzedzam jak to u mnie, artykuł jest długi ale treściwy i szczery. Podróżowanie kamperem to dla mnie przede wszystkim niezależność i swoboda, która pozwala uciec od codzienności. W tym artykule zawarłem odpowiedzi na pytania, które pojawiły się u mnie przy chęci pierwszego wypożyczenia i odbycia podróży kamperem. Wynajem Grand California Na początku wynajęcie kampera wydawało mi się prostą czynnością i dość tanią. W praktyce jednak należy odpowiednio zdefiniować swoje potrzeby, co pozwoli wybrać konkretny samochód kempingowy a jest ich wiele – tu link do marek i producentów kamperów.

Określ swoje potrzeby i plany na wynajem kampera

Do tego należy mieć spory budżet na taką podróż. Od naszych potrzeb będzie także zależała cena, jaką należy zapłacić za wynajem kampera. Ważne jest również zapoznanie się z przepisami dotyczącymi podróżowania kamperem w danym kraju oraz dobrymi praktykami, które okażą się pomocne zarówno na etapie przygotowań do wycieczki, jak i w jej trakcie. W tym celu powstał niniejszy mini poradnik dla wynajmujących kampera, który ma ułatwić decyzję i zachęcić do takiej formy spędzania urlopu. Będę go co jakiś czas aktualizował. 

Zanim kupisz to wynajmij kampera

Moja przygoda z caravaningiem zaczęła się 4 lata temu od klasycznego dylematu: kamper czy przyczepa – co lepsze? Wynająłem jedno i drugie, finalnie kupiłem nowego vankampera i cieszę się urokami tej formy podróżowania. Zakup samochodu kempingowego jest kosztowny, dlatego też przezorne osoby wpierw decydują się na  wypożyczenie kampera dla testów. Jest to opcja szczególnie polecana osobom, które decydują się na taką formę urlopu po raz pierwszy, ponieważ pozwala zweryfikować czy jest to coś dla nas i się w takim podróżowaniu odnajdziemy. Znam osoby, które wynajmują kampera nie po to by gdzieś pojechać a sprawdzić czy ich pomysł na życie w kamperze przez rok lub dwa lata to jedynie fantazja czy autentycznie pomysł na pracę zdalną i życie w podróży. Jeśli interesuje Cię ten wątek to zachęcam do artykułu: VanLife – praktyka życia w podróży.  Ile kosztuje wypożyczenie kampera

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Koszt wypożyczenia kampera uzależniony jest przede wszystkim od klasy producenta samochodu, wieku, typu oraz sezonu (wysoki, czy niski). Ostatecznie cena ustalana jest indywidualnie przez konkretne wypożyczalnie oraz zależy od aktualnie oferowanej promocji. W takim razie ile faktycznie kosztuje wypożyczenie kampera? Stawki  za wynajem kampera mieszczą się w przedziale pomiędzy 300 – 700 złotych za dobę, co wynika z wymienionych wcześniej czynników. Warto także zwrócić uwagę, czy cena znajdująca się w ofercie wypożyczalni jest kwotą brutto, czy netto. Często zdarza się, że cenniki zamieszczone przez wypożyczalnie na stronie internetowej przedstawiają kwoty netto, co oznacza, że w rzeczywistości najem będzie droższy, ponieważ doliczony zostanie podatek VAT w wysokości 23 %. Wypożyczalnie coraz częściej stosują promocje last minute lub first minute. Polecam jednak poza ceną zwracać uwagę na jakość firmy i opinie, które zostawiają klienci wypożyczalni.
Wynajem Grand California
Wynajem kampera Grand California już od 420 zł za dobę 

Kaucja i opłata serwisowa za kampera

Wiemy już ile kosztuje wypożyczenia kampera ale należy zdawać sobie również sprawę z konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem kampera. Jest to przede wszystkim kaucja za kampera, która stanowi zabezpieczenie wypożyczalni na wypadek uszkodzeń w czasie najmu. Zazwyczaj opłata ta mieści się w przedziale 3000 – 6000 złotych, jednak wiele w tym przypadku zależy od konkretnej wypożyczalni kamperów. Oczywiście kaucja jest zwrotna, co oznacza, że jeżeli oddamy kampera w niepogorszonym stanie, z powrotem otrzymamy nasze pieniądze. Warto doczytać w umowie najmu po jakim czasie wypożyczalnia zwraca kaucję bo praktyki są bardzo różne od 2 dni po 14 dni. W temacie kaucji kampera napisałem obszerny artykuł, w którym poruszam wszystkie kwestie oraz wątek czy można ją ubezpieczyć?

Kaucja za kampera. Kiedy ją stracisz i czy można ją ubezpieczyć?

Koszty dodatkowego wyposażenia kampera

Kosztem dodatkowym związanym z wypożyczeniem kampera jest również opłata serwisowa, która z reguły wynosi 300 – 600zł. Stanowi ona zapłatę za przygotowanie auta do podróży i to właśnie dzięki niej kamper trafia do nas czysty, umyty, zatankowany oraz z uzupełnionymi zbiornikami i butlami gazowymi. Należy zaznaczyć, że niektóre wypożyczalnie nie pobierają opłaty serwisowej lub oferują darmowy serwis, w przypadku długoterminowego wynajmu. Lido-di-Jesolo W zależności od konkretnej wypożyczalni, wynajmujący może być również zobowiązany do uiszczenia dodatkowych opłat za wyposażenie kampera, takie jak np. pościel, stoły, krzesła, bagażnik na rowery, grill, dodatkowe butle, czy przedłużacze. W tym przypadku często można spotkać się z następującą zależnością: darmowy serwis = konieczność poniesienia opłat za wyposażenie, płatny serwis = darmowe wyposażenie. Z reguły opłaty te równoważą się, jednak należy oczywiście dokładanie zapoznać się z warunkami umowy, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Kto odpowiada za ubezpieczenie kampera?

Kamper jest własnością wypożyczalni lub w jej użytkowaniu (leasing), dlatego też to na niej spoczywa obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej kampera OC, AC. Przed podpisaniem umowy najmu warto jednak upewnić się, czy ubezpieczenie danego pojazdu zostało zawarte w opcji najmu zarobkowego (rent a car). Dotyczy to zarówno polisy OC, jak i AC. W przypadku, gdy ubezpieczenie nie uwzględnia najmu, jest ono tak naprawdę bezwartościowe, ponieważ ubezpieczyciel nie pokryje właścicielowi ewentualnych szkód powstałych podczas podróży kamperem przez klienta (czyli nas).
Al Lago Camping - Riva del Garda
Al Lago Camping – Riva del Garda
Jaki cel może mieć wypożyczalnia, która zawiera uszczuploną polisę? Przede wszystkim finansowy, ponieważ ubezpieczenie w opcji najem zarobkowy jest z reguły 100-150% droższe niż standardowa wersja. Oczywiście to wypożyczalnia odpowiada za posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, jednak nie trudno sobie wyobrazić konsekwencje kolizji drogowej lub wypadku spowodowanego przez najemcę kampera z błędnie wystawioną polisą. Poważne kłopoty i spory sądowe to najprawdopodobniejszy scenariusz w takiej sytuacji. Ile kosztuje wypożyczenie kampera

Assistance kampera to twój komfort podróżowania

Wypożyczając kampera warto również zwrócić uwagę czy polisa wypożyczalni obejmuje assistance dla danego kampera oraz jakie są warunki tego typu ochrony i jej zakres. Należy sprawdzić, czy obejmuje ona holowanie w razie awarii i jaki jest limit kilometrów, czy assistance zadziała jedynie po kolizji drogowej, czy wypadku. Istotne może się okazać również zakwaterowanie na czas naprawy pojazdu, ponieważ nikt chyba nie wyobraża sobie nocowania w kamperze, który znajduje się w warsztacie samochodowym. Odpowiednio bogaty pakiet assistance jest bardzo ważną częścią polisy ubezpieczeniowej, ponieważ wybierając się w daleką podróż należy liczyć się z ewentualną awarią samochodu. Na kilku grupach na Facebooku i forach o kamperach można poczytać historie i koszty takich powrotów na lawecie bez opcji assistance.   Oczywiście nikomu się tego nie życzy, jednak należy być zabezpieczonym na wypadek takiego zdarzenia. Brak polisy assistance oznacza konieczność samodzielnej organizacji holowania, czy naprawy oraz pokrycie kosztów tego typu usług. Szczególnie wysokie mogą się one okazać, gdy podróżujemy za granicą (np. w Norwegii, Albanii czy Ukrainy) i zostalibyśmy zmuszeni do skorzystania z usług tamtejszych specjalistów.

Spalanie paliwa w kamperze

Podróż zaplanowana, kamper wynajęty, więc można ruszać na wymarzone wakacje. Należy być jednak przygotowanym na kolejne opłaty, które wynikają z podróżowania samochodem kempingowym. Przede wszystkim są to koszty paliwa, które uzależnione będą od długości pokonywanej trasy, ukształtowania terenu (oczywiście w górach spalanie jest wyższe), czy stylu jazdy i jakości silnika w kamperze. Kamper z racji swojej masy oraz dużych rozmiarów spala więcej niż samochody osobowe. Szacuje się, że średnie spalanie przy założeniu ekonomicznej jazdy, w miarę płaskich dróg oraz utrzymywania odpowiedniej prędkości może wynieść 10-13 litrów na 100 kilometrów. Koszt podróży podnoszą również opłaty za poruszanie się po płatnych autostradach (głównie za granicą). W nowych kamperach, które mają silniki diesel dość często zapomina się o dodatkowym koszcie – płynie Adblue.

Wysokość opłat za postój kampera na campingu

Oczywiście wakacje w kamperze to nie tylko podróżowanie, ale również postój, co z reguły wiąże się z opłatami za parking lub miejsce na campingu. Są to znaczące kwoty przy 4 osobowej rodzinie a wielu osobom wydaje się, że jest to tania forma wypoczynku. Kosztem jest zazwyczaj postój kampera, podłączenie do prądu i wody, sanitariaty, koszt noclegu za kampera i każdą z osób, mimo iż teoretycznie śpimy we własnym domu na kółkach. Zachęcam do prześledzenia cen w Internecie zagranicznych cen campingów i porównanie ich z Polskimi. Warto jeszcze uwzględnić stan i infrastrukturę campingu ;-). Mnie początkowo te kwoty zdziwiły bo myślałem, że mając kampera to już się oszczędza 😉 A dodatkowo trzeba doliczyć koszty takie jak korzystanie np. z samoobsługowych pralni. Ile kosztuje wypożyczenie kampera

Jakie prawo jazdy do prowadzenia kampera?

W większości przypadków do prowadzenia kampera wystarczy posiadanie prawa jazdy kat. B. Od czego to zależy? Wyznacznikiem jest w tej sytuacji dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC). Jeżeli nie przekracza ona 3,5 tony, kierowcą może być teoretycznie każdy kto posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych kategorii B. Warto zaznaczyć, że masa całkowita pojazdu obejmuje jego masę własną oraz całe wyposażenie (zbiorniki z wodą, paliwo, osoby podróżujące, bagaże itp). Większość kamperów, które znajdują się obecnie w ofercie polskich wypożyczalni nie spełnia tego warunku. Przeciążyć kampera jest bardzo łatwo i wiele osób nie myśli o tym na początku ale sporo kamperów waży około 3100 kg i pozostaje nam około 400 kg do zapakowania – włącznie z nami ;-).  Jednak same firmy czasami posiadają dodatkowe wymagania względem kierowców. Zazwyczaj dotyczą one stażu za kierownicą (np. 3 lata), czy określonego wieku kierowcy (w większości przypadków ukończone 26 czy 30 lat), co ma gwarantować, że dana osoba jest odpowiedzialna i nie raz bywa to wymóg firmy, która ubezpiecza kampera.

O czym pamiętać przy prowadzeniu kampera?

Prowadząc kampera należy przede wszystkim pamiętać o jego gabarytach, które utrudniają parkowanie, czy poruszanie się w ciasnych uliczkach. Podróżując z dziećmi czy współpasażerami, warto pamiętać, że podczas jazdy nie ma możliwości spania w części wypoczynkowej auta. Wszyscy muszą zająć miejsca siedzące i być zapięci w pasy bezpieczeństwa (w przypadku dzieci należy zamontować specjalne foteliki). Należy także zdawać sobie sprawę, że tego typu kampera zazwyczaj ma około 2,5 – 3 metry wysokości, co uniemożliwia wjazd na niektóre parkingi, stacje benzynowe, czy pod wiadukty. Dlatego też obowiązkowe jest zwracanie uwagi na oznakowanie dopuszczalnej wysokości pojazdów w tego typu miejscach.  Należy również prowadzić w ten sposób, by ograniczyć ryzyko przemieszczania się, czy uszkodzenia wyposażenia w czasie jazdy.

Dozwolona prędkość kampera

Jeżdżąc kamperem musimy nastawić się na wolniejsze podróżowanie niż samochodem osobowym. Na drogach spotyka się kierowców, którzy na autostradach jeżdżą po 130-140 km/h a wg prawa kamperem w Polsce na autostradzie można tylko 80 km/h. Kierowca samochodu kempingowego powinien także dostosować prędkość do obowiązujących w danym kraju przepisów ruchu drogowego. Ile kosztuje wypożyczenie kampera? W Polsce niekiedy jest z tym problem, ponieważ kampery są z reguły rejestrowane jako “samochód specjalny kempingowy”, a tego typu pojazd nie jest samochodem osobowym. Dlatego też niektórzy nie pamiętając o tym traktują go jako pojazd osobowy i zalecają przestrzeganie ograniczeń prędkości dla aut osobowych. Inni zaś postrzegają kampery na równi z ciężarówkami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, co oznacza, że maksymalna dopuszczalna prędkość to 80km/h. Istotny jest jednak fakt, że zarówno GITD, jak i policja z reguły nie nakłada mandatów za jazdę kamperem zgodnie z ograniczeniami dotyczącymi samochodów osobowych. Rosnąca popularność caravaningu powinna jednak wymusić, zmiany w przepisach prawa i konkretne uregulowanie tej kwestii. Z obecnymi regulacjami można zapoznać się klikając w ten (link).

Opłaty drogowe i winiety dla kamperów

Jeśli planujesz wyjazd kamperem do Norwegii, Hiszpanii czy Francji to zapoznaj się z moim obszernym artykułem (link) na temat opłat drogowych i potrzebnych winiet przy podróżowaniu kamperem po Europie. 

Jaki kamper na początek?

Decydując się na wynajem kampera mamy do wyboru kilka rodzajów samochodów, a mianowicie typu alkowa, integra, półintegra, czy kampervan. Czym się różnią? W przypadku alkowy mamy do czynienia z charakterystyczną nadbudówką, która znajduje się nad kabiną kierowcy. Została ona zaprojektowana w celu umieszczenia tam dodatkowego miejsca do spania, co pozwoli lepiej funkcjonować w większej grupie. Minusem jest jednak wyższe spalanie paliwa, ponieważ tego typu samochód charakteryzuje się mniejszą aerodynamiką. Jaki kamper na początek? Kamper typu integra to natomiast najdroższy samochód, który posiada w pełni zintegrowaną cześć mieszkalną z kabiną kierowcy. Dzięki temu każdy centymetr przestrzeni jest optymalnie wykorzystany. Innym rozwiązaniem jest półintegra, czyli rodzaj, którego w Europie sprzedaje się obecnie najwięcej. Wypożyczalnie oferują w tym przypadku modele z czterema lub pięcioma miejscami do spania. Ostatnim rodzajem jest kamper typu van, który jest zbudowany na podstawie zwykłego dostawczaka. Ja posiadam kampera VW Grand California na wynajem. Można go kupić w salonie, samodzielnie zaprojektować i stworzyć lub zlecić to specjalistycznej firmie.

Wybór kampera zależny od stylu podróżowania

To jaki rodzaj kampera wynajmiemy powinno wynikać z naszych osobistych preferencji oraz liczby osób, które będą w nim podróżowały. Ważny jest nasz styl spędzania wolnego czasu. Jeśli ktoś chce często zmieniać campingi lub dużo podróżować a ceni sobie komfort podróżowania to kamper van jest dobrym rozwiązaniem. Jednak przy rodzinie 4 osobowej z psem i chęcią zabrania rowerów, nie sprawdzi się kompaktowy kampervan. Wtedy najlepiej wybrać półintegrę lub alkowę, które posiadają tak zwany garaż w którym schowamy również cały asortyment campingowy i sprzęt sportowy.

Gdzie nocować kamperem?

Wszystko zależy od tego w jakim kraju podróżujemy. W Polsce w porównaniu z Europą mamy nadal słabą infrastrukturę kempingową ale się to zmienia od ostatnich dwóch lat. Pola kempingowe w Polsce to również problem kultury korzystania z nich ale jest to wątek na oddzielny artykuł 😉 Po prostu fani Zenka Martyniuka z vis a vis fanami muzyki klasycznej dość często mijają się w potrzebach 😉  Z reguły campingi posiadają odpowiednią infrastrukturę, która pozwala napełnić zbiorniki wody, czy usunąć nieczystości. Kempingi w Europie to miejsca działające od lat i nie raz przypominają zakresem usług hotele All Inclusive dla rodzin z dziećmi ale nadal istnieją małe kempingi, które są świetną bazą przystankową lub wypadową do okolicznych atrakcji. Musimy po prostu wiedzieć czy chcemy jechać i stacjonować na takim campingu 10 dni czy traktujemy campingi jako bezpieczna przystań w podróży po Europie. Spanie na dziko w Polsce

Spanie na dziko w kamperze w Polsce

Innym rozwiązaniem jest również legalne w Polsce nocowanie na dziko, jednak w tym przypadku należy działać przede wszystkim zdroworozsądkowo. Sporo osób korzysta z aplikach Park4Night, w której mamy dodane miejscówki przez osoby podróżujące kamperem z całego świata ale w wielu przypadkach może się okazać, że dane miejsce jest oznaczone na gruncie prywatnym. Zalecam ostrożność w weryfikowaniu miejsca do spania na dziko.  Polecam również dodanie się do grupy na Facebooku – karawaning miejscówki na dziko.

Spanie na dziko w Europie

Jak sytuacja wygląda w Europie? Na zachodzie caravaning jest bardziej rozwinięty, w związku z czym funkcjonuje o wiele więcej miejsc, gdzie można spędzić noc. Z reguły posiadają one również o wiele lepszą infrastrukturę niż w Polsce. Przykładowo w Niemczech będą to stellplatze, a we Włoszech tego typu miejsca funkcjonują jako area di sosta. W wielu europejskich krajach surowo zabronione jest natomiast nocowanie kamperem na dziko, w związku z czym zaleca się wcześniejsze zweryfikowanie takiej możliwości w Internecie. Wiele osób marzy o dzikiej Chorwacji w kamperze albo Hiszpanii, jednak sytuacja spania na dziko w Europie dynamicznie się zmienia i raczej pozostaną nam nieliczne kraje jak Norwegia lub jeszcze Polska, gdzie będziemy mogli zaznać legalnego spania na dziko. W tej kwestii polecam mój obszerny artykuł – Kamperem na dziko. Spanie w Polsce i Europie.
polisa oc i ac VW Grand California 600 kamper
VW Grand California

CamperPark przy hotelu

Jeżdżąc kamperem nastawiamy się na omijanie obiektów hotelowych, co jest zrozumiałe ale warto jednak rozważenia. Istnieją również w Polsce hotele, które posiadają camperparki na swoim terenie. Daje to nam szansę zrobienia serwisu kampera (napełnienie wody, zrzut szarej wody) ale skorzystania z gastronomii hotelowej, SPA czy nawet noclegu. Brzmi może kuriozalnie ale obserwuje, iż taka grupa Gości jest coraz większa. Pisałem o tym w artykule dla portalu Horeca. Zastanawiając się, gdzie spać kamperem można rozważyć również nocleg u lokalnego gospodarza czy pensjonacie. Daje to możliwość uzyskania informacji o ciekawych miejscach w okolicy, czy zjedzenia wspólnego śniadania w ramach gościnności.

Uzupełniania czystej wody

Podróżowanie kamperem wiąże się z koniecznością uzupełniania czystej wody oraz opróżniania zbiorników z tzw. wodą szarą. Nabranie czystej wody jest możliwe przede wszystkim na kempingach, MOPach, parkingach oznaczonych tabliczką WC BUS, czy dużych stacjach benzynowych. Czynność jest bardzo prosta, a każdy wynajmujący przechodzi również obowiązkowy instruktarz w wypożyczalni. Inaczej sprawa wygląda z opróżnianiem zbiorników z tzw. wodą szarą (po kąpieli, czy zmywaniu naczyń) wylać jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Wynika to z obecności chemii, która wylana w niedozwolonym miejscu może doprowadzić do zanieczyszczenia. Gdzie one się znajdują? Przede wszystkim na polach kempingowych lub specjalnych camper parkach, czasami na dużych parkingach przy autostradach. Taka możliwość istnieje również na niektórych myjniach samochodowych, jednak w tym przypadku zawsze warto skonsultować to z obsługą. Dzieci w kamperze

Podróżowanie kamperem z dzieckiem

Podróżowanie kamperem z dzieckiem, tak samo jak w przypadku auta osobowego, wymaga używania przeznaczonego do tego fotelika, który musi być zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. W tej kwestii obowiązują dokładnie te same przepisy regulujące zasady, które trzeba obligatoryjnie respektować. Dodatkowo zabronione jest spanie na łóżkach w czasie jazdy, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Wracając do tematu fotelików warto zwrócić uwagę, czy wynajmowany kamper posiada system ISOFIX, który umożliwia bezpieczny montaż fotelika. Co zrobić w przypadku jeżeli go nie ma? Rozwiązaniem może być wypożyczenie innego kampera lub zakup innego rodzaju fotelika, który będzie można odpowiednio zamontować. Niektóre wypożyczalnie oferują również wynajem takiego fotelika, jednak w tym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość i stan techniczny.

Podróżowania kamperem ze zwierzętami

Osobiście podróżuje z psem i zwracam uwagę czy kemping na który jadę pozwala na pobyt psa. Prawo nie zabrania podróżowania kamperem ze zwierzętami. Oczywiście każdorazowo należy dokładnie przemyśleć, czy taka wyprawa będzie dla naszego pupila odpowiednia i czy nie będzie się on nadmiernie męczył. W przypadku wynajmu kampera należy również najpierw ustalić w wypożyczalni, czy akceptuje ona przewóz zwierząt, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Taka opcja jest dodatkowo płatna i wynika z kosztów sprzątania i dezynfekcji kampera dla następnych klientów. Trzeba pamiętać, że niektórzy mają alergię na sierść zwierząt. Podróżowanie kamperem z psem Podróżowanie kamperem ze zwierzętami wymaga stosowania się do tych samych przepisów, które mają zastosowanie w przypadku podróży zwykłą osobówką. Kwestia posiadanych dokumentów, obowiązkowych szczepień, czy metod identyfikacji zwierząt jest taka sama. Tym co odróżnia wakacje w kamperze ze zwierzętami od jazdy samochodem, jest fakt, że przebywają one z nami na kempingu. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie smycze, czy inne akcesoria zapewniające spokój i bezpieczeństwo innym użytkownikom.

Jak przewozić zwierzęta w kamperze?

W sprzedaży dostępna jest szeroka gama produktów, które zapewniają komfort przewożonemu zwierzęciu i dbają o to, by podróż była bezpieczna. Należą do nich między innymi:
  • specjalne szelki dla kotów i mniejszych psów, które wpina się w zapięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie;
  • kojce na siedzisko, które zawiesza się na oparciu fotela;
  • klatki do transportu o różnych rozmiarach;
  • przyczepy do transportu dużych psów.
Wybór odpowiedniego zabezpieczenia powinien zależeć od wielkości zwierzęcia oraz jego usposobienia. Ze względu na większą ilość miejsca w kamperze łatwiej niż w aucie osobowym znaleźć miejsce do umieszczenia kojca lub legowiska, które zagwarantuje stabilność w czasie jazdy.

Korzystanie z toalety turystycznej

Każdy kamper posiada na wyposażeniu toaletę z kasetą, z której należy jednak rozsądnie korzystać. Wynika to oczywiście z konieczności późniejszego opróżniania zbiornika, co jest możliwe wyłącznie w dedykowanych do tego miejscach. Dlatego też jeżeli to możliwe zaleca się korzystanie z toalety na kempingach, czy stacjach benzynowych. Toaleta turystyczna w kamperze powinna być ostatecznością. Jak wygląda kwestia nieprzyjemnych zapachów? Ten problem został rozwiązany dzięki używaniu specjalnego płynu, który je neutralizuje oraz odpowiada za rozpuszczanie zawartości zbiornika, a co za tym idzie zapobiega zapchaniu się odpływu. Taki płyn dostajemy w cenie kampera z wypożyczalni ale trzeba na to zwrócić uwagę bo są różne praktyki w tym zakresie. Ile kosztuje wypożyczenie kampera

Podsumowanie

Odpowiadając na tytułowe pytanie: Ile kosztuje wypożyczenia kampera? 300-600 zł za dobę! Wiemy już, że to dużo i dla początkujących osób nie jest to prosta sprawa. Jednak wypożyczenie kampera może być świetnym sposobem na przeżycie niezapomnianego urlopu lub początkiem nowego stylu życia. Będzie on zdecydowanie inny niż dotychczasowe, ponieważ podróżowanie samochodem kempingowym to dla mnie wolność, kontakt z naturą oraz szansa na nawiązanie ciekawych znajomości. Należy jednak pamiętać, że wypożyczając kamper zobowiązani jesteśmy do odpowiedniej dbałości oraz zwrócenia go w nienagannym stanie, a z praktyki wiem, że często zdarzają się drobne zniszczenia lub zarysowania wyposażenia. Dlatego w mojej ocenie kluczowym jest wybrać odpowiednią wypożyczalnie kamperów, która ma dobre opinie i wysokie standardy obsługi klienta. podróżowanie kamperem z dziećmi Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego kampera i masz wizję wynajmowania go klientom – to przeczytaj artykuł: “Kamper na wynajem – czy to się opłaca?” A jeśli analizujesz czy lepiej mieć używanego, wiekowego kampera to zachęcam do zapoznania się z moimi wnioskami zawartymi w felietonie – “Kupno starego kampera – (nie)spełnione marzenie”  Dziękuje za dotrwanie do końca, chodź mało kto dzisiaj tyle czyta 😉 Maciek Straus
Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

2 odpowiedzi

  1. Thanks for ones marvelous posting about caravaning! I really
    enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to
    bookmark your blog and definitely will come back sometime
    soon. I want to encourage yourself to continue your great
    job, have a nice morning!

  2. Świetny artykuł! Chcemy pojechać pierwszy raz kamperem na narty i przymierzamy się do wynajmu. Jeśli ma Pan jakieś dobre wypożyczalnie do polecenia to chętnie skorzystamy? Interesują nas kampery z Krakowa lub Katowic. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *