Winiety dla kamperów w Europie. Poradnik podróżującego.

Winiety dla kamperów

Winiety dla kamperów to temat, którym chciałem zająć się od dawna. Po pierwsze dlatego, że sam miałem stres i problem jak planowaliśmy wyjazd i trzeba było szukać informacji o opłatach drogowych w każdym kraju europejskim.

Pojawiające się pytania: Jaka winieta dla kampera? Jakie są opłaty za autostrady? Czy są do tego aplikacje? To wszystko tu zebrałem i sam korzystam. Jeśli zatem podróżujesz kamperem o DMC do 3,5 t, koniecznie zapoznaj się z opłatami za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w krajach Europy. W tym artykule znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze i aktualne informacje na ten temat. 

Winiety dla kamperów w Czechach

U naszych południowo-zachodnich sąsiadów funkcjonują winiety, które umożliwiają przejazd kamperem przez autostrady. Obecnie najwygodniejsze są elektroniczne winiety, które można kupić np. na stronie edalnice.cz. 10-dniowa winieta dla kampera w Czechach kosztuje 310 koron czeskich, a 30-dniowa – 440 koron czeskich. Oprócz tego można się w nie zaopatrzyć w terminalach samoobsługowych i punktach sprzedaży w całym kraju.

Słowacja – winieta dla kampera 

W Republice Słowackiej funkcjonują winiety elektroniczne służące do przejazdu autostradami i drogami ekspresowymi. Koszt 10-dniowej wynosi 10 €, 30-dniowej – 14 €, a rocznej – 50 €. Można się w nie zaopatrzyć np. na stronie eznamka.sk.

Winiety dla kamperów

Austria – winiety dla kamperów

Przejazdy autostradami dla pojazdów do 3,5 t DMC są w Austrii płatne. Winiety dla kamperów można wykupić na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Ich cena wynosi w sierpniu 2022 roku kolejno 9,60 €, 28,20 € i 93,80 €.

Można je nabyć na granicy austriackiej. Da się to też zrobić online na ASFiNAG.at (tam też znajdziesz aktualne informacje na temat winiet w Austrii) lub poprzez dedykowaną aplikację na smartfony z Androidem. Uwaga: “nie można korzystać z winiet elektronicznych lub elektronicznych rocznych karnetów odcinkowych bezpośrednio po ich zakupie. Są one ważne najwcześniej od 18. dnia po zakupie. Jeśli jednak kupujący jest przedsiębiorcą, może używać swojej elektronicznej opłaty drogowej natychmiast.”

Szwajcaria opłaty drogowe i autostrady

W Szwajcarii do przejazdu autostradami konieczny jest zakup winiety. Można ją kupić na przejściu granicznym do tego kraju lub przez portal Szwajcarskiej Izby Turystycznej. Co istotne, jeśli poruszasz się pojazdem do 3,5 t DMC, musisz wykupić 1 winietę, a jeśli masz przyczepę kempingową, musisz dokupić drugą winietę. Koszt jednej, rocznej, to 40 CHF, czyli ok. 193 zł.

Podróżując kamperem powyżej 3,5 t DMC, nie płaci się za winietę, tylko reguluje się opłatę za specjalny, dzienny podatek od ciężkich pojazdów. Jego wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Z regulacjami można zapoznać się na stronie bazg.admin.ch.

Włochy – opłaty za przejazd kamperem

Na terenie Włoch nie funkcjonują winiety. Opłaty uiszcza się zawsze przy bramce na końcu danej trasy. Ich wysokość ustalana jest osobno dla danego odcinka. Można jednak łatwo dowiedzieć się, ile wynoszą opłaty za przejazd kamperem przez autostradę we Włoszech na stronie autostrade.it. Korzystałem z tej strony podczas mojej podróży kamperem nad jezioro Garda w 2022 roku. 

Na bramkach zapłacić można w euro przede wszystkim gotówką. Do 1 lutego 2021 roku istniała też możliwość opłacenia przejazdu kartami magnetycznymi VIAcard. Niestety ta opcja została wycofana. Obecnie zamiast tego uznawane jest urządzenie Telepass FDE. Miesięczny koszt wynajmu takiego sprzętu wynosi 1,5 € + VAT.

Jakie ubezpieczenie kampera wybrać?
Jakie ubezpieczenie kampera wybrać?

Winiety dla kamperów we Francji

We Francji nie funkcjonuje system winiet do przejazdów autostradami. Opłatę za dany odcinek pobiera się przy bramkach. Koszty przejazdu kamperem można łatwo wyliczyć np. na stronie autoroutes.fr. Można też skorzystać z elektronicznego systemu poboru opłat Télépéage. Urządzenie rejestruje przejechaną trasę i automatycznie ściąga pieniądze z konta.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maciek Straus (@maciek.straus)

Z kolei drogi ekspresowe na terenie Francji są bezpłatne.

Warto jednak wiedzieć, że w 2017 roku wprowadzono we Francji tzw. Crit’Air vignettes. Każda z 6 kategorii winiet (zależnych od kategorii pojazdu i emisji konkretnego typu spalin) kosztuje łącznie z przesyłką 4,51 €. Taka naklejka umożliwia wjazd do obszarów o ograniczonej emisji spalin. Istnieją jednak ograniczenia (np. winiety nie mogą otrzymać pojazdy wyprodukowane przed 1997 rokiem), które można sprawdzić na certificat-air.gouvr.fr.

Hiszpania – opłaty za autostrady

W Hiszpanii nie ma winiet dla kamperów i zwykłych aut. Płatności pobierane są na bramkach autostradowych. Cena za przejazd zależna jest od danego odcinka. Podróż przyspieszyć mogą urządzenia Vía-T dla pojazdów powyżej 3,5 t DMC. Jeśli wybierasz się do Hiszpanii kamperem to polecam mój artykuł – Dlaczego warto odwiedzić Hiszpanię kamperem ale w okresie jesienno-zimowym.

Portugalia – płatność za przejazd kamperem autostradą

W Portugalii, podobnie jak we Francji i we Włoszech, nie ma winiet. Przejazd autostradami jest płatny na bramkach kończących dany odcinek.

Warto jednak pamiętać, że w tym kraju znajdują się płatne trasy, na których nie ma bramek. Aby uniknąć grzywny, należy zaopatrzyć się w specjalną kartę przedpłaconą, którą można zakupić na stronie tollcard.pt (w formie wirtualnej) lub na poczcie w formie fizycznej. Następnie należy je przypisać do numeru rejestracyjnego kampera. Systemy na autostradach sczytają rejestrację kampera i automatycznie pobiorą opłatę.

Lista miejsc, w których można skorzystać z tego systemu, wraz z cennikiem za przejazd kamperem przez autostradę w Portugalii, znajduje się na tej stronie.

Winiety dla kamperów

Niemcy – opłaty dla kamperów za przejazd Autobahnami i tunelami

Niemcy nie pobierają opłat za przejazd autostradami i innymi drogami. W związku z tym nie funkcjonują też tam winiety dla kamperów. Reguła ta nie dotyczy jedynie kamperów o DMC przekraczającej 7,5 t.

Warto jednak zaznaczyć, że zawsze trzeba zapłacić za przejazd dwoma tunelami. Jeśli planujesz przejazd przez Niemcy, sprawdź, czy przypadkiem nie będzie potrzeby skorzystania z Herrentunnel lub Warnowtunnel.

Opłata za przejazd przez Herrentunnel zależna jest od wysokości Twojego kampera i liczby osi nośnych pojazdu. Jeśli jedziesz samochodem dwuosiowym wyższym niż 130 cm, zapłacisz 3,90 €. Jeśli jednak Twój kamper ma trzy osie nośne, zapłacisz już 10,10 €.

Cena za przejazd Warnowtunnel zależna jest od większej liczby czynników – wysokości auta, liczby osi oraz pory roku.

Jeśli Twój kamper (wraz z ewentualną przyczepą) jest dwuosiowy i nie przekracza 2,05 m wysokości, od 1.05 do 31.10 zapłacisz 4,40 €, a od 1.11 do 30.04 –3,60 €.

Gdy Twoje auto ma dwie osie i jego wysokość mieści się w przedziale 2,05 m do 2,60 m, od 1.05 do 31.10 zapłacisz 5,50 €, a od 1.11 do 30.04 –4,10 €.

Skandynawia – winiety dla kamperów

W Szwecji, jeśli nie jest się zawodowym kierowcą prowadzącym pojazd o DMC wyższym niż 12 t, autostrady i drogi szybkiego ruchu są dla kierowców bezpłatne. Podobnie jest w podróżowaniu kamperem po Danii i Finlandii.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest Norwegia. Obowiązuje tam system Auto Pass. Wszystkie bramki w tym kraju automatycznie pobierają opłaty za przejazd danym odcinkiem autostrady. Aby z nich skorzystać, należy dokonać zamówienia specjalnej etykiety na ww. stronie.

Opłaty i winiety dla kamperów – Chorwacja

Wysokość opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami w Chorwacji jest zależna od kilku czynników – kategorii pojazdu i odcinka. Płaci się w euro lub kunach chorwackich na bramkach.

Warto też zainstalować oficjalną aplikację HAC ENC na smartfony z Androidem i iOS. Można tam podłączyć kartę płatniczą lub doładować portfel, a także sprawdzić cenę za przejazd kamperem danego odcinka. Szczegółowe informacje na temat podróżowania kamperem po Chorwacji można znaleźć na stronie hac.hr.

Winiety na Słowenii

Cena za przejazd kamperem przez Słowenię zależy przede wszystkim od DMC pojazdu. Jeśli Twój kamper nie przekracza 3,5 t DMC i 1,3 m wysokości nad pierwszą osią, za tygodniową winietę na portalu si-vignette.com zapłacisz 106, 82 zł, a za miesięczną – 188,16 zł.

Z kolei pojazdy i kampery przekraczające 3,5 t DMC muszą być zarejestrowane w systemie e-DarsGo. Tam też można sprawdzić, ile kosztować będzie przejazd konkretną trasą.

Grecja – winiety dla kamperów

W tym kraju również obowiązuje system bramek na płatnych odcinkach autostrad. Można w nich bez problemu płacić kartą, gotówką lub za pomocą automatycznych systemów. Zazwyczaj przejazd przez jeden płatny fragment autostrady kosztuje 2–3 €.

Opłaty drogowe kamper

Winiety w Polsce

W naszym kraju nie ma typowych winiet. Zamiast tego można płacić za dany odcinek autostrady kartą, gotówką, za pomocą aplikacji bankowych lub z wykorzystaniem systemu e-TOLL. U nas dużo osób lubi podróżować kamperem na dziko nad morze

Jeśli wypożyczasz kampera z wypożyczalni i dodasz go do swojej aplikacji płatniczej to pamiętaj by usunąć numer rejestracyjny i kampera po zakończonym wynajmie. W innym przypadku może się zdarzyć tak, że ktoś nieświadomie będzie poruszał się za pobrane środki z twojego konta. Znam taki przypadek i to z Polski i Norwegii. 

Trochę się napracowałem ale mi również to się przyda. Brakuje Ci jakiegoś kraju? Daj znać w komentarzu i podziel się wiedzą.

Artykuł będzie na bieżącą aktualizowany. Stan z sierpień 2022

Jeśli Ci się spodobał to daj dobre słowo w komentarzu lub udostępnij go tam gdzie może się przydać innym podróżującym kamperami.

Dzięki za dzisiaj

Maciek Straus

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *