Hiszpania kamperem – kiedy jechać i czy to dobry kierunek?

Hiszpania kamperem

Hiszpania kamperem to cel podróżniczy, który jest obierany przez wiele osób. Oczywiście bardziej popularna jest Chorwacja i Norwegia kamperem ale to właśnie Hiszpania daje nam szansę na podróżowanie w słoneczne strony jak u nas jest ziąb, plucha i ciemne wieczory. Do tego te ceny! Niby euro a nie raz taniej niż w Polsce. Szybko mijamy Francję i jesteśmy. A to wszystko najlepiej nie w wakacje! 

Postanowiłem obszernie wyjaśnić dlaczego uważam, że Hiszpania to najlepszy kierunek kamperem ale w okresie jesienno-zimowym. Gdy zimą w niektórych rejonach Polski trzyma  10-15 stopniowy mróz, Hiszpania zachwyca  słońcem, przyjemną temperaturą i słoneczną witaminą D. To idealne warunki dla osób, które pracują zdalnie, mają nawyk podróżowania po sezonie.

Hiszpania kamperem to doskonały pomysł (również dla rodzin z dziećmi) na podróż poza sezonem – od października do maja. W przeciwnym razie prawdopodobnie trafisz na hiszpańskie tłumy, upały po 40’c i spory tłok w miejscach dla kamperów. 

Hiszpania kamperem koszty
Hiszpańskie kempingi nawet po sezonie mają spore obłożenie

Przypominam! W artykule nie znajdziesz gotowych tras, podobnie jak w innych moich artykułach. To indywidualna kwestia, zachęcam Cię do eksplorowania na własnych zasadach. Poczytania podróżniczych bloków. Zebrałem dla Ciebie za to praktyczne wskazówki, dzięki którym szybciej i wygodniej zaplanujesz wyprawę kamperem do Hiszpanii.

Informacje są aktualne na styczeń 2024, ceny podaję po kursie 1 euro = 4,34 zł.

Czy podróż kamperem do Hiszpanii jest dla Ciebie?

Jak wynika z rankingu VisaGuide WorldHiszpania jest najlepszym krajem dla cyfrowych nomadów w 2024 r. Więc jeśli chcesz łączyć wyjazd z pracą zdalną lub nauką to ten kraj jest dla Ciebie. 

Hiszpania to również mekka dla vanliferów, którzy szukają możliwości życia w podróży – szczególnie jesienią, zimą i wiosną. Przyjemna pogoda, piękna dzika natura, cudowne małe miasteczka i niższe ceny… Czego chcieć więcej?

Podróż kamperem do Hiszpanii jest dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz obcować z naturą, ale nie przeszkadzają Ci inni ludzie;
  • cenisz spokój, luz i spontaniczność;
  • szukasz atrakcyjnego miejsca na wyjazd kamperem poza sezonem, nawet zimą.
  • godzisz się na koszty paliwa i wielogodzinną jazdę z Polski, 
  • masz minimum 16-20 dni na taką podróż, 

droga kamperem do Hiszpanii

Podróż kamperem do Hiszpanii NIE jest dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz zwiedzać duże hiszpańskie miasta (wtedy lepiej wybierz osobówkę lub samolot);
  • lubisz mieć wszystko poukładane jak w zegarku;
  • masz czas tylko w lipcu lub sierpniu (upały i tłumy skutecznie psują frajdę z wyjazdu).

Hiszpania kamperem z dziećmi 

Jakakolwiek podróż z dziećmi to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli jednak szukasz miejsca na rozpoczęcie rodzinnej przygody z kamperem, Hiszpania jest zacnym pomysłem. Dlaczego? 

Główne zalety:

  • rozbudowana infrastruktura kempingów także dla najmłodszych (place zabaw, baseny);
  • stosunkowo niskie ceny, m.in. jedzenia i atrakcji dla dzieci;
  • różnorodność krajobrazów, kultury i rozrywek;
  • dobre relacje społeczne między narodowościami, 

Jak potwierdzają chociażby autorzy bloga Slowspotter, wyprawa kamperem po Hiszpanii to dość popularna opcja wśród rodzin, także hiszpańskich. Dla części z nich to nawet nie wakacje, a po prostu styl życia. 

Kamperem do Hiszpanii

Kiedy jechać do Hiszpanii kamperem i ile czasu tam spędzić?

Hiszpania, czyli ogromne plaże, przyjazny klimat, rozległe pustkowia i leniwe, małe miasteczka? Tak, ale poza sezonem! Zdjęcia, które tak zachęcają do odwiedzenia krainy Cervantesa, nie zawsze oddają letnią rzeczywistość… 

Zadaszenia to konieczność. W sezonie temperatury dochodzą do 50'c.
Zadaszenia to konieczność. W sezonie temperatury dochodzą do 50’c.

Kamperem do Hiszpanii poza sezonem

Czy Hiszpania kamperem latem to dobry pomysł? Według mnie to kiepski pomysł! Tak samo jak wyjazd kamperem do Chorwacji w sezonie wakacyjnym. Unikaj okresu od czerwca do września – chyba że uwielbiasz upały, klimatyzację i tłumy ludzi, nawet w potencjalnie dzikich lokalizacjach. 

Najważniejsze zalety wyjazdu kamperem do Hiszpanii poza sezonem to:

  • niższe ceny wynajmu kampera do Hiszpanii
  • przyjemniejsze temperatury – w cieplejszych miesiącach kraj zmaga się z ogromnymi upałami i rekordowymi temperaturami (nawet powyżej 40°C w cieniu), a także groźnymi pożarami;
  • mniejszy tłok – w lecie masz znacznie utrudniony dostęp do atrakcyjnych lokalizacji, ruch na drogach jest większy (co oznacza korki, np. na bramkach przed autostradą), a kempingi czy plaże są pełne ludzi;
  • niższe ceny – wakacje to czas najwyższych cen, a wiele kempingów czy restauracji obniża je poza sezonem;
  • wyższa szansa na dziką miejscówkę – latem parkingi są pełne, niektóre miejsca mają sezonowe ograniczenia postojowe, a policja znacznie surowiej patrzy na dziko obozujących kamperowiczów;
  • większe bezpieczeństwo – kieszonkowcy i inni złodzieje lubią „chować się” w tłumie, a im większy ruch, tym wyższe ryzyko stłuczki (chociażby podczas manewrowania na parkingu) – dodatkowo auta częściej psują się w temperaturze 30+.

Pogoda i klimat w Hiszpanii

Średnia temperatura powietrza w trakcie dnia dla całej Hiszpanii to ok. 20–21°C. Pogoda jest jednak dość zróżnicowana w zależności od regionu – zerknij na porównanie wskaźników klimatycznych. Znajdziesz w nim miasta, które znajdują się na najpopularniejszej trasie podczas zwiedzania Hiszpanii kamperem (z Barcelony na południe, wzdłuż wybrzeża). 

Średnia temperatura maksymalna i minimalna:

Źródło: https://pl.weatherspark.com/

Średnia liczba godzin słonecznych:

Średnia liczba dni parnych i dusznych:

Średnia dni z opadami:

Praktyczna wskazówka:

Hiszpania kamperem w zimie to sposób na zwiedzanie kraju taniej i spokojniej niż w innych okresach roku – a jednocześnie z przyjemną pogodą (szczególnie na południu). Część kamperowiczów spędza w ten sposób okres świąteczno-noworoczny, gdy dzieci mają wolne od szkoły. Jeśli wybierzesz końcówkę grudnia i początek stycznia, poznasz też ciekawe zwyczaje Hiszpanów!

Hiszpania kamperem – długość wyjazdu 

Jeżeli interesuje Cię najpopularniejsza trasa wzdłuż wybrzeża (od Barcelony do Malagi), w samej Hiszpanii przejedziesz nieco ponad 1000 km w jedną stronę. Bez postojów taka trasa zajmuje ok. 13–14 godzin.

Grand California kamper w Hiszpanii
Grand California kamper w Hiszpanii

Niektórzy decydują się na wyjazd o długości 12–14 dni – i to jest w porządku, jednak z dużymi ograniczeniami dotyczącymi zwiedzanych miejsc oraz nieprzyjemnym pośpiechem. Ja tego rozwiązania nie polecam. 

Camping La Rueda Barcelona
Camping La Rueda Barcelona

Aby rzeczywiście zwiedzić Hiszpanię, odpocząć, delektować się klimatem i skorzystać z rozrywek (np. surfingu, trekkingu), najlepiej zaplanować ok. 16–21 dni urlopu kamperem. A jako że Hiszpanii nigdy za wiele, część osób spędza tam w kamperze nawet 2–3 miesiące. To jednak opcja tylko dla niektórych, chociaż kusząca! Po prostu trzeba mieć swojego kampera lub go wypożyczyć. 

Teoretycznie na dziko można stać w wielu miejscach.
Teoretycznie na dziko można stać w wielu miejscach.

Trasę najlepiej dopasować indywidualnie. Część osób skupia się na spędzaniu czasu na łonie natury. Inni szukają klimatycznych, małych miasteczek i chłoną bogatą hiszpańską kulturę. Według mnie kamper nie sprawdza się jednak dla tych, którym zależy na zwiedzaniu większych miast – może wystąpić tu problem np. z pozostawieniem samochodu i niestety z rosnącą plagą kieszonkowców.

Włamania do kamperów w Hiszpanii również się zdarzają i piszę to z autopsji:  

Wybita szyba w przednich drzwiach
Wybita szyba w przednich drzwiach

Hiszpania przyjazna kamperom i turystom? 

Nie bez powodu Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych („Rzeczpospolita” podaje, że od stycznia do listopada 2023 r. kraj odwiedziło niemal 80 mln obcokrajowców). Oprócz ładnej pogody, pięknej natury i ciekawej kultury zachęca ona infrastrukturą, również tą przygotowaną dla domów na kółkach.

Hiszpania kamperem na dziko

Prawo dotyczące dzikiego parkowania i biwakowania w Hiszpanii jest dość skomplikowane. Teoretycznie sprawa wygląda tak: jeśli w konkretnym miejscu nie ma zakazu parkowania, można kamper postawić (a nawet w nim spać), ale biwakowanie na dziko będzie nielegalne. W Hiszpanii jest to zabronione na terenie całego kraju.

A to nie wszystko, bo każda wspólnota autonomiczna (np. Katalonia, Andaluzja czy Walencja) ma swoje wytyczne dotyczące miejsc postojowych. Dodatkowe zakazy mogą lokalnie wprowadzać też mniejsze regiony oraz właściciele gruntów.

Co konkretnie oznacza biwakowanie kamperem? W skrócie to sytuacja, gdy wystawiasz poza samochód stolik i krzesła, daszek czy nawet otwierasz okna (jeśli nie przesuwają się w dół, a otwierają jak w domu). Rozległy artykuł na ten temat, wraz z dokładnymi namiarami na akty prawne, znajdziesz na blogu artecaravana.com.

Jeśli interesuje Cię wątek podróżowania kamperem na dziko to polecam mój artykuł: Kamperem na dziko. Spanie w Polsce i w Europie. Gdzie można legalnie?

Jeszcze kilka lat temu znalezienie dzikiej miejscówki nawet do biwakowania było znacznie łatwiejsze. Gdy podczas pandemii Hiszpania stała się celem turystów z wielu krajów, zaczęto zwracać uwagę na przestrzeganie prawa – by dzika przyroda nie została po prostu rozjechana. 

Także teraz policja czasami daje kamperowiczom spokój, ale najczęściej poza sezonem. Przeglądając różne lokalizacje, np. w aplikacji Park4Night, zwróć uwagę na aktualność informacji oraz najnowsze komentarze użytkowników. 

Duże ograniczenia dotyczące spania poza kempingami, szczególnie w najpopularniejszych lokalizacjach, to często spore rozczarowanie. Jeśli szukasz miejsca, w którym kamperowanie na dziko jest legalne i powszechne, zerknij do artykułu: Norwegia kamperem – jak zorganizować wyjazd i ile to kosztuje?

Dokumenty i wyposażenie kampera w Hiszpanii

Dokumenty i wyposażenie, które trzeba mieć:

  • dowód osobisty/paszport;
  • prawo jazdy dla kierowcy;
  • ubezpieczenie OC kampera;
  • dowód rejestracyjny kampera; (zapytaj o to w wypożyczalni kamperów
  • 2 trójkąty ostrzegawcze lub lampa ostrzegawcza V16;
  • kamizelka odblaskowa;
  • koło zapasowe lub zestaw naprawczy;
  • gaśnica (dla pojazdów pow. 3,5 t lub mających 9+ więcej miejsc, lub ciągnących przyczepę).

Dokumenty i wyposażenie, które warto mieć:

  • karta EKUZ;
  • dodatkowe ubezpieczenie prywatne;
  • apteczka;
  • gaśnica (dla pozostałych pojazdów);
  • drobne narzędzia naprawcze;
  • zapasowe żarówki.

Dopytaj w wypożyczalni, co znajduje się w kamperze. Nie zabieraj jednak nadmiaru rzeczy czy nieużywanego sprzętu sportowego – wszystko kupisz lub wypożyczysz na miejscu.

Hiszpania kamperem – koszty. Pieniądze i ceny 

W Hiszpanii obowiązuje euro. Chociaż płatności kartą są powszechne, weź ze sobą gotówkę o różnych nominałach. Wg mnie to podstawa, nadal gotówka króluje. W niewielkich sklepach czy barach możesz mieć problem z płatnością kartą (szczególnie zbliżeniowo lub telefonem). Czasami spotkasz się też z ograniczeniami kwotowymi, np. płatność kartą od 10 euro.

Hiszpania kamperem

Ceny w Hiszpanii, w porównaniu z wieloma państwami UE, są dość niskie. Średnia cena paliwa w styczniu 2024: 1,5–1,7 euro za litr (6,50–7,30 zł za litr). Ceny jedzenia są podobne do tych w naszym kraju. Warto skosztować miejscowych specjałów, zamiast wozić puszki z Polski. 🙂 

Przykładowe ceny na kempingu Camper Área Campello Beach w Alicante, który jest otwarty przez cały rok (w cenie za dzień dla 2 osób + ewentualny zwierzak znajdują się: parcela, prysznice z ciepłą wodą, prysznice na zewnątrz, łazienki, umywalki, zrzut szarej wody, podatek VAT):

  • pobyt 1–3 dni – 13 euro za dzień;
  • pobyt 4–14 dni – 12 euro za dzień;
  • pobyt 15–30 dni – 11 euro za dzień;
  • pobyt +30 dni – 10 euro za dzień;
  • lipiec–sierpień – 15 euro za dzień;
  • dodatkowa osoba – 3 euro za dzień (dziecko do 3 lat bezpłatnie);
  • prąd – 6–7 euro za dzień (6 lub 8 A).

Praktyczna wskazówka: w wielu hiszpańskich barach, restauracjach, mniejszych sklepach czy instytucjach obowiązuje sjesta, czyli przerwa w ciągu dnia (o różnych godzinach, zwykle 14:00–17:00). Sporo restauracji otwiera się później, np. o 19:00–20:00. Pamiętaj o tym, planując zakupy, zwiedzanie czy obiad.

Język w Hiszpanii

Według najnowszego raportu EF English Proficiency Index Hiszpania znajduje się na 27 miejscu w Europie (z 34 w zestawieniu) pod względem znajomości angielskiego. Szczególnie w mniejszych miejscowościach możesz mieć więc problem, żeby porozumieć się po angielsku. Nie jest to problem do momentu jak nie zepsuje nam się auto lub musimy udać się do lekarza. 

Infrastruktura kempingowa w Hiszpanii

W Hiszpanii znajdziesz mnóstwo kempingów nad morzem i w głębi lądu. Pamiętaj jednak, aby rezerwować miejsca z wyprzedzeniem, nawet poza sezonem. Spore zainteresowanie krajem powoduje, że kempingi w najciekawszych lokalizacjach mogą być wyprzedane.

Miejsca kempingowe (camper park) w Hiszpanii zwykle są dobrze wyposażone. Znajdziesz tam m.in. toalety, prysznice, kuchnie, restauracje, sklepiki, punkty serwisowe czy zrzuty szarej wody, a także prywatne plaże, baseny i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Często nie brakuje też atrakcji dla dzieci, m.in. placów zabaw.

Praktyczna wskazówka: w wielu miejscach w Hiszpanii (nie tylko na kempingach) funkcjonują dobrze wyposażone pralnie, w których za kilka euro szybko wybierzesz i wysuszysz ubrania. Nie ma sensu zabierać ze sobą połowy szafy! 

Pralnia samoobsługowa

Drogi w Hiszpanii

Drogi w Hiszpanii są dobrze wyremontowane, dlatego jazda jest komfortowa, nawet kamperem. Część z nich to autostrady płatne, za które płaci się na bramkach. Więcej informacji na temat opłat znajdziesz w moim artykule: Winiety dla kamperów w Europie. Poradnik podróżującego

Ograniczenia prędkości:

  • autostrady i drogi ekspresowe – 120 km/h;
  • drogi dwukierunkowe – 90 km/h;
  • tereny zabudowane – 30 km/h.

Bezpieczeństwo w Hiszpanii

Hiszpania jest uważana za kraj bezpieczny, a większość ludzi to przyjazne, ciepłe i otwarte osoby. Mimo częstej bariery językowej chętnie pomagają turystom. Na swojej drodze spotkasz też wielu pomocnych vanliferów z innych krajów. 

Spanie na dziko w Polsce

Czy jest się czego bać? Trzeba być ostrożnym wg mnie. Według najnowszych danych hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (okres od stycznia do września 2023 r.) przestępczość konwencjonalna wzrosła o niecałe 2% względem tego samego okresu w 2022. Najpowszechniejsze są kradzieże i drobne włamania. 

Uważaj szczególnie w okolicy Barcelony. Przyda się po prostu zdrowy rozsądek – jak zwykle podczas podróży. Warto mieć także porządne ubezpieczenie dodatkowe na wypadek kradzieży. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą lub włamaniem

Hiszpania kamperem z Polski

Jaki kamper do Hiszpanii wybrać?

Jeszcze zanim dotrzesz z Polski do Hiszpanii, zrobisz niemal 2 tys. kilometrów. Później czeka Cię minimum drugie tyle po samym kraju… Kamper musi być więc przede wszystkim wygodny w prowadzeniu, bezpieczny i bezawaryjny. Oczywiście trzeba dobrać kampera pod siebie, rodzinę lub potrzeby bagażowe. Na co zwrócić uwagę?

Wymiary, waga i wiek kampera

Ja nie jestem tutaj obiektywny bo polecam kompaktowy kamper Volkswagena Grand Californiado 6 m długości i do 3500 kg masy, najlepiej z automatyczną skrzynią biegów. Dlaczego? Bo w Hiszpanii jest rozbudowany serwis Seata, VW i Skody. Ja lubię czuć spokój podczas podróży a jak jeszcze myślimy o 1-2 miesiącach takiej podróży to ryzyko awarii wzrasta.  Taki kamper to:

  • pali mniej niż jego większy i cięższy brat, co przekłada się na niższe koszty wyjazdu;
  • niemal wszędzie się mieści, jest zwrotny i wygodny w manewrowaniu nawet na mniejszych kempingach czy parkingach;
  • dobrze się prowadzi przy maksymalnej dozwolonej prędkości (120 km/h) – wciąż jest dość cicho i komfortowo.

Warto postawić też na nowszy kamper – w wyniku wysokich temperatur w starych autach potrafią zdarzać się przykre niespodzianki. Długa podróż po słonecznej i ciepłej Hiszpanii takim samochodem zwiększa ryzyko awarii układu chłodzenia, a więc i silnika. Nowsze kampery radzą sobie znacznie lepiej. Wątek czy wynajmować kampervana czy półintegrę? Pozostawiam do osobisty preferencji i potrzeb zabierania ze sobą połowy domu na wyjazd 😉 

Ubezpieczenie assistance kampera

Drobne awarie, takie jak wyładowany akumulator, dziura w oponie czy pęknięta od kamienia szyba, mogą zdarzyć się wszędzie. W takich krajach jak Hiszpania dobre ubezpieczenie assistance jest kluczowe. 

Dlaczego? Może się okazać, że serwis dość luźno podejdzie do problemu, np. z powodu sjesty czy chwilowego braku części. Odpowiednie ubezpieczenie to sposób na bezstresową podróż kamperem po Hiszpanii – nawet jeśli dojdzie do nieplanowanego zdarzenia. 

Nieobiektywna wskazówka: jeżdżę i wynajmuję kampera VW Grand California z Gwarancją Mobilności od Volkswagena. Gdy zdarzy się awaria, otrzymuję bezpłatną pomoc. Volkswageny są również na tyle popularne, że mechanicy w tym kraju nie mają większych problemów z naprawą i dostępem do części. Dodatkowo wykupuje złoty pakiet assistance i opcję “wynajem kampera”. 

Klimatyzacja i ogrzewanie w kamperze

W zależności od terminu wyprawy kamperem po Hiszpanii będziesz potrzebować klimatyzacji (prawie na pewno) lub ogrzewania (w rzadszych przypadkach). Chociaż nowoczesne pojazdy mają dobrą izolację termiczną, bez dodatkowego wspomagania ani rusz!

Zwróć uwagę, aby wybrany samochód chłodził lub ogrzewał również część mieszkalną. Tylko wtedy zapewnisz sobie i pasażerom komfortową temperaturę. 

Kamperem do Hiszpanii – wnioski

Chcesz odciąć się na dłużej od rzeczywistości i szaroburej pogody w Polsce? Hiszpania to piękny i barwny kraj z przemiłymi ludźmi, w którym można naprawdę odpocząć. Warto wybrać jednak odpowiedni termin podróży kamperem: polecam wyjazd poza sezonem letnim. Nadal będzie przyjemnie ciepło, a przy tym spokojniej i ciszej.

Malaga ulubione miasto. Byłem kilkanaście razy.
Malaga ulubione miasto. Byłem kilkanaście razy.

W Hiszpanii bezsprzecznie czuć klimat luzu – niezależnie od tego, którą trasę obierzesz podczas swojego wyjazdu kamperem. Czasami trzeba się temu poddać i pożyć chwilę tak, jak robią to miejscowi!

Port w Maladze.
Port w Maladze.
Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *