Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą lub włamaniem.

Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą lub włamaniem

W końcu nadszedł czas, żebym poruszył temat bezpieczeństwa w podróży kamperem i de facto ciemnej strony caravaningu, czyli kradzieży i włamań do kamperów. Złodzieje w wielu krajach doskonale zdają sobie sprawę, że w kamperach przechowuje się cenne rzeczy – pieniądze, telefony, laptopy, aparaty czy drony. Rzadziej też dochodzi do kradzieży samych kamperów, które potem sprzedawane są na części. 

W tym artykule omawiam kilka rozwiązań, które pomogą Ci zabezpieczyć kampera przed kradzieżą lub włamaniem. Pamiętaj jednak, że żadne zabezpieczenie antywłamaniowe nie jest idealne. W tekście nic nie reklamuje, znajdziesz w nim mój przegląd tego zagadnienia. Ja w swoim kamperze zamontowałem finalnie 4 rodzaje zabezpieczeń w tym czujnik gazu. 

Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą 

Podstawową formą zabezpieczenia kampera przed kradzieżą są blokady mechaniczne. Wśród nich szczególnie warte uwagi są zapomniane już blokady na skrzynię biegów, również automatycznych. Są bardzo proste w użyciu – wystarczy wrzucić bieg i przekręcić zamek blokady. Dzięki temu, nawet jeśli złodziej dostanie się do środka pojazdu, nie będzie w stanie nim ruszyć. 

Drugim i też lekko retro rozwiązaniem ale skutecznym zarówno dla kamperów, jak i przyczep kempingowych, są też blokady na koło. Z takim zabezpieczeniem pojazd nie ruszy i nie zostanie wciągnięty na lawetę. Złodziej nie będzie miał też dostępu do śrub trzymających koło, a więc nie będzie w stanie ich odkręcić. Pozostaje tylko użycie szlifierki lub zniszczenie zawieszenia – a tak skrajnych metod wielu przestępców nie zastosuje na szybko. Po prostu potraktujcie to jako skuteczne metody zniechęcania potencjalnych złodziei. 

Zabezpieczenie przyczepy kempingowej

Z kolei dobrym mechanicznym zabezpieczeniem przyczepy kempingowej jest wykonana z hartowanej stali osłona na dyszel. Utrudnia ona nieproszonej osobie dostęp do śrub i haka. Utrudnimy wtedy powstanie sytuacji, w której ktoś z działki lub placu łatwo podepnie przyczepę kempingową z zamiarem kradzieży.

Zabezpieczenie kampera przed włamaniem

Lokalizator GPS w kamperze

Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą stosują też producenci aut dostawczych. Warto też wspomnieć o zabezpieczeniach elektronicznych. Oprócz standardowych alarmów za godne uwagi uważam lokalizatory GPS oraz systemy zdalnego odłączania rozrusznika. GPS pozwoli Ci precyzyjnie namierzyć skradziony pojazd, chyba, że zostanie zagłuszony. Radiowa ochrona kampera to inna odmiana namierzania położenia kampera. Radiowy GPS jest o wiele trudniej zagłuszyć. Niestety radiowe rozwiązania są 3 czy 4 krotnie droższe od standardowych lokalizatorów GPS. 

Doposażenie kampera w dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą to również niższa kwota za polisę ubezpieczeniową AC naszego kampera. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają na to dużą uwagę jak wyceniają możliwe straty przy wycenianej polisie ubezpieczeniowej. 

Zabezpieczenia przed włamaniem do kampera

Za podstawowe zabezpieczenia przed włamaniem uznaję mechaniczne blokady na drzwi i okna kampera. Tutaj rozwiązań (wewnętrznych i zewnętrznych) jest sporo. Chciałbym zwrócić Twoją uwagę m.in. na belkę zabezpieczającą kabinę kierowcy. Dzięki możliwości dostosowania jej długości można ją założyć na drzwi dowolnego pojazdu. Przez to nikt z zewnątrz nie będzie w stanie ich otworzyć.

Łatwe w montażu i bardzo skuteczne są też blokady drzwi kampera. Montuje się je od zewnątrz albo na framudze drzwi, albo na ścianie. Można w ten sposób dodatkowo zabezpieczyć klamkę czy zamek w drzwiach. Istnieją też rozwiązania na drzwi przesuwne.

Alternatywą dla większych gabarytowo zabezpieczeń jest blokada w formie uchwytu w kamperze, która działa na podobnej zasadzie do blokad wspomnianych wyżej, ale ma jedną dodatkową funkcję – można ją bez problemu złapać i ułatwić sobie wejście do kampera.

Blokada drzwi kamper

Istnieją też rozwiązania elektroniczne, niezależne od zamka centralnego. Taką blokadą steruje się pilotem. Co ważne, można ją bez problemu otworzyć od wewnątrz, by szybko uciec z pojazdu w przypadku zagrożenia, np. pożarowego.

Zabezpieczenie przed substancjami usypiającymi

Przyznam, że gdy pierwszy raz usłyszałem o tym sposobie kradzieży, trochę mną wstrząsnęło. Wizja, że śpimy w kamperze, tracimy świadomość, a nad nimi stoi przestępca, skutecznie zachęciła mnie do poszukiwania dodatkowych zabezpieczeń do kampera.

Oprócz wymienionych powyżej zabezpieczeń antywłamaniowych do kampera natrafiłem również na cyfrowe czujniki gazu usypiającego. Gdy stężenie chloroformu w powietrzu przekroczy pewien poziom, uruchomi się wizualny i dźwiękowy alarm, który daje czas na reakcję. Niezawodność czujnika, niski pobór prądu i sensowna cena (od 200 do ok. 600 zł) sprawiają, że to rozwiązanie godne uwagi. Ja zainwestowałem w TRIGAS alarm i nie żałuję ani jednego grosza wydanego na bezpieczeństwo w kamperze. 

Trigas alarm do kampera

Czy warto zainwestować w zabezpieczenia antywłamaniowe do kampera?

Zabezpieczenia antywłamaniowe kampera nie tylko mają utrudnić kradzież. Służą też jako skuteczny odstraszacz. Wielu złodziei to wg mnie amatorzy chwili i okazji. Gdy zobaczą dodatkowe blokady ochronne, najczęściej uznają, że nie jest to gra warta świeczki i odpuszczą. Choćby dlatego warto zainwestować w solidne zabezpieczenie do kampera, które są widoczne. 

Na koniec dodam, że nie chcę promować produktów żadnej konkretnej firmy. Jednak na podstawie własnych doświadczeń oraz opinii właścicieli kamperów mogę wskazać, że godne uwagi są produkty Al-Ko, Fiamma, Trigas, Thule i Bear Lock. Jeśli znasz inne marki, które warto brać pod uwagę, zostaw proszę, informację o nich w komentarzu lub wyślij mi wiadomość na Instagramie. Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą to kosztowny, złożony proces i warto go dobrze przemyśleć. 

Dzięki za dzisiaj

Maciek Straus

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *