Kempingi w Polsce. Subiektywny ranking odwiedzonych pól campingowych

Kempingi w Polsce

Które kempingi w Polsce wybrać na wypoczynek aby się nie zrazić? To zależy od osobistych preferencji. Ja lubię zalesione, blisko akwenów wodnych ale z dobrą infrastrukturą.  W Polsce działa ponad 480 kempingów i obiektów świadczących usługi kempingowe. Niektóre miejsca używają terminu „camping” bezpodstawnie, bo powinny być po prostu polami biwakowymi lub działać pod coraz bardziej popularną nazwą kamper park. 

Na początek warto poznać trzy cenne źródła sprawdzonych miejsc kampingowych:

  1. Polski Caravaning
  2. Camprest
  3. PFCC 

Uprzedzam tylko, że strona PFCC, czyli – Polska Federacja Campingu i Caravaningu, jest archaiczna i przypominająca lata 90 a jest to największa krajowa organizacji zrzeszająca polskie pola namiotowe i campingi. To czymś świadczy 😉 Od kilkunastu lat organizuje ona konkurs Mister Camping, w którym wybiera najlepsze miejsca noclegowe dla posiadaczy przyczep i kamperów. Choć sama nagroda stanowi  wyróżnienie, to pierwsze spotkanie ze stroną Federacji wywołuje niemałe zdziwienie – ostrzegam 😉

Kempingi w Polsce 

Poniżej znajdziesz aktualizowany na bieżąco mój prywatny ranking odwiedzonych i polecanych miejsc dla kamperów. Nikt go nie opłaca ani nie sponsoruje. Przedstawiam swoje dobre i gorsze wrażenia z podróży kamperem. Kolejność jest przypadkowa i może ulec zmianie. Jeśli jedziesz pierwszy raz wypożyczanym kamperem – zerknij tutaj. Nie jeżdżę przyczepą, więc nie wiem czy te miejsca są dobre dla takich osób ;-).  A teraz zaczynamy!

Camping Binduga 69 z polem namiotowym i placem zabaw na Mazurach

Przede wszystkim jest to camping z polem namiotowym i licznymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Dostępne są parcele dla kamperów i przyczep z ujęciem wody i prądu. Camping bezpośrednio przy jeziorze Świętajno z bardzo czystą wodą. W sezonie wakacyjnym masa atrakcji i co ważna dla rodziców, długi brzeg jeziora z płytką wodą do kostek lub kolan. Jeśli ktoś liczy na ciszę i spokój to powinien omijać to miejsce. Camping jest rajem dla dzieciaków i wiele atrakcji zostało im dedykowane. Toalety i segregacja śmieci na bardzo duży plus. Ciepła woda w kranach, nowe prysznice, monitoring terenu oraz wyznaczone miejsca na ogniska. 
 
Polecam odwiedzić poza sezonem wakacyjnym. Piękna przyroda, uprzejmi właściciele, którzy planują dalszy rozwój tego miejsca. W ogóle cała wieś Warchały przechodzi liczne zmiany. Na terenie campingu funkcjonuje smażalnia ryb i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Blisko do okolicznych wsi. Camping Binduga 69 jest bardzo blisko pola namiotowego Barbados nr 245 na którym jeszcze nie byłem ale jest mniejsze i bardziej nasłonecznione. Miejsce godne polecenia ale tylko dla rodzin z dziećmi. 

Camping Pod Brzozami – dobra infrastruktura z charyzmatycznym prezesem

Zdecydowanie najlepiej wyposażony kemping nad Bałtykiem, na jakim byłem to Camping Pod Brzozami. Polecił mi go Marcin Podwojski z motorhome.pl. Camping znajduje się w centrum Ustronia Morskiego. Jest to jeden z nielicznych w Polsce obiektów całorocznych – dobre rozwiązanie dla osób, które cenią ciszę i spokój poza sezonem (ja byłem w październiku ;-)). Uwaga – nie jest nad samym morzem. 

Od samego początku widać, że to niewielkie pole (1,2 hektara) jest dobrze przygotowane nie tylko na przyjazd klientów krajowych, ale również zagranicznych, szczególnie niemieckich. Camping posiada nawet oprawiony alfabet dla psów – co pokazuje tylko, w jaki sposób właściciel podchodzi do swojego biznesu.

Camping podzielony jest na dwie części – starszą z wysokimi brzozami (stąd wywodzi się nazwa), gdzie nie ma podziału na parcele, i nowszą z wyznaczonymi boksami, do których doprowadzony jest prąd, woda i instalacja ściekowa.

Jakie są plusy tego kempingu?

  • Lokalizacja – 100 metrów do centrum miasta i 450 metrów do plaży.
  • Punkty gastronomiczne i sklepy w pobliżu.
  • Nowoczesna stacja serwisowa do obsługi kampera.
  • Miejsca dla dzieci: plac zabaw, świetlica z telewizorem i kącikiem do zabaw.
  • Wysokiej jakości pralnia samoobsługowa, kuchnia i ogrzewane sanitariaty ale koedukacyjne.
  • Wypożyczalnia rowerów, filmów, gier.
  • Możliwość przyjazdu z psem.

A jeśli chcesz podróżować kamperem nad morze i nie lubisz kempingów, to przeczytaj artykuł: Kamperem na dziko nad Morze Bałtyckie. Gdzie się zatrzymać?

Camping & marina SUN BILA – z dostępem do jeziora na Mazurach

Jeśli ktoś lubi stać kamperem w lesie 2 lub 3 metry od jeziora z własną plażą to będzie zadowolony. Camping SUN BILA znajduje się przy jeziorze Bocznym, Rydzewo koło Giżycka. Jest to wg mnie świetne miejsce dla tych, którzy chcą stać kamperem prawie na dziko ale chcą korzystać z prysznicy i toalet, które są w cenie opłaty campingowej. Miejsce jest bezpieczne, zadrzewione, ogrodzone i ma monitoring. W sezonie letnim działa bar z alkoholami. Właścicielami jest sympatyczne małżeństwo, które obecnie mocno inwestuje w camping i marinę dla jachtów. Bo tutaj i żeglarze będą zadowoleni. 

Jest to obecnie mało popularny camping z pięknym widokiem na jezioro, nie ma rozbudowanej infrastruktury dla kamperów ale polecam je bo łączy w sobie miejscówkę prawie na dziko z dobrej jakości sanitariatami i prysznicami. Na campingu obowiązuje segregacja śmieci – za to duży plus. Można wypożyczyć sprzęt wodny i są specjalne miejsca na ogniska. 

Jeśli ktoś szuka w tym miejscu punktu serwisowego lub parceli z utwardzonym podłożem to zdecydowanie powinien ominąć to miejsce

Diabla Góra – Bieszczady

Jest to dobre miejsce ale dla rodzin z dziećmi. W sezonie letnim jest po prostu gwarno ale dzieci będą zadowolone. Kilka placów zabaw, kąpanie się w płytkiej rzecz SAN, która jest dostępna bezpośrednio z campingu. Uprzedzam tylko, że stanowiska dla kamperów i przyczep są bardzo nasłonecznione. Ja mam w kamperze stacjonarną klimatyzację ale i tak pod markizą było nam gorąco. Camping jest częścią ośrodka wypoczynkowego i rekreacyjnego – Diabla Góra. Dzięki temu jest pełna infrastruktura z prądem, zrzutem szarej wody oraz sieć WiFi.

Nie polecam tego miejsca w sezonie wakacyjnym – jeśli ktoś szuka ciszy, spokoju i braku dzieci. Jednak jest to dobry camping dla rodzin z dziećmi, które jadą w Bieszczady. Plusem są też umiarkowane ceny jak na taką infrastrukturę. 

Pole namiotowe Nad Rzeką – Wetlina

Nie jest to camping, nie ma prądu, nie ma toalet, miejscówka prawie dzika. Dla mnie jest to świetne miejsce, bezpośrednio przy strumyku. Piękne widoki na szczyt górski Smerek i bardzo pozytywni właściciele. Nic tylko wracać ale też poza sezonem – wakacje same namioty i ścisk. Sporo osób narzeka na jedną toaletę i podwyższone opłaty. Po deszczu bardzo ślisko i można mieć problemy z wyjechaniem kamperem, nie polecam stawania zbyt blisko strumyka ;-). Blisko Chaty Wędrowca oraz Schroniska Pod Wysoką Połoniną. 

Aby móc skorzystać poza sezonem trzeba zadzwonić na numer w wizytówce Google. To nie jest miejsce bezpłatne czy na dziko. Fajne pole namiotowe i niech się rozwija. Będę polecał i wracał. W sezonie letnim tłumy ale ja byłem przed majówką 2021, cisza i spokój. Idealne miejsce dla osób, które cenią VanLife

Camping Alexa – przy klifie morskim, blisko plaży

Innym ciekawym, bardzo lubianym, wręcz kultowym nadmorskim i całorocznym campingiem jest Camping “Alexa” w Chłapowie. Lubię go za najpiękniejszy widok z kampera na morze. Oczywiście ten widok jest w najdroższym miejscu ale widok jak w Portugalii. W sezonie brak miejsc, chyba, że mamy rezerwacje założoną rok wcześniej lub w okresie zimy. W 2022 wiem, że camping przygotował kolejne nowości ale jeszcze nie byłem. 

Co jest plusem tego miejsca?

  • Lokalizacja na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na wysokim klifie z piękną panoramą. Możliwość podziwiania Bałtyku bez schodzenia na plażę.
  • Bezpośrednie zejście do morza drewnianymi schodami.
  • W sezonie na terenie sklep spożywczy.
  • Dobrze wyposażone sanitariaty (przewijak).
  • Świetlica z pokojem zabaw, w sezonie animacje dla dzieci.
  • Otwarta mini-siłownia.
  • Duża pralnia.
  • Kosze do segregacji śmieci.
  • Punkty serwisowe dla kamperów (zrzut szarej wody, nabranie czystej, opróżnienie kasety WC).
  • Dostęp do kuchni.
  • Z opowieści od właściciela, wiem, że wczesnym rankiem obok campingu cumuje rybacka łódka, na której można kupić świeżą rybę.
  • Możliwość przyjazdu ze zwierzakami.

W porównaniu z campingiem Pod Brzozami, lekko rozczarowuje zmywalnia naczyń i jakość punktu serwisowego, który mógłby zostać zmodernizowany. Na wiosnę 2021 roku oba miejsca przeszły modernizację.  

Camper Camping – Słoneczna Polana Czaplinek – all inclusive

 Wakacje w kamperze nad jeziorem nie muszą kończyć się na zatłoczonych Mazurach. Zamiast tego zatrzymajcie się w województwie zachodniopomorskim, nad pięknym jeziorem Drawskim w Camper Camping. To miejsce ma skrajne opinie, od zachwytu po negacje. Jest to camping inny niż wszystkie – chyba jako jedyny w Polsce oferuje opcję „all inclusive”. Oczywiście jeśli ktoś takiej szuka ale polecam chociaż raz to przeżyć. Camping ma dyskusyjną lokalizację – z racji zapachu z sąsiedztwa. 

Co w tym przypadku oznacza all inclusive?

  • Za stałą kwotę  (60 zł za miejsce + 30 zł za osobę w kamperze – dane z 2020 roku) otrzymujemy możliwość korzystania z wielu miejscowych atrakcji: jacuzzi, sauna, ping pong, boisko do siatkówki, kajaki, rowery, bilard, strzelnica wiatrówkowa czy kino plenerowe z leżakami i hamakami.
  • Sanitariaty są nie tylko wyposażone w prysznice z hydromasażem i z głębokim brodzikiem, ale również w niezbędne urządzenia elektryczne, jak suszarka i prostownica.
  • Jestem totalnym kawoszem i na tym campingu mogłem pić kawę bez ograniczeń w cenie pobytu, i to z ekspresu!
  • Dla rodzin z dziećmi przygotowano plac zabaw z trampolinami, zajęcia z animatorami, mini księgarnia z grami planszowymi oraz dwa wyjątkowe miejsca – klimatyczne oczko wodne z żywymi rybkami oraz stajnie, gdzie za dodatkową opłatą można zamówić lekcje jazdy konnej.

Dodatkowo dorosłych ucieszy możliwość wynajęcia motorówki na Camper Campingu oraz pub z 6 rodzajami dobrego piwa produkowanego na specjalne zamówienie przez Browar Połczyn Zdrój.

Jedynym minusem jest brak ciszy nocnej oraz niedalekie sąsiedztwo oczyszczalni ścieków; jednak są one na tyle nieinwazyjne, że nie mi nie zepsuły weekendowego wypadu.

Właściciel ma wielkie plany rozwoju i oby mu się to udało. Osobiście uważam, że słowo camping nie pasuje do tego miejsca.

Camping Szekla bezpośredni nad jeziorem Niegocin – Giżycko 

Byłem tutaj dwa razy. W sezonie wakacyjnym i na jesieni. Wrażenia skrajnie inne, jakby inne campingi. W sezonie przyczepa na przyczepie, namioty i kampery dosłownie obok siebie, ścisk. Dodamy do tego pomosty z motorówkami, kąpielisko, tawernę, plac zabaw i mamy hałas, tłoczno i jak dla mnie zero odpoczynku i spokoju. Jednak jak ktoś szuka miejsca kompletnego, z sanitariatami, restauracją i kąpieliskiem przy jeziorze to będzie bardzo zadowolony, jego dzieci również. 

Camp Szekla jest to idealne miejsce na postawienie przyczepy i korzystanie z jeziora całymi dniami. Ja po prostu szukam czegoś innego, to miejsce i klimat nie jest dla mnie ale nic złego nie mogę napisać. Uprzejma obsługa, czyste i dość nowe toalety, fajna tawerna, segregacja śmieci, dobre pomosty i jezioro Niegocin. 

Poza sezonem jest chill, cisza i piękny widok na jezioro Niegocin, chodź nadal przelatujące motorówki mi przeszkadzają. 

Camping Motel WOK – mój pierwszy camping po odebraniu kampera 

Camping znajduje się na uboczu Warszawy w cichej i spokojnej okolicy. Odwiedziłem go kilka dni po odebraniu swojego kampera VW Grand California 600. Chciałem po prostu zobaczyć jak to jest i padło na stolicę ;-).  To jedyny polski camping, który znalazł się na liście 50 najlepszych campingów w Europie przygotowanej przez brytyjski „The Independent”. I to od razu na drugim miejscu! Optymalna lokalizacja tego miejsca pozwala na wypoczynek z dala od zgiełku wielkiego miasta, jednak nadal w pobliżu głównych atrakcji stolicy.

Camping posiada dość nowoczesną, niezbędną infrastrukturę, z recepcją, barem, czystymi łazienkami, placem zabaw oraz ogródkiem grillowym. Co ważne, jest przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnością, akceptuje również zwierzęta domowe.

Polecam to miejsce wszystkim, którzy jadąc przez Polskę kamperem, chcą zwiedzić Warszawę, ale spędzić noc na leśnym kampingu w okolicach dzielnicy Wawer.

Camp66 Karpacz –całoroczny camping z widokiem na góry

Spędziłem tu tylko jedną noc, ale zdecydowanie polecam miłośnikom wędrówek górskich. Pierwsza myśl, jaka przyszła mi po przyjeździe do schroniska i  campingu Camp66 w okolicach Karpacza, była “jak tu cicho”, i to nawet w szczycie sezonu wakacyjnego.

Choć sam camping jest niewielki oraz w fazie rozwoju, to zawiera w sobie sporo elementów, które pozwolą nam cieszyć się wyjazdem:

  • Budynek z recepcją i restauracją, w której zamówimy śniadania, obiady, drobne przekąski do piwa.
  • Przyjemna, drewniana jadalnia na świeżym powietrzu, gdzie rozpalaliśmy grilla i z innymi gośćmi śpiewaliśmy piosenki do późnej nocy.
  • Plenerowa siłownia.
  • Szczególnie urzekające widoki – chwila relaksu na hamaku z widokiem na pobliskie Karkonosze działa lepiej niż pobyt w czterogwiazdkowym hotelu ;-).

W tym wypadku jest też kilka minusów. Po pierwsze, obiekt zastosował dziwny model segregacji śmieci. Mianowicie worki z kampera wystawiamy tylko w określonych godzinach. Efekt jest taki, że na noc zostajemy z odpadami w aucie. Po drugie, zrzucając szarą wodę nie można było spłukać pozostałości po niej, a zrzut WC przypomina mały zlew z niewielkim odpływem, co bardzo wydłuża cały proces. Po trzecie, prysznice są mało komfortowe. Jednak planuje tutaj wrócić bo miejsce ma się zmieniać. 

Camping nr 1 “Zamek” – Port & Camp Giżycko

Byłem tutaj dwukrotnie w maju i sierpniu. Jest to kemping w centrum Giżycka na terenie należącym do czterogwiazdkowego hotelu St. Bruno. Kemping jest przy kanale Łuczańskim i niestety przy torach PKP. Ci co znają Giżycko to wiedzą, że największym plusem tego miejsca jest lokalizacja w centrum i duża ilość drzew. Dzięki temu w wakacje mamy dostęp do całej infrastruktury stolicy Mazur, przy jednoczesnym pobycie w mini lesie. 

Jest to kemping dla lubiących zwiedzać, jeździć rowerami lub korzystać z akwenów wodnych. O ciszy i dostępie do jeziora możemy zapomnieć. Z plusów to możliwość wykupienia świetnych śniadań hotelowych oraz spa w hotelu z basenem. Jeśli to dla kogoś jest ważne. Sam kemping nie jest dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi. Kemping ma plac zabaw ale bliskość wody i kanału powoduje, że trzeba je mieć non-stop pod opieką. 

W cenie 100 zł za dwie osoby za dobę otrzymujemy dostęp do prądu, wc, wody, umywalki i prysznica. Wg mnie idealny kemping na jedną noc w trasie po Mazurach.

Leśna Keja Bogaczewo – jezioro Boczne i Niegocin

Nie jest to miejsce stricte dedykowane dla kamperów, przede wszystkim to keja z sanitariatami dla jachtów. Miejsce ma genialne położenie i przyjmuje kampery, chodź brak jest infrastruktury dla nas. W sezonie miejsce jest tłoczne ale wszystko rekompensuje widok i położenie, między dwoma jeziorami. Uważam, że na 1-2 noce jest to idealna miejscówka w podróży kamperem. Sam byłem tu kilkakrotnie i zawsze chętnie wracam, czy to jachtem czy kamperem. 

Na miejscu są sanitariaty i prysznice, dobrej jakości i zadbane. Właściciele prowadzą również mini bar w sezonie wakacyjnym, dzięki temu można kupić napoje alkoholowe, lody i frytki, zapiekanki. 

Jest też miejsce na ognisko czy grilla, można zakupić drewno. To miejsce nie jest kempingiem ale dla osób, które w podróży kamperem szukają kontaktu z przyrodą, jeziorem i chcą mieć blisko do kilku najlepszych restauracji na Mazurach to jest dobre miejsce. W okolicy znajduje się restauracja Rybaczówka oraz Gospoda pod Czarnym Łabędziem

Ciąg dalszy nastąpi….

Na razie to tyle, nie jest tego dużo ale ja przede wszystkim preferuje podróżowanie kamperem w dzikie miejsca, na campingi rzadko zajeżdżam i tylko na 1-2 dni. Po prostu to mi bardziej odpowiada. Nie odpoczywam jeśli obok ktoś słucha Zenka Martyniuka a ekipa z naprzeciwka rozpala grilla, przy czym dwójka ich dzieci od godziny śpiewają i tańczą Lambadę ;-).

Kempingi w Polsce są trudnym biznesem z racji krótkiego sezonu. Nadal większość z nich zamyka się po okresie wiosenno-letnim. Pomimo tego, że nie posiadamy jeszcze tak rozbudowanego zaplecza campingowego jak nasi zachodni sąsiedzi, to powoli zaczyna być widoczna modernizacja miejsc dla kamperów. Jeżeli macie swoje ulubione kempingi w Polsce spoza mojej listy, zachęcam do umieszczania ich w komentarzu poniżej. 

Niektóre pensjonaty i hotele już zauważyły rosnący potencjał w caravaningu oraz w nowym typie klienta i zaczęły odpowiadać na jego potrzeby, widząc szereg obopólnych korzyści wynikających z caravaningowego trendu. Powstaje coraz więcej punktów serwisowych przy obiektach hotelowych. Zamierzam je odwiedzić i tutaj opisać. 

Być może zainteresują Cię również te tematy:

  1. Kamperem na dziko po Polsce i Europie. Jak spać legalnie? 
  2. Własny kamper na wynajem – czy to się opłaca?
  3. Książki o podróżowaniu kamperem.
  4. Kupno starego kampera – czy warto?

Dziękuje za dzisiaj!

Maciek Straus 

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *