Książki o podróżowaniu kamperem, które przeczytałem i polecam

Książki o podróżowaniu kamperem

Praktyka czyni mistrza – do podróży kamperem najlepiej przygotowują częste wyjazdy i … problemy, które nas spotykają po drodze. Jednak wiem, że lepiej uczyć się na cudzych, a nie na swoich błędach. Książki o podróżowaniu kamperem dają  wiele praktycznych porad i w moim przypadku dały odpowiedź na pytanie: jak podróżować kamperem? Poniżej znajdziesz przeczytane przeze mnie pozycje, napisane przez  polskich podróżników, którzy zwiedzają Polskę i kraje europejskie busami czy kamperami.

Które z nich nadają się dla żółtodziobów? A które dla osób mających pierwsze doświadczenia z caravaningiem? Zapraszam do lektury artykułu o przeczytanych do tej pory książkach o podróżowaniu kamperami! Lista będzie na bieżąco aktualizowana. Jeśli jesteś ciekaw ile kosztuje wypożyczenie kampera? – kliknij tutaj.

Książki o podróżowaniu kamperem to przede wszystkim świetny pomysł na prezent dla kogoś kto nie ma odwagi ruszyć w drogę lub nie wie jak się do tego zabrać. Te książki zachęcają do realizacji marzeń i przeżycia przygód, które są niedostępne z pokoju hotelowego.

Maksymilian Libera,  Bus Lapidus – W drogę

Dwa lata, 10 tysięcy kilometrów, 100 nocy na terenie 11 państw i minimalne doświadczenie z dużymi autami – tak wygląda podróż dwójki studentów z Poznania kultowym Volkswagenem T3 z 1981 roku. Pomysł, aby zakupić starego vana narodził się u autora książki podczas jazdy autostopem po Finlandii, w trakcie której spotkał młodą parę z Niemiec zachwalającą ten typ podróżowania. Okazja na realizację marzenia natrafiła się dosyć szybko – już w kilka miesięcy po powrocie do Polski, wraz z dziewczyną (obecnie żoną) natrafili na busa, który przez poprzednie 10 lat służył jako… studio tatuażu na promenadzie we Władysławowie. Decyzja mogła być tylko jedna… Dzięki temu szalonemu zakupowi, mamy możliwość poznania niezwykłych przygód, z zepsutym kranem ratującym życie, udziale w planie filmowym i wygranej 48 puszek piwa na czele.

Bus Lapidus w drogę książka
foto z fanpage Bus Lapidus

Bus Lapidus – W drogę to książka dla wszystkich, którzy marzą o posiadaniu własnego vankampera. Dużą zaletą są krótkie rozdziały, przyjemna grafika oraz piękne zdjęcia, dzięki którym można zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Jest to bardzo przyjemna lektura na czas kwarantanny i nie tylko. Kupując tą książkę wspierasz dwójkę podróżników i dokładasz się do ich kolejnej wyprawy! Zakup możliwy od samego autora – tutaj!

Maciej Szafrański, Kamperem po Skandynawii

czyli rodzinna eskapada na jeden z krańców świata

Nie wolność, przygoda i nieokiełznana radość z obcowania z dziką przyrodą a konieczność odbycia podróży służbowej! – właśnie to kierowało autorem książki, Maciejem Szafrańskim, kiedy decydował się wraz z żoną i trójką dzieci na pierwszy wyjazd do krajów nordyckich. Kamperem po Skandynawii jest swoistym pamiętnikiem z tej niezwykłej i intensywnej podróży przez Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję i Danię (w ciągu trzech tygodni rodzina przejechała aż 7000 km!), do której autor przygotowywał się przez kilka miesięcy, wnikliwie analizując informacje o kamperach, kempingach i najlepszej trasie.

Kamperem-po-Skandynawii-Michal-Szafranski-ksiazka

Nie jest to typowo blogerski opis trasy – Szafrański jest pracownikiem naukowym, zajmującym się zarządzaniem jakością, finansami i marketingiem, stąd w książce znajdziecie sporo rzeczowej i autentycznej wiedzy co do ekwipunku i warunków panujących na skandynawskich kempingach, nie pozbawionej jednak szczerości i bezpośredniości w opisywaniu codziennych zmagań ;-). Zaawansowani podróżnicy mogą być nieco rozczarowani opisami oraz słabymi jakościowo zdjęciami, podkreślającymi brak doświadczenia autora w tego typu podróżowaniu, jednak ci, którzy oczekują opowieści o spełnianiu marzeń, na pewno nie będą rozczarowani. Książkę można również kupić na stronie autora – tutaj

Poradnik podróży samochodowych i van life’u

Autorzy: Karol Lewandowski, Aleksandra Lewandowska, Łukasz Gawlas, Katarzyna Gawlas

Na słowo „poradnik” reaguję alergicznie i zazwyczaj omijam takie pozycje szerokim łukiem. Tym razem było inaczej. Ta pięknie wydana książka autorów kanału na YouTube i strony “Busem przez świat” oraz Kasi i Łukasza z “Podróżovanie”, to kompendium wiedzy na temat podróży samochodowych. Książka jest lekko niebezpieczna, bo czytając ją mój kolega, od razu zaczął szukać vana na OLX. Znajdziesz tutaj informacje o organizacji pierwszej podróży kamperem, właściwym pakowaniu auta, o tanim podróżowaniu i planowaniu budżetu, a także wiele użytecznych porad na temat budowy kampera, bezpieczeństwa w trakcie jazdy i życiu codziennym na kilku metrach kwadratowych.

książki o podróżowaniu kamperem

Dzięki wypowiedziom innych ekspertów otrzymujesz potężną dawkę różnorodnej i praktycznej wiedzy, a przejrzyste i treściwe opisy wprost zachęcają do natychmiastowego kupna własnego vana czy kampera. Kasia i Łukasz stworzyli oprócz tego kurs online o tym jak zbudować własnego kampera – 77 lekcji poświęconych tej tematyce!

Praktyczną książkę można kupić u obydwu autorów na stronach:

Kudłacze w podróży. Włochy na trzy collie – Anna & Mikołaj Wyrzykowscy

Autorzy kolejnej propozycji są członkami bardzo sympatycznej rodziny, która w 2012 roku postanowiła kupić starego kampera i bez wielkiego planowania wyruszyć w poszukiwaniu przygody do Włoch. Nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie to, że w podróż wybrali się z trzema psami – rozszczekanymi, pełnymi energii owczarkami szkockimi. I to one są głównymi bohaterami tej historii, a jak wiecie psy uwielbiam. Być może dlatego ta książka tak mi się spodobała. To dzięki psom, noce we włoskich winnicach, pobyt w mieście miłości czy ucieczka przed kozami nabierają dodatkowego blasku.

W książce znajdziemy również trochę informacji o odwiedzanych miejscach i sporo ciekawostek o lokalnych włoskich tradycjach, ale przede wszystkim o wolności podróżowania, o odkrywaniu nowych miejsc i o szczęściu, które jest na wyciągnięcie ręki. Zakupu tej książki dokonacie na stronie autorów – tutaj.

Mikołaj Gospodarek, Polska na czterech kółkach

Polska na czterech kółkach to jedna z publikacji opisujących piękno naszego kraju. Jej autorem jest Mikołaj Gospodarek – podróżnik i fotograf, który na co dzień zajmuje się fotografowaniem polskich pejzaży. Jego twórczość możecie ocenić, przeglądając kolejne strony przewodnika. Oprócz zdjęć, znajdziecie tu 22 autorskie trasy, będące efektem kilkumiesięcznej rodzinnej podróży kamperem VW California. Pokazują piękno bałtyckich plaż, olśniewającą architekturę, ale przede wszystkim zapierającą dech w piersiach przyrodę, którą zaczęliśmy doceniać dopiero w czasach pandemii.

Książki o podróżowaniu kamperem

Książka zawiera również rekomendacje parkingowo-noclegowe oraz obszerny katalog kempingów w Polsce, a także praktyczne porady na temat sposobów podróżowania w mobilnym domu. I to jest najsłabsza część książki, bowiem zbyt nachalnie promuje sponsora publikacji, czyli markę Volkswagen. To sprawia, że całość przypomina folder reklamowy i nakazuje zastanowić się nad wiarygodnością pozostałych informacji. Nie polecam tej publikacji, pomimo, iż klienci wynajmujący u nas kampery Grand California, otrzymują je na czas podróży po Polsce.

Angela Węcka – Kamper

Na dotychczasowe zakończenie podsuwam coś zupełnie innego i poruszającego nie tylko kwestie podróżowania kamperem – jedną z niewielu polskich powieści obyczajowych opisujących środowisko LGBT. Głównymi bohaterkami są trzydziestoletnia Ida, właścicielka niewielkiej firmy marketingowej, oraz Salma, beztroska artystka, które pewnego dnia decydują się przeżyć niezwykłą przygodę – udać się na wakacyjną wyprawę kamperem po Polsce, która ma im pomóc nabrać dystansu, odetchnąć od przytłaczającej rzeczywistości i przemyśleć łączącą ich relację.

Książki o podróżowaniu kamperem

Kamper to powieść drogi, która nie pozwoli się zatrzymać. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a to głównie za sprawą sprawnego języka, nieoczekiwanym zwrotom akcji i sympatycznym bohaterkom. Jest bardzo emocjonalna i mocno inspirująca do ruszenia przed siebie, być może kamperem. Ta historia pokazuje, że czasem warto rzucić wszystko i wyjechać w … Bory Tucholskie. Udać się podróż, aby odkryć co w życiu jest naprawdę ważne. Książkę można zakupić na stronie autorki – tutaj!

Jessica Bruder – Nomadland. W drodze za pracą

Przyjęło się myśleć, że współcześni nomadzi to znudzeni codziennością ludzie, którzy znaleźli sposób na prowadzenie życia pozbawionego trosk. Ten utopijny obraz burzy reportaż „Nomadland”, w którym Jessica Bruder przygląda się rzeczywistości amerykańskich kamperowców, którzy żyją w drodze, bo nie stać ich na luksus mieszkania w domu. Pełną recenzję książki znajdziecie w moim artykule – Kamper to nie tylko wakacje. “Nomadland” burzy sielankowy obraz. 

Do przeczytania czekają na półce

Książki o podróżowaniu kamperem:

  • Wielki Wóz – Katarzyna Walgas
  • Europa na czterech kółkach. W drodze jak w domu, opracowanie zbiorowe
  • Niesamowita Polska – autorzy Busem przez świat
  • Poradnik budowy kampera – Miłosz Michalski / Latający DyVan Campervan
  • Kamperem do Kabulu – Andrzej i Eleonora Meller

Jak tylko przeczytam to spiszę tu swoje wrażenia.

A wy macie swoje ulubione książki o podróżowaniu kamperem?

Podzielcie się nimi w komentarzach lub w wiadomości na Instagramie.

Maciek Straus

 
Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

3 odpowiedzi

  1. Witam poszukuję książki kamperem po Skandynawii Macieja Szafrańskiego. Planuję dokładnie taką podróż kamperem przez Litwę, Łotwę, Estonię, może ktoś posiada i chce się podzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *