Norwegia kamperem – jak zorganizować wyjazd i ile to kosztuje?

Norwegia kamperem

Planujesz wyprawę lub wakacje kamperem do Norwegii? Jeśli lubisz bezkresne przestrzenie, dziką naturę i kojący spokój – taka podróż kamperem do Norwegii Cię zachwyci. To jednak wcale nie jest kierunek dla każdego i wytłumaczę to w tym obszernym artykule. 

Norwegia kamperem - Grand California
Norwegia kamperem – Grand California

Ale od początku.

  • Komu spodoba się wyjazd kamperem do Norwegii, a kto powinien wybrać inną lokalizację?
  • Jak zaplanować wyjazd kamperem do Norwegii?
  • Jakim kamperem podróżuje się najlepiej lub najtaniej po Norwegii?
  • O czym pamiętać przed wyjazdem i w trakcie, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zbędnych wydatków?
  • Jak to jest z tymi płatnościami za drogi?
  • Kiedy trzeba rezerwować miejsce na kampera na promie?
  • Jak to jest z tym legalnym staniem na dziko w Norwegii?

Sprawdź, jak podbić Norwegię kamperem i faktycznie odpocząć.

Norwegia kamperem. Jak zorganizować wyjazd?

Ważne! W tym artykule poradnikowym znajdziesz praktyczne informacje m.in. na temat:

  • infrastruktury,
  • ubezpieczenia kampera oraz własnego,
  • pakowania,
  • kosztów, 
  • cen czy wyboru kampera (jeśli go wypożyczasz).

Nie ma tu z kolei gotowych tras podróżniczych. 

Kamperem po Norwegii

Wg mnie te trasy to tak indywidualna kwestia, że warto dopasować ją do własnych preferencji albo… przygotować się na improwizację. Jest masa artykułów o tym co warto zobaczyć w Norwegii albo gdzie się zatrzymać kamperem? W artykule polecę zaufane źródła. Zapraszam do praktycznego poradnika. 

Informacje są aktualne na lipiec 2024, ceny podaję po kursie 1 NOK = 0,40 PLN (40 groszy). 

Czy Norwegia jest przyjazna kamperom? Prawo, dokumenty, infrastruktura

Norwegia to bez wątpienia kraj, w którym większość osób, które pierwszy raz jadą kamperem, poczuje się jak w raju. Dlaczego?

Poznaj główne zalety podróży do Norwegii kamperem

  • możliwość spania na dziko w kamperze w większości miejsc (legalnie i bezpłatnie);
  • rozbudowana infrastruktura (również w bezpłatnych lokalizacjach);
  • dobrej jakości drogi, w wielu miejscach rzadko uczęszczane;
  • zapierające dech w piersiach krajobrazy i możliwość obcowania z dziką naturą;
  • bezpieczeństwo, spokój, przyjaźni mieszkańcy, ciekawa kultura.

Norwegia kamperem – dokumenty i język

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej. Należy jednak m.in. do EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i strefy Schengen. Z tego powodu polscy obywatele nie potrzebują wiz czy innych pozwoleń, aby legalnie podróżować po całym kraju.

Przykładowa trasa kamperem po Norwegii odbyta w czerwcu 2024
Trasa kamperem po Norwegii odbyta w czerwcu 2024 – 18 dni

Co ważne możesz sprawdzić na stronie Schengen Visa Calculator   obliczyć swój legalny pobyt w Norwegii i innym kraju. Zgodnie z przepisami Schengen, obywatele spoza EOG mogą przebywać maksymalnie 90 dni w nieprzerwanym okresie 180 dni , bez wizy lub z wizą Schengen wielokrotnego wjazdu. Niemniej jednak ta pozornie prosta zasada jest często błędnie interpretowana przez podróżnych, co skutkuje potencjalnymi karami.

Podróżowanie kamperem po Norwegii
Podróżowanie kamperem po Norwegii

Jeśli jednak Twoja wizyta będzie trwała dłużej niż 3 miesiące, zarejestruj się na norweskim posterunku policji. Jakie dokumenty trzeba zabrać na wyprawę kamperem po Norwegii?

Pamiętaj, aby mieć ze sobą:

  • dowód osobisty lub paszport (dokument musi być ważny przez cały czas pobytu);
  • jeśli jesteś kierowcą – prawo jazdy (wystarczy polskie, nie jest potrzebne międzynarodowe);
  • ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny kampera z wypożyczalni (oryginał).
  • polecam też mieć bardzo dobre Assistance dla kampera, dwukrotnie z niego korzystaliśmy. (zapytaj o limit km w holowaniu)

A co z językiem?

Spokojnie dogadasz się po angielsku, nikt nie wymaga od Ciebie znajomości norweskiego:) Według raportu EF English Proficiency Index Norwegia znajduje się na 3. miejscu w Europie pod względem znajomości tego języka (Polska na 13. miejscu, co również jest niezłym wynikiem). Wiele źródeł podaje ponadto, że nawet 90% Norwegów mówi po angielsku – również osoby starsze.

Wskazówka praktyczna: w przypadku problemów ze zrozumieniem napisów po norwesku polecam skorzystanie z Tłumacza Google i opcji tłumaczenia zdjęcia / grafiki. Możesz pobrać pakiet językowy, a później korzystać z niego offline. Instrukcję znajdziesz TUTAJ.

Norwegia kamperem na dziko – najważniejsze zasady 

W Norwegii stosuje się allemannsrätten, czyli prawo dostępu / przemieszczania się. Obowiązuje od setek lat, a oficjalnie – od 1957 r., wraz z zapisami w Friluftsloven (Outdoor Recreation Act, czyli Ustawie o rekreacji na świeżym powietrzu, tłumaczenie po angielsku znajdziesz TUTAJ). 

Norwegia kamperem na dziko

Spanie kamperem w Norwegii jest możliwe m.in. z oszałamiającym widokiem na fiordy. Zwykle bezpłatnie możesz zatrzymać się tam, gdzie nie ma zakazu. Ciekawą listę możliwości znajdziesz na blogu NordSide. Autorzy polecają m.in. parkingi kościelne!

Chociaż Norwegia kamperem na dziko to sposób na nocleg w większości miejsc, istnieją pewne zasady. Przestrzegaj ich, tak jak robią to Norwegowie podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Najważniejsze z nich są rozpisane na stronie Visit Norway.

Główne reguły podczas zwiedzania Norwegii kamperem:

  • ustaw kamper minimum 150 m od zamieszkałych domów;
  • uważaj na tereny oznaczone jako prywatne i nie parkuj w miejscach z zakazem;
  • przebywaj w jednym miejscu maksymalnie dwie noce (jeśli chcesz zostać dłużej, potrzebujesz zgody właściciela gruntu);
  • dbaj o naturę, nie niszcz roślin, nie strasz zwierząt, nie łam i nie ścinaj gałęzi;
  • nie pozostawiaj po sobie żadnych śmieci;
  • opróżniaj toalety tylko w wyznaczonych do tego miejscach;
  • wybieraj raczej oznakowane szlaki i drogi, aby nie niszczyć dzikiej przyrody;
  • nie rozpalaj ognisk od 15 kwietnia do 15 września poza wyznaczonymi miejscami.

 

Ważne! Niektóre popularne lokalizacje, szczególnie w szczycie sezonu, mogą być w całości objęte zakazem obozowania na dziko – w takiej sytuacji pozostaje kemping. 

 

Norwegia kamperem – infrastruktura 

Norwegia ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę dla kamperów, dobre drogi i specyficzną kulturę podróżowania. Co warto wiedzieć, zanim pojedziesz?

Drogi, tunele, promy

Większość dróg, tuneli, mostów czy promów (a nawet wjazdy do niektórych miast) to opcje płatne. Cena zależy m.in. od wielkości kampera, paliwa, trasy, daty czy godziny. 

Prom do Norwegii kamperem
Prom do Norwegii kamperem VW Grand California

Jak zapłacić za drogi w Norwegii? Pojazd kamperowy zarejestrowany w Polsce można rozliczać na 3 sposoby:

  • Umowa użytkownika – rejestrujesz się i podpisujesz umowę z dostawcą płatności, a później otrzymujesz urządzenie pocztą (ma charakter zawieszki do przymocowania na szybie). Obowiązują Cię wtedy zniżki (np. 20% za opłaty drogowe). /polecam jak długi czas do wyjazdu i masz już wynajętego kampera/
  • Rejestracja w systemie www.epass24.com – przy rejestracji podajesz najważniejsze dane. Płatność jest ściągana bezpośrednio z zapisanej karty lub przesyłana mailem jako faktura do zapłaty. Płacisz pełną kwotę (może być ona niższa niż bez żadnej rejestracji). /polecam/
  • Brak rejestracji – płatność w bramkach (rzadkość) lub przesłanie faktury na dane właściciela pojazdu. Kwoty mogą być jeszcze wyższe (czasami doliczane są opłaty manipulacyjne lub za upomnienie, a konkretne kwoty może doliczać też wypożyczalnia). /nie polecam/

Dokładne informacje na ten temat znajdziesz na stronach:

Pamiętaj też, że w Norwegii obowiązują restrykcyjne ograniczenia prędkości. Poza terenem zabudowanym to 80–90 km/h, a na autostradzie – 90–100 km/h. Weź to pod uwagę podczas planowania trasy kamperem!

Norwegia kamperem koszty

Kempingi w Norwegii

Strona Visit Norway podaje, że na terenie kraju znajduje się ponad 1000 kempingów. Są dobrze wyposażone, czyste i przyjazne dla turystów – zwykle mają m.in. toalety, prysznice, kuchnie, pralnie, sklepiki, Wi-Fi czy punkty serwisowe. Na pewno znajdziesz więc miejsca dopasowane do Twoich potrzeb (np. z dodatkową infrastrukturą dla dzieci). 

Ja polecam zainstalować sobie darmową aplikację Park4Night o której piszę później. Sprawdza się w wielu krajach a tym bardziej przyda się w Norwegii kamperem. 

Zrzuty szarej wody

Punkty serwisowe i zrzuty szarej wody są dostępne nie tylko na kempingach, lecz także stacjach benzynowych. Z wielu z nich skorzystasz bezpłatnie – taka infrastruktura to podstawa, by móc cieszyć się allemannsrätten.

Wskazówka praktyczna: rady, trasy, pomysły na ciekawe aktywności, adresy kempingów w Norwegii oraz wiele więcej znajdziesz na stronie https://www.visitnorway.com/. To doskonały poradnik okraszony przepięknymi zdjęciami, które już teraz przeniosą Cię do Norwegii! Pamiętaj też o aplikacji Park4Night, w której czeka na Ciebie mnóstwo lokalizacji (płatnych i bezpłatnych). Zerknij również na mapę przygotowaną przez Norweski Zarząd Dróg.

Komu nie spodoba się podróż kamperem do Norwegii? 

Zdecydowana większość fanów caravaningu będzie zachwycona. Zalety podróżowania kamperem po tym kraju już znasz – to raj dla miłośników obcowania z naturą tak blisko, jak to tylko możliwe. To nie jest jednak kierunek dla każdego.

Warto jeszcze raz przemyśleć wyjazd kamperem do Norwegii, jeśli:

  • masz bardzo ograniczony budżet lub lubisz zawsze wydawać jak najmniej – chociaż po Norwegii można podróżować budżetowo, co do zasady to drogi kraj;
  • od wakacji oczekujesz przede wszystkim takich wrażeń jak kurorty, festiwale i zabawa do białego rana;
  • lubisz bardzo szybko jeździć – w Norwegii ograniczenia są restrykcyjne, a mandaty wysokie;
  • masz bardzo ograniczony czas (np. 7 dni) – na wyjazd kamperem do Norwegii najlepiej poświecić minimum 12–16 dni, m.in. z powodu dalekich odległości i różnorodności atrakcji;
  • lubisz mieć wszystko zaplanowane na tip-top – w Norwegii może się wiele zdarzyć, często trzeba zmieniać plany i adaptować do nowych warunków;
  • uwielbiasz ciepło i zależy Ci na słonecznej, gorącej pogodzie (w takim przypadku zerknij na mój artykuł: Kamperem nad jezioro Garda we Włoszech. Co mnie zaskoczyło?).

Norwegia Grand California

Jaki kamper do Norwegii wybrać?

Tu będę mało obiektywny. Bo wynajmuję kampera VW Grand Californię, który jest faworyzowany przez Volkswagena do podróży w rejony Skandynawii. Dlaczego? Bo ma tylko 5,99 metrów długości i płacisz jak za auto osobowe – spadają koszty podróży i kilka innych czynników ale o tym później. 

Czy jechanie kamperem typu półintegra lub alkowa to błąd? Absolutnie nie! Po prostu Norwegia jest tak pięknym krajem, że warto mieć mobilnego kampera, który mało pali, jest zwinny i będzie komfortowy do podróżowania (automat). 

Jeśli chcesz wypożyczyć kampera (nie masz swojego), dobrze zastanów się nad modelem i wielkością samochodu. Wbrew pozorom odpowiedni wybór ma spore znaczenie m.in. dla kosztów (opłaty drogowe i promy, paliwo) oraz wygody i bezpieczeństwa jazdy. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze kampera do Norwegii? 

Wymiary i waga kampera

Częstym błędem osób wybierających się na wyprawę kamperem do Norwegii jest wybór zbyt dużego kampera. Choć tu wchodzimy w temat osobistych preferencji, ja przedstawiam mój punkt widzenia ;-). Drogi są dość wąskie i kręte, więc manewrowanie okazuje się znacznie utrudnione. Dodatkowo większy kamper (powyżej 6 metrów długości) to większe koszty drogowe, o czym przekonasz się niżej.

Polecam krótki i lekki kamper (typu VW Grand California) (do 6 m długości i do 3,5 t masy):

  • jest wygodniejszy podczas jazdy – szczególnie jeśli chcesz spać kamperem na dziko i zatrzymywać się np. nad wodą czy w okolicy lasu;
  • kampervan zwykle spala mniej – co przekłada się na niższe opłaty za diesel;
  • kwalifikuje się na niższe stawki drogowe – takie jak za samochód osobowy;
  • nie ma obostrzeń związanych ze specjalnymi przepisami dla pojazdów powyżej 3,5 t. 
  • ma automatyczną skrzynię biegów i wiem od klientów, że Panie dobrze się odnajdują w komfortowym prowadzeniu. 

 

Ważna informacja: autorzy bloga NordSide zwracają uwagę, że na niektórych drogach Norweski Zarząd Ruchu Stadvegvesen sprawdza wagę kamperów. 

Poniżej znajdziesz przykładowe porównanie cen dla dwóch rodzajów kamperów na tej samej trasie (Bergen–Odda – zerknij na mapkę). Ustawiona data: 24 września 2023, godzina 12:00 (jeśli ustawisz godzinę, system wskaże opłaty z uwzględnieniem wyższych stawek w godzinach szczytu).

Trasa Bergen - Odda, Norwegia
Trasa Bergen – Odda, Norwegia

Cena po wybraniu parametrów: motorhome, diesel, 0–6 m długości:

Cena drogi kamperem do 6 metrów
Cena drogi kamperem do 6 metrów

Cena po wybraniu parametrów: motor home, diesel, 6,01–8 m długości:

3. Cena drogi kamperem od 6 do 8 metrów długości
3. Cena drogi kamperem od 6 do 8 metrów długości

Różnica w opłatach za ten niewielki kawałek w regularnej cenie wynosi aż 124 NOK (ok. 49,60 PLN). 

Wskazówka praktyczna: szacowane ceny przejazdów kamperem sprawdzisz na stronie https://fremtindservice.no/private/toll-calculator/. Wybierz trasę, datę, rodzaj i wymiary kampera oraz rodzaj paliwa. 

Skrzynia biegów w kamperze

Wzniesienia i różnice wysokości oraz serpentyny powodują, że w Norwegii znacznie łatwiej prowadzi się kampera z automatyczną skrzynią biegów. Automat często może też przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa. Jeśli masz więc wybór w wynajmie kampera, lepiej unikaj popularnego w Polsce „manuala”.

Systemy ułatwiające podróż w kamperze

Dla niektórych dodatkowe wyposażenie i nowoczesne systemy to niepotrzebne fanaberie. W takich miejscach jak Norwegia, gdzie odległości i ceny są spore, a o cywilizację często dość trudno – warto wybrać praktycznego kampera. Mogą Ci się przydać przede wszystkim:

  • kamery i czujniki parkowania (aby uniknąć bliskiego kontaktu np. z drzewem czy skałą), w efekcie nie stracisz kaucji za kampera
  • panele słoneczne w kamperze (aby obniżyć koszty i zadbać o przyrodę);
  • przetwornica do prądu na 230V – by nie musieć korzystać z kempingów,
  • kamper wyposażony w nawigację fabryczną lub z dostępem do Android / Apple Car;
  • gniazdka ładowania i wejścia USB (aby zawsze mieć w gotowości telefon, aparat czy inne urządzenia).
Panel sterowania w kamperze
Panel sterowania w kamperze

Moja opinia: ja poruszam się po Norwegii vankamperem VW Grand California 600. Samochód ma poniżej 6 m długości, automatyczną skrzynię biegów oraz naprawdę sporo ułatwień (np. kamerę RearView z tyłu). Nie jest do idealny kamper ale na Norwegię do zwiedzania sprawdza się super. Widzimy jak bardzo klienci doceniają wyjazdy do Norwegii – właśnie kamperem Grand California od Volkswagena, który ma również serwis w tym kraju a to ważne. 

Dokładną recenzję znajdziesz w artykule: VW Grand California. Czy warto kupić? Opinia po 4 latach jazdy.

Ubezpieczenie w Norwegii – polisa kampera, ubezpieczenie podróżne

Nawet jeśli podróżujesz kamperem budżetowo – na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać. W końcu wypadki chodzą po ludziach. Mieliśmy dwukrotnie sytuacje gdzie dobra polisa ubezpieczeniowa kampera dała dużo spokoju i brak gigantycznych kosztów leczenia i naprawy kampera. Dodatkowo ceny wielu świadczeń w Norwegii są wysokie, a w górach czy na odludziu znacznie łatwiej o nieprzyjemne zdarzenie. 

Polisa OC kampera w Norwegii

Chociaż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, polisa OC zawarta w Polsce jest wiążąca również w kraju fiordów. Przed wyjazdem dokładnie sprawdź, czy wynajmowany kamper ma ważną polisę – aby uniknąć nie tylko kar, ale przede wszystkim ogromnych opłat oraz innych nieprzyjemności w razie kolizji czy wypadku. Oczywiście kopie polisy powinieneś dostać od ubezpieczalni, wraz z drukiem wypełnienia szkody komunikacyjnej. 

zakres polisy AC w kamperze
zakres polisy AC w kamperze

Ubezpieczenie zdrowotne EKUZ

Norwegia honoruje karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). To oznacza, że osoba ubezpieczona w Polskim NFZ może skorzystać z wielu podstawowych świadczeń medycznych – na takich samych zasadach jak obywatele Norwegii. Nie zawsze jednak świadczenia bezpłatne w Polsce są takie również w innym kraju. Nie wyobrażam sobie wyjazdu kamperem do Norwegii bez dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jest ich na rynku tak wiele i mają tak dużo składowych, że nie podejmuje się wskazania, które Generali, AXA czy inne jest najlepsze. Ja bez dodatkowego ubezpieczenia nie wyjeżdżam. 

Ubezpieczenie turystyczne – dodatkowe a wg mnie obowiązkowe

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Jak podaje m.in. rynekzdrowia.pl, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu dla osób powyżej 16. roku życia kosztuje 152 korony norweskie (ok. 60,80 PLN). Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego ze sprawdzonego TU. Warto wybrać minimum pokrycie kosztów leczenia i OC (odpowiedzialność cywilna, np. gdy niechcący uszkodzisz komuś drogi sprzęt). 

Cena zależy przede wszystkim od terminu i długości wyjazdu, zakresu polisy, maksymalnej kwoty oraz liczby, wieku i stanu zdrowia uczestników. Przykładowe wyliczenie ze strony wakacyjnapolisa.pl (wyjazd 1–15 października 2023, 2 dorosłych w wieku 31 lat bez chorób przewlekłych): od 96 do 760 PLN łącznie. 

Wskazówka praktyczna: pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować ofertę TU i poczytać opinie. Zwróć też uwagę, czy infolinia jest dostępna 24 godziny na dobę i jak wygląda rozliczenie szkody (przykładowo: niektóre towarzystwa wymagają samodzielnego wniesienia opłaty i zwracają koszty w całości lub w części, a inne rozliczają wszystko bezgotówkowo). W razie potrzeby wykup dodatkowe opcje i klauzule, np. od uprawiania sportów ekstremalnych czy zaostrzenia chorób przewlekłych. 

Ubezpieczenie assistance kampera

To jest newralgiczny wątek. Dlaczego? Bo tu bywają przykre i kosztowne niespodzianki. Sam się o tym na początku przekonałem. Wymiana opony, przegryzione kable, wyładowany akumulator… To tylko niektóre z częstych usterek, które zwykle są proste do naprawienia. Jeśli jesteś jednak daleko w górach, mogą skutecznie pokrzyżować plany dalszej podróży kamperem. 

Assistance kampera koszty
Assistance kampera koszty

Przed wynajmem kampera sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie assistance. Najważniejsze kwestie:

  • zakres terytorialny – czy obejmuje Norwegię (wszystkie regiony);
  • ile wynosi czas oczekiwania na pomoc i jak ją wezwać;
  • ile kilometrów może być holowany kamper; (najważniejsze)
  • jak wygląda rozliczenie szkody (gotówkowo czy bezgotówkowo i jakie są dodatkowe opłaty).

Moja opinia: kamper VW Grand California, którym jeżdżę, ma tzw. Gwarancję Mobilności Volkswagena. To bezpłatna pomoc w określonych sytuacjach w wybranych krajach. Obowiązuje również w Norwegii – korzystałem z niej z powodu przebitej opony i przegryzionych kabli przez kunę. To rozwiązanie, które daje poczucie bezpieczeństwa dla klientów. 

Kiedy jechać do Norwegii kamperem i ile czasu tam spędzić?

Nie bez powodu Norwegowie mawiają, że „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. W kraju fiordów pogoda lubi się zmieniać, dlatego trzeba przygotować się na różnorodne warunki i temperaturę, nawet latem. Zerknij na średnie temperatury oraz inne wskaźniki, które pomogą Ci podjąć decyzję na temat wyjazdu.

Pogoda w Norwegii
Pogoda w Norwegii – Źródło: https://www.wakacje.pl/pogoda/norwegia/

Pamiętaj jednak, że średnia dla całego kraju nie zawsze przekłada się na konkretną lokalizację. Warto regularnie sprawdzać pogodę i modyfikować trasę na bieżąco, by uniknąć przykrych niespodzianek (np. bardzo silnego wiatru lub mgły). Kiedy zatem jechać do Norwegii kamperem

Najcieplejsze i najchętniej wybierane miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień oraz wrzesień. Sporo osób decyduje się też na maj lub początek października. Weź pod uwagę nie tylko pogodę, lecz także:

  • możliwe zatłoczenie (w lipcu turystów jest najwięcej);
  • dostęp do dróg (wiosną i jesienią część miejsc może być już zamkniętych z powodów atmosferycznych);
  • długość dnia (latem, szczególnie blisko Koła Podbiegunowego, możesz doświadczyć nawet białych nocy).

Moja opinia: chociaż szczyt sezonu wakacyjnego (lipiec) zapewnia najwyższe temperatury, dla części podróżników może być problematyczny. Jeśli chcesz wybrać popularne lokalizacje, uważaj – atrakcje, promy, miejsca postojowe i drogi mogą być dość zatłoczone. Również zima, chociaż bez wątpienia malownicza, nie jest najlepszym pomysłem na podróż kamperem po Norwegii. Wiele dróg jest w tym okresie po prostu zamkniętych. Śnieg znacznie zmniejsza ich szerokość i obniża widoczność. 

Ile czasu spędzić w Norwegii kamperem? 

Na pierwszy raz najlepiej wybrać się na 12–14 dni. To dobry okres, by nasycić się tym niesamowitym klimatem, odpocząć na łonie natury, a nawet trochę pozwiedzać. 

Pamiętaj jednak, że to nie są wyścigi. Ciesz się chwilą! Wielu turystów przygotowuje nierealny plan, napakowany atrakcjami. Jak podejść do tego z głową? Jeśli wybierasz się na ok. 2 tygodnie, zaplanuj tylko 10 dni. Unikniesz niepotrzebnej frustracji związanej z niezrealizowaniem poszczególnych punktów. Wielu klientów przy wynajmie kampera zapomina o tych minimum 2 dniach na dojazd/powrót. Dodatkowo Norwegia i jej klimat zachęcają do podróżowania w rytmie SLOW. 

Jak dojechać kamperem do Norwegii?

Do Norwegii trzeba dostać się promem oraz drogą lądową, np. przez Szwecję lub Niemcy i Danię. Pamiętaj, żeby rezerwować prom z wyprzedzeniem (wtedy jest taniej) i nie spóźniać się. 

Oto 3 najpopularniejsze trasy. Która z nich jest najlepsza? To już indywidualna kwestia ;-). Wybierz prom przede wszystkim w zależności od tego, z jakiej lokalizacji zaczynasz. Pamiętaj jednak, że złe zaplanowanie tego kawałka trasy może przełożyć się na spore zmęczenie na samym starcie wyprawy. Tutaj też kłania się planowanie z zapasem czasu. Mieliśmy kilka przypadków, że klienci wynajmujący kamperem nadganiali czas – jadąc w nocy. 

Gdynia–Karlskrona kamperem

Przykładowe ceny (trasa 1 października tam, 15 października z powrotem, 2 osoby dorosłe, kamper do 4 m wysokości, do 6 m długości): 

5. Prom Gdynia kamperem
5. Prom Gdynia kamperem

Późniejsza trasa z Karlskrony do Oslo to ok. 7,5–8 godzin jazdy. W Szwecji drogi są bezpłatne (opłaty mogą obowiązywać za niektóre mosty). 

Świnoujście–Trelleborg kamperem

Przykładowe ceny (trasa 1 października tam, 15 października z powrotem, 2 osoby dorosłe, kamper do 6 m długości): 

6. Prom Świnoujście
6. Prom Świnoujście

Późniejsza trasa z Trelleborga do Oslo to ok. 6,5–7 godzin jazdy. W Szwecji drogi są bezpłatne (opłaty mogą obowiązywać za niektóre mosty).

Kilonia-Oslo kamperem

Przykładowe ceny (trasa 1 października tam, 15 października z powrotem, 2 osoby dorosłe, 1 kabina, kamper powyżej 2,6 m wysokości, do 6 m długości): 

7. Prom Kilona
7. Prom Kilona

Pakowanie na wyprawę kamperem do Norwegii. Co zabrać?

Trudno stworzyć jedną listę, która będzie odpowiednia dla wszystkich – w końcu każdy wybiera inną trasę kamperem, ma konkretne potrzeby czy ulubione sposoby spędzenia wolnego czasu. 

Pamiętaj przede wszystkim, że:

  • w Norwegii jest dość drogo (ale spokojnie zaopatrzysz się w sporo produktów i wcale nie zbankrutujesz);
  • na wielu trasach trudno o sklepy czy restauracje (zwykle znajdziesz je w pobliżu większych miast czy kempingów);
  • pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie;
  • tereny są dzikie, wiele czasu spędzisz na świeżym powietrzu.

Wskazówka praktyczna: zamiast korzystać z internetu u swojego dostawcy, warto pomyśleć o zakupie karty SIM bezpośrednio w Norwegii. Jeśli masz możliwość instalacji karty eSIM, zerknij też na aplikację Airalo, która ma naprawdę konkurencyjne ceny. 

Śniadanie w kamperze
Śniadanie w kamperze VW Grand California

Jedzenie i kosmetyki

Nie zaszkodzi przygotować kilku puszek, słoików z sosem, paczek makaronu czy ryżu, batonów oraz innych ulubionych przekąsek. Nie polecam produktów ze składem typu zupy w proszku, aby nie mieć problemów żołądkowych. 

Wodę w Norwegii można bezpiecznie pić z kranu, jest bezpłatna np. w restauracjach. W miastach czy na kempingach znajdziesz też krany do napełnienia butelek. 

Jeśli planujesz większe zakupy, warto zrobić je tuż przy granicy, np. w Szczecinie, Gdyni lub Świnoujściu. Dzięki temu kamper przez wiele kilometrów jest mniej dociążony, co przekłada się na nieco niższe spalanie. To istotne szczególnie w sytuacji, gdy zaczynasz podróż na południu czy w centrum Polski. 

Odzież, obuwie, sprzęt sportowy do kampera

Przede wszystkim – nie zabieraj całej szafy. Warto mieć przede wszystkim zapas bielizny (w tym termicznej), koszulek, ciepłą nieprzemakalną kurtkę, dres, polar i buty trekkingowe. Resztę dopasuj do własnych potrzeb. 

Weź także tylko potrzebne gadżety i akcesoria. Nie ma sensu wozić ze sobą rowerów, hulajnóg czy innych sprzętów turystycznych (chyba że nie wyobrażasz sobie bez nich życia). Jeśli na co dzień rzadko jeździsz na rowerze, w Norwegii lepiej zająć się chociażby trekkingiem.

Pierwsza pomoc i wyposażenie kampera

Dopytaj wypożyczalnię kamperów, co znajduje się w apteczce pierwszej pomocy. Warto uzupełnić ją o leki na przeziębienie, podstawowe środki opatrunkowe oraz swoje leki na receptę. 

Dobrze mieć też koło zapasowe lub zestaw naprawczy oraz zapasową pompę wody do kampera. Przebita opona i awaria pompy wody to chyba najczęstszy problem w kamperze na trasie!

Jak oszczędzić na wyprawie kamperem do Norwegii?

Podróż kamperem do Norwegii to bez wątpienia dość droga wyprawa. Zerknij jednak na wskazówki, dzięki którym oszczędzisz trochę pieniędzy:

  • jedź kamperem przed sezonem lub po ale w trakcie pogodnych warunków, tutaj oszczędności sięgają kilku tysięcy złotych, dla porównania z 650 zł za dobę, możemy znaleźć kampera za 400 zł za dobę, 14 dni x 250 zł = 3500 zł na samej zmianie terminu wynajmu kampera
  • przemyśl wybór mniejszego kampera (do 6 m długości), żeby oszczędzić m.in. na opłatach drogowych; /np. Grand California na wynajem/
  • zaopatrz się w podstawowe produkty w Polsce (ale nie przesadzaj, by nie wozić niepotrzebnie kilogramów);
  • pamiętaj o rejestracji w AutoPASS, a jeśli masz sporo czasu do wyjazdu – zamów urządzenie na szybę;
  • poluj na kody rabatowe i promocje na prom (czasami cena różni się nawet o kilkaset złotych, jeśli wybierzesz inny dzień);
  • korzystaj z aplikacji i innych rozwiązań, np. Too Good Too Go (jedzenie do uratowania przed wyrzuceniem – taniej niż standardowo) i karty miejskie takie jak Oslo City Pass (jedna karta, która umożliwia wstępy do wielu atrakcji oraz zapewnia masę zniżek);
  • zawsze przestrzegaj prawa (przykładowa cena mandatu za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu: 7450 NOK, ok. 2980 PLN);
  • przeglądaj koszyki z promocjami w sklepach (jedzenie z krótszym terminem ważności jest nawet o 50% tańsze – ekonomicznie i ekologicznie).
Przyroda Norwegii zachwyca
Przyroda Norwegii zachwyca

Gdzie jechać kamperem do Norwegii? Trasy

Jeśli szukasz wskazówek, jak zaplanować podróż kamperem do Norwegii, polecam m.in. bloga – Sylwia Smółkowska –  Kierunek Norwegia. U Sylwii w sklepie znajdziesz przewodniki w formie e-booków. Możesz również zamówić indywidualny plan podróży. Sylwia jest z moich ulubionych Mazur do tego mieszka w Norwegii, to chyba najlepsza rekomendacja by jej zaufać. 

W moim artykule nie znajduje się gotowa trasa – Norwegia jest tak malownicza i różnorodna, że każdy z powodzeniem ustali własną. Dla mnie najważniejsze jest to, że można do niej wracać kamperem po kilka razy.

To chyba jest największy błąd osób, które wynajmują kampera i chcą jechać do Norwegii i ją po prostu zaliczyć za jednym razem! Nie warto tak robić! Można się w tym kraju zakochać i lepiej zrozumieć, spojrzeć szerzej, na regiony, na specyfikę północy i południa.

Po prostu wybierz, co dokładnie Cię interesuje (np. trekking, relaks nad wodą, zwiedzanie miast i urokliwych miasteczek, sporty wodne), a później poczytaj blogi podróżnicze i książki o Norwegii. 

Pamiętaj też o zapasie czasu – minimum 2–3 dni względem zaplanowanej trasy kamperem. Dzięki temu zwiększysz elastyczność i poczujesz dzikość Norwegii na własnych zasadach. Uwierz – w tym kraju gotowy plan rzadko udaje się spełnić w 100 procentach, znacznie lepiej zdać się na żywioł. Być może te rady dotyczące trasy Cię nie zadowolą, ale uwierz – po wszystkim mi podziękujesz! Norwegia kamperem – czeka na Ciebie, na Was! 

A jeśli nadal czujesz niedosyt związany z informacjami o podróżowaniu kamperem po Norwegii to napisz do mnie tutaj lub na instagramie

Jeżeli szukasz idealnego kampera na wynajem by ruszyć w wyprawę kamperem po Norwegii to zapraszam tutaj –> wynajem Grand California Warszawa

Do zobaczenia na szlaku lub w Norwegii 😉

Maciek Straus

Udostępnij na:
Facebook
LinkedIn
Picture of Maciej Straus
Maciej Straus
Przedsiębiorca z branży turystycznej, analityk hotelowy, inwestor skupiony na mobilności, wykładowca akademicki. Skupia się na rozwijaniu efektywności sprzedaży i analizie wskaźników rentowności biznesu. Swoją działalnością edukacyjną pomaga innym podejmować szybciej właściwe decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *